Προσωπικές απορίες

talamanta

Καμένος Χρήστης
Τώρα έχω μπερδευτεί. Πρώτη φορά μπήκα στο παιχνίδι από τον υπολογιστή και βλέπω χάρτης υπείρων συντεχνιών! Αυτό είναι το ΣεΣ; Και τι στο καλό, πώς μπαίνεις εκεί από την εφαρμογή;;;
ΥΣ(άσχετο) Είναι δυνατόν να είναι τόσο διαφορετικό το παιχνίδι στον υπολογιστή από την εφαρμογή;;;

Και είναι δυνατόν να μην έχει στον υπολογιστή μία λίστα με τα ΜΚ που συνεισφέρεις όπως στην εφαρμογή;(αν έχει δικό κου λάθος δεν την βρήκα.

Καλησπερα και Χρονια Πολλα

η ...μωβ αναλυση
Δυστυχως ολα τα δεινα του ΦΟΕ ξεκινησαν ακριβως απο αυτο
το ΦΟΕ αρχικα σχεδιαστηκε ως παιχνιδι μονο για υπολογιστες
στην πορεια η ΙΝΝΟ αποφασισε να κανει και μια συνδεση με τα κινητα ως ειδοποιησεις πχ για το μαζεμα των παραγωγων
Τοτε ξεκινησε και η κατω βολτα του ΣεΣ
Ειδε η ΙΝΝΟ την ανταποκριση των παιχτων και δοκιμασε το ηδη υπαρχων παιχνιδι να το ενσωματωσει
και οχι να σχεδιασει ενα νεο /ξεχωριστο ΦΟΕ προσαρμοσμενο στις δυνατοτητες των κινητων
Φυσικα το τμημα του ΣεΣ δεν ηταν δυνατον να ενταχτει
οι λογοι πολλοι ομως βαση της ....γνωστης .διαισθηση μου
καποιος ειναι '''αξεπεραστος''
γιατι δεν ειναι μονο το προβλημα της μνημης που καταναλωνει ο ΣεΣ
η διαισθηση μου ...λεει οτι υπαρχει ενα πιο σημαντικο ''προσβλημα''
που σχετιζεται με μια απο τις 3 λεξεις -σχεδιασμος- προγραμμα -δικαιωματα
για αυτο δεν υπηρξαν χαρτες αλλων εποχων μετα τον μελλον και την ολων των εποχων
Η ΙΝΝΟ ως αντιβαρο στην αρχη εφταξε την ζουγκλα μετα τα Πεδια Μαχων
με εμμεσο σκοπο την οριστικη διακοπη του ΣεΣ ετσι ωστε να υπαρχει ισσοροπια μεταξυ των δυο εφαρμογων
ομως οι απανταχου ''εραστες του φοεκικου ονειρου'' (εννοω σε ολους του σερβερς) δεν μπορουσαν να φανταστουν ΦΟΕ χωρις τον ΣεΣ
οποτε η ΙΝΝΟ αφησε να ''ζει'' και ο ΣεΣ χωρις ομως να πολυ ασχολειται πλεον μαζι του

απαντηση επι της πρασινης αποριας

Οπως ηδη πολυ σωστα σας απαντησε η hmmm
ευκολα να δειτε τι ενεργεις συνεισφορες σας
εαν μου επιτρεπετε θελω να συμπληρωσω επι αυτου κατι
μπορειτε και απο μια αλλη ΄΄διαδρομη΄΄ να τις δειτε
ουσιαστικα ειναι ενας αλλος τροπος να δειτε τα νεα του Δημαρχειου

 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Νέο
Τελικά το έδαφος μάχης από τι καθορίζεται; Από την εποχή; Από τις μονάδες που χρησιμοποιείς; Ή από κάτι άλλο; Αν είναι από τις μονάδες γιατί εδώ δεν είναι το έδαφος της προοδευτικής εποχής μιας και όλες οι μονάδες είναι αυτής της εποχής;
IMG_20201023_184300_601.jpg
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Λοιπόν. Το νέο μεγάλο κτήριο με μπέρδεψε. Παράγει αυτά, τα "θραύσματα" που έχουν παρόμοια λογική με τα κειμήλια, σωστά; Στιγμιότυπο οθόνης 2021-04-12 215636.png
Όμως εδώ λέει πως παράγει μυστηριώδη θραύσματα.
InkedΣτιγμιότυπο οθόνης 2021-04-12 215743_LI.jpg
Και οι πολιτιστικοί οικισμοί που κολλάνε; Στιγμιότυπο οθόνης 2021-04-12 220541.png
Τελικά από το κτήριο παίρνεις θραύσματα. Αυτά μπορεί να είναι συνηθισμένα, ασυνήθιστα ή σπάνια. Και αν τύχεις σπάνιο μπορεί να σου δώσει μυστηριώδες θραύσμα το οποίο ενεργοποιείται ανάλογα με τον πολιτιστικό οικισμό που έχεις εκείνη την στιγμή;
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Λοιπόν. Επιστροφή στον ΣεΣ(Όσο παίζουμε δεν θα σταματήσει ο αγώνας για την βελτίωσή του! Ειδικά μετά την -άδικη κατ'εμέ- αποβολή του Finrod που μαχόταν ιδιαίτερα για τον ΣεΣ)!!!
Τώρα δείτε εδώ:
σεσ αδικιλόγητο.jpg Χάρτης μεταμοντέρνας εποχής, κόσμος Β. Οι εικονιζόμενοι τομείς είναι όλοι συνοριακοί, δίπλα σε θάλασσα. Γιατί λοιπόν μπορείς να βάλεις πρώτη πολιορκία μέχρι τον έναν τομέα με μπλε βέλος; Κι οι δύο τομείς με μπλε βέλησυνορεύουν με θάλασσα, μα έτσι αυθαίρετα μόνο κάποιοι είναι περιοχές προσγείωσης.
Από το κείμενοΚανόνας για την προσγείωση συντεχνιών.png, το οποίο δεν είναι και πολύ σαφές βέβαια, καταλαβαίνω πως εννοούνται όλοι οι τομείς που έχουν οριστεί ως τομείς προσγείωσης. Χαιρόπουλος. Με ποια κριτήρια όμως;;; Ένα είναι να είναι δίπλα σε ποτάμι. Αν κάποιος κοιτάξει τους χάρτες των εποχών υποθέτει πως οι τομείς που είναι δίπλα ή κοντά στην θάλασσα είναι ή θα έπρεπε να είναι τομείς προσγείωσης. Δηλαδή στον χάρτη της προοδευτικής εποχής όσοι είναι κοντά σε θάλασσα κι όσοι είναι δίπλα σε ποτάμι έχουν το πορτοκαλί βελάκι. Πλέον δεν μπορώ να παραθέσω μια σχετική φωτογραφία επειδή η συντεχνία μου έχει τομείς στον συγκεκριμένο χάρτη. Αλλά κάποιος παίκτης θα με καταλάβει.
Ίδια και χειρότερα κι εδώ:ΣΕΣ Όλες οι εποχές.png Όπως φαίνεται περιμετρικά υπάρχει ποτάμι και θάλασσα. Για να δούμε όμως:
σσσσσσ.png


Και παραπέρα...
ψ.png
Κι αυτή η κατάσταση οδηγεί τον μισό χάρτη να είναι άσπρος. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι: ΓΙΑΤΙ;
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
γιατι η ζωνη προσγειωσης πρεπει να εχουν αμμο στο εδαφος.
οι μισοι τομεις που δειχνεις δεν εχουν αμμο αλλα γρασιδι-χωμα κ δεντρακια..
ισως ειναι γκρεμος απο εκεινη την πλευρα :p
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Σχετικά με την τρέχουσα καλοκαιρινή εκδήλωση... Το ότι είναι "προαποφασισμένο" ποιο δωράκι θα δοθεί στο σταμάτημα του τροχού μετά από ανανέωσή του μας στερεί λίγο τη χαρά ότι βάζουμε κι εμείς το χεράκι μας. :p
 

Συνημμένα

  • Screenshot at Sep 05 13-16-19.png
    Screenshot at Sep 05 13-16-19.png
    624 KB · Προβολές: 7
  • Screenshot at Sep 05 13-21-40.png
    Screenshot at Sep 05 13-21-40.png
    622,5 KB · Προβολές: 7
  • Screenshot at Sep 05 13-19-32.png
    Screenshot at Sep 05 13-19-32.png
    637,9 KB · Προβολές: 5
  • Screenshot at Sep 05 13-20-56.png
    Screenshot at Sep 05 13-20-56.png
    648,9 KB · Προβολές: 4

SCORPIOS

Banned
ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΕ ΠΡΟΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟ ΛΕΓΕΤΕ ΣΤΗΜΕΝΟ ΜΗΝ ΩΡΑΙΟΠΟΙΕΊΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ
 

Melfice

Μέλος
ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΕ ΠΡΟΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟ ΛΕΓΕΤΕ ΣΤΗΜΕΝΟ ΜΗΝ ΩΡΑΙΟΠΟΙΕΊΤΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ


Ρε Φιλε Ξεκολλα λιγο με τις εμμονες σου
Στημενο θα ηταν αν εδινε παντα το χειροτερο δωρο
Εδω απο τα screen shot αλλα και απο προσωπικη πειρα σου λεω οτι πανω απο 50% των περιπτωσεων εδινε το καλυτερο δωρο του Τροχου
Πως γινετε να ειναι στημενο και να δινει το καλυτερο δωρο?
 

silvo

Banned
Να ρωτήσω κάτι ρε σκορπιέ! Εφόσον ο τροχός είναι τυχαίο πόσο γρήγορα θα γυρίζει και πόσες στροφές θα κάνει, πως ακριβώς επηρεάζει το σταμάτημα του τροχού το αποτέλεσμα; Μια χαζομάρα κουμπί είναι πρακτικά. Με τις ίδιες πιθανότητες πας πάντα!
 

Smerna

Μέλος
Ρε Φιλε Ξεκολλα λιγο με τις εμμονες σου
Στημενο θα ηταν αν εδινε παντα το χειροτερο δωρο
Εδω απο τα screen shot αλλα και απο προσωπικη πειρα σου λεω οτι πανω απο 50% των περιπτωσεων εδινε το καλυτερο δωρο του Τροχου
Πως γινετε να ειναι στημενο και να δινει το καλυτερο δωρο?
Βρε πως γινεται να ξερεις τοσες λεπτομέρειες, με λογαριασμο στην σιδήρου χωρις συντεχνια και χωρις να εχεις παιξει καν εβεντ?
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Κι εγώ νομίζω πως είναι στημένο. Εντάξει όχι στημένα όπως τα παλιά πρωταθλήματα του Ολυμπιακού, μα στηρίζεται στο ότι αν κάτι λέει 15% είναι 15 στα εκατό ή 30 στα 200, οπότε σου λέει πως είσαι στα 100 που δεν έχουν αλλά στα επόμενα εκατό θα έχει 30. Κάπως έτσι.
Ας πάμε στα παραδείγματα τώρα. Πρώτα πρώτα δεν έδινε σχεδόν ποτέ το καλύτερο δώρο του τροχού, εννοώντας εκείνο που μπορούσες να το πάρεις μια φορά ανά ανανέωση. Με δέκα δουβλόνια το έτυχα μια φορά. Και το ωραίο ήταν πως όταν το σταματούσα μακριά από το αντικείμενο αυτό έκανε μια ολόκληρη γύρα και σταματούσε στο σημείο που το είχα σταματήσει ή δίπλα. Κι όταν το σταματούσα κοντά στο αντικείμενο έκανε μισή γύρα και σταματούσε πάλι στο σημείο του προηγούμενου γυρίσματος!
Αλλά η εκδήλωση που φαίνεται ξεκάθαρα το στήσιμο είναι αυτή με τον χάλοουιν και την αρχαιολογία. Σε όλη την εκδήλωση την ημερήσια ανταμοιβή μια ή δύο φορές... Τώρα και κάπου αλλού το έχω γράψει αυτό με πόσους παπύρους είχα και πόσα βάζα άνοιξα (περίπου) μα δεν το βρίσκω. Εκεί είχα αριθμούς. Έρχεται όμως η επόμενη εκδήλωση...
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Χ.Ε. από κινητό.png
Συγνώμη να ρωτήσω κάτι;;; Τι σόι ελικόπτερο κάνει τον γύρο για να πάει στην περιοχή υπό εξερεύνηση:p; Κι επίσης πώς μπορεί όσο προχωράς εποχές, με καλύτερους ανιχνευτές να κάνεις πιο πολύ ώρα για να εξερευνήσεις καινούργιες επαρχίες/κόσμους; Μα η τεχνολογία βοηθάει στο να διανύουμε μεγαλύτερες αποστάσεις σε λιγότερο χρόνο. Μα στον κόσμο του foe γίνεται το αντίθετο... Κι αν άλλαζε αυτό και ερχόταν ποιο κοντά στην πραγματικότητα; Λέω τώρα...
 

silvo

Banned
Κι εγώ νομίζω πως είναι στημένο. Εντάξει όχι στημένα όπως τα παλιά πρωταθλήματα του Ολυμπιακού, μα στηρίζεται στο ότι αν κάτι λέει 15% είναι 15 στα εκατό ή 30 στα 200, οπότε σου λέει πως είσαι στα 100 που δεν έχουν αλλά στα επόμενα εκατό θα έχει 30. Κάπως έτσι.
Ας πάμε στα παραδείγματα τώρα. Πρώτα πρώτα δεν έδινε σχεδόν ποτέ το καλύτερο δώρο του τροχού, εννοώντας εκείνο που μπορούσες να το πάρεις μια φορά ανά ανανέωση. Με δέκα δουβλόνια το έτυχα μια φορά. Και το ωραίο ήταν πως όταν το σταματούσα μακριά από το αντικείμενο αυτό έκανε μια ολόκληρη γύρα και σταματούσε στο σημείο που το είχα σταματήσει ή δίπλα. Κι όταν το σταματούσα κοντά στο αντικείμενο έκανε μισή γύρα και σταματούσε πάλι στο σημείο του προηγούμενου γυρίσματος!
Αλλά η εκδήλωση που φαίνεται ξεκάθαρα το στήσιμο είναι αυτή με τον χάλοουιν και την αρχαιολογία. Σε όλη την εκδήλωση την ημερήσια ανταμοιβή μια ή δύο φορές... Τώρα και κάπου αλλού το έχω γράψει αυτό με πόσους παπύρους είχα και πόσα βάζα άνοιξα (περίπου) μα δεν το βρίσκω. Εκεί είχα αριθμούς. Έρχεται όμως η επόμενη εκδήλωση...

Κοίτα και γω έτυχε να κάνω μερικές ανανεώσεις και να μην το πετύχω με την πρώτη το καλό δώρο. Πετύχαινα όμως με τη δεύτερη καμιά φορά ή με την τρίτη. Από την άλλη έβλεπα γειτόνους να το πετυχαίνουν συχνά με την πρώτη. Παιδιά πρέπει να καταλάβετε λίγο τι σημαίνει πιθανότητα έτσι. 1/9 είναι λιγότερο από 15%. Επίσης το ότι θα γυρίσετε 9 φορές τον τροχό δεν σημαίνει ότι πρέπει ντε και καλά να πετύχετε το δώρο. Κάθε φορά παίζεται με τις ίδιες πιθανότητες, εκτός κι αν έχετε αφαιρέσει δώρο.

Κοινώς το ότι δεν το πετύχατε με την πρώτη δεν σημαίνει ότι τη δεύτερη φορά θα πάτε με 1/8. Πάλι με 1/9 θα πάτε. Πάλι πιο πιθανόν είναι να μην το πετύχετε. Και αν είστε άτυχοι σε ένα event δεν σημαίνει ότι σας πάει έτσι σε όλα τα event.

Σαν προτείνω να παίξετε catan Online να βλέπετε τα στατιστικά από τα ζάρια για να καταλάβετε ότι δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ ισορροπία σε ένα παιχνίδι. Κάποιες φορές θα έρθει πιο συχνά 6 από ότι 8 παρόλο που έχουν την ίδια πιθανότητα, κάποιες φορές θα έρθει 2 4-5 φορές, χωρίς να έρθει 12 ή αντίστοιχα να έχει έρθει το 10 που είναι 3/12 3 φορές.

Ισορροπία θα υπάρχει όσο πιο πολύ παίζεται. Το ίδιο συμβαίνει και με τα σχέδια. Όταν μαζεύω για θόλο και βλέπω ένα από τα 9 να έχει έρθει 20 φορές παραπάνω εκεί ξενερώνω, αλλά έτσι είναι! Αν τα πράγματα ήταν ισορροπημένα θα πηγαίναμε καζίνο να βγάλουμε χρήμα!
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Σωστό αυτό με τους αποίκους του κατάν. Αλλά για τον τροχό λέω άλλο. Όταν γυρνάς και σταματάς τον τροχό δεν είναι μόνο τύχη. Βλέπεις που σταματάει και προσπαθείς να πετύχεις το δώρο που θες. Αυτό ήταν και το νόημα του κουμπιού "σταμάτα". Το θέμα ήταν πως σταματούσε κάθε φορά μακριά από το σημαντικότερο δώρο. Καταλαβαίνεις τι σημαίνει με 10 φορές μία; Αν το θεωρείς λογικό εντάξει, δεν μπορώ να πω κάτι άλλο.
Τώρα με τις καθαρές πιθανότητες πράγματι ισχύει αυτό. Αλλά αν είναι μια ανταμοιβή15% και σε εκατό που ανοίγεις την τυχαίνεις δύο φορές, ε δεν είναι λίγο ακραίο; Θα μου πεις:Όχι. Εντάξει. Όμως γιατί ποτέ δεν γίνεται κάτι αντίστοιχο υπέρ του παίκτη; Δηλαδή στα πέντε+ χρόνια που παίζω δεν μου έτυχε ποτέ με δύο φορές να τύχω μία την ημερήσια ανταμοιβή. Αν ήταν καθαρές πιθανότητες δεν θα συνέβαινε και καμιά φορά αυτό;
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Επιστροφή στον ΣεΣ. Δείτε στον ίδιο χάρτη, την ίδια ημέρα:
λίγο μακριά(1).png
λίγο μακριά(2).png
Όλοι οι τομείς "προστατεύονται μέχρι την επόμενη ημερήσια καταμέτρηση". Και ερωτώ: Δεν είναι λίγο μακριά;;; Πώς μπορεί να κατέκτησαν από τον τομέα 46.22 τον 38.29 που είναι σχεδόν στην άλλη άκρη του χάρτη και στην ίδια ημέρα;;; Δεν θέλω να κατηγορήσω την συντεχνία. Αν υπάρχει "νόμιμος" τρόπος θέλω να τον ακούσω(και να μην υπόκειται στους κανονισμούς θέλω να τον ακούσω αλλά δεν νομίζω πως θα μου τον πει κανείς). Αν δεν υπάρχει "λογική" εξήγηση η εταιρία υποχρεούται διερευνήσει και να συνετίσει τους υπευθύνους.
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
φιλε μου ειμασταν εκτος χαρτη στην συγεκριμενη εποχη. οποτε μπορουμε να βαλουμε πολιορκια σε οποδηποτε τομεα -που ειναι ζωνη προσγειωσης- κ να τους κατακτησουμε ολους κ ας ειναι σε διαφορετικα σημεια.

δες ενα παραδειγμα... https://prnt.sc/1xrd2pz

μπορεις να βαλεις πολιορκια σε ολους τους τομεις που ειναι ζωνη προσγειωσης.. (κ να κατακτησεις).
ο πρωτος τομεας που θα κατακτησεις θα μπει κ το αρχηγειο συντεχνιας..

με καθε καλη διαθεση.. μαθαινουμε πρωτα τα βασικα του σεσ κ μετα κατηγορουμε.
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Τιιιι είναι πάλι αυτό;;;;;;; Μόλις κατάλαβα πως βάζοντας στρατό πολιορκίας ναι μεν φεύγουν τα βελάκια, που θεωρητικά σημαίνει ότι δεν πρέπει να μπορείς να βάλεις στρατό πολιορκίας αλλού, παρ'όλα αυτά μπορείς να βάλεις πολιορκία σε όποιον άλλο τομέα θέλεις, αρκεί πριν να είχε βέλος, δηλαδή να ήταν τομέας προσγείωσης!!! Αυτό κι αν ΠΡΕΠΕΙ να το διορθώσουν. Ή να μην φεύγουν τα βέλη, να ξέρεις ότι μπορείς να ξαναβάλεις στρατό πολιορκίας.

φιλε μου ειμασταν εκτος χαρτη στην συγεκριμενη εποχη. οποτε μπορουμε να βαλουμε πολιορκια σε οποδηποτε τομεα -που ειναι ζωνη προσγειωσης- κ να τους κατακτησουμε ολους κ ας ειναι σε διαφορετικα σημεια.

δες ενα παραδειγμα... https://prnt.sc/1xrd2pz

μπορεις να βαλεις πολιορκια σε ολους τους τομεις που ειναι ζωνη προσγειωσης.. (κ να κατακτησεις).
ο πρωτος τομεας που θα κατακτησεις θα μπει κ το αρχηγειο συντεχνιας..

με καθε καλη διαθεση.. μαθαινουμε πρωτα τα βασικα του σεσ κ μετα κατηγορουμε.
Αγαπητέ Δημήτρη, όπως γράφω δεν ήθελα να κατηγορήσω την συντεχνία σου, απλώς δεν είχα γνώση αυτής της δυνατότητας( την οποία δεν θα την χαρακτήριζα βασική γνώση, αλλά ασάφεια του παιχνιδιού ή κενό του κώδικα...). Σας οφείλω μια συγνώμη!!!:)
 
Κορυφή