Συζήτηση για το Προφίλ & τα Επιτεύγματα

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για τα επιτεύγματα και την προσθήκη του προφίλ στην εφαρμογή για κινητά.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ολα τα λεφτα ειναι το Γουρουνακι......:p
Κανονικα, "ολα τα λεφτα" ομως.....:D
 

DeletedUser29206

Guest
Ίσως να πρέπει να κοιτάω με άλλη όψη τις αναβαθμίσεις. Μάλλον πρέπει να ξεχάσω πως είναι περιττές και να σκέφτομαι πως οι αναβαθμίσεις είναι καλές. Είναι θέμα συνήθειας. Θα πρέπει να αρχίζω να εκτιμώ και τα λίγα :confused:
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα ..να μαι και γω
Ναι ξερω σας ελειψα!!!
Λοιπον ωραια τα σχεδιακια των επιτευματων ομως προσωρινα δεν εχω καταλαβει σε τι μας χρειαζονται
Ειπαμε μεν οτι το ΦΟΕ δεν ειναι αμιγως πολεμικο αλλα συμφωνισαμε οτι δεν ειναι και ..φαρμα
..αντε βαλαμε και ταβερνουλες αλλα μηπως το παρακαναμε λιγο ?
Εκτος εαν βαση ποιων επιτευματων επιλεγουμε να ειναι ορατα θα επιλεγονται μετα και οι γειτονιες
γιατι ουσιαστικα το καθε ενα αντιστοιχει και σε ενα χαρακτηριστικο του παιχνιδιου
αυτο ας το εκλαβετε και ως την προταση μας (της ταλας και της μαντας ) για μελλοντικες αναβαθμισεις
Μεχρι τοτε θα προσπαθουμε να ''ταιζουμε'' το γουρουνακι μας μπας και αλλαξει χρωμα και φυσικα θα κτιζουμε ...καστρα στην αμμο??
Και τωρα η συμβουλη της ταλας
..Δεν υπαρχει οριο εποχης για τα νεο-κτισμενα κτιρια
πχ το ιδιο μετραει (αριθμητικα ) ενα διακοσμητικο του χαλκου με ενα του μελλοντος
υποθετω οτι καταλαβαινετε τι θελει να σας πει η ποιητρια Ταλα Οφ Ντε Μαντα
 

DeletedUser1355

Guest
ρε παιδια εγω γιατι δεν το βλεπω αυτο το νεο κολπο???
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
ρε παιδια εγω γιατι δεν το βλεπω αυτο το νεο κολπο???
Καλημερα
δεν εχουν ακομη ενεργοποιηθει .... εδω μαλλον
ναι ξερω απο εχθες επρεπε να τα ''ορουσαμε''
...ορκο δεν παιρνω μπορει και λογω της τσικνας .. απο τους καπνους μην τα βλεπουμε
ασε που εχω την υποψια οτι σκοπημα καθυστερησαν να τα βαλουν στον Ελληνικο ΦΟΕ
μπας και γλυτωσουν να γινουν ''τσικνιστα'' σημερα ολα τα γλυκα γουρουνακια
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30097

Guest
-Το μοναδικό «επίτευγμα» που θα βλέπετε στην καρτέλα της ταυτότητάς μου στο παιχνίδι, είναι εξαιρετικά αφιερωμένο στα άτομα που εμπνεύστηκαν και υλοποίησαν τα επιτεύγματα! Αυτά ακριβώς λείπανε από το παιχνίδι...
Ολόδική Σας η "Μωβ καρδιά", με την ελπίδα πως δε θα σας έρθει καμμιά φαεινή ιδέα ν' αξιοποιήσετε τα εκτός πολεοδομικού σχεδίου εδάφη για να μας βάλετε να οργώνουμε, να σπέρνουμε και να θερίζουμε, έτσι ώστε να παράγουμε το καθημερινό σιτηρέσιο για το στρατό μας. Κάτι σαν συγκερασμός δηλαδή των παιχνιδιών farmerama (αγροτικές δουλειές), empire (εξασφάλιση σίτισης στρατού για να μην λιποτακτήσει) και Forge of Empire.
ΥΓ
Όποτε δεν έχω διάθεση να κάνω κάτι το εποικοδομητικό στο παιχνίδι, θα ρίχνω μερικές "στημένες" υποχωρήσεις σε μάχες, έτσι ώστε να αναβαθμίζω το εξαιρετικά αφιερωμένο, από μένα σε Σας, μετάλλιο της "Μωβ Καρδιάς".
o_O:eek::confused::oops::p

ΥΓ2
Προς το παρόν στον δ' κόσμο, οσονούπω και στους υπόλοιπους!

ΥΓ3
Προς μανιώδεις κυνηγούς επιτευγμάτων: Πόσες φορές αντέχετε να κτίσετε και να γκρεμίσετε για να ξανακτίσετε το στρατώνα των πολεμιστών μ' ακόντιο, έτσι ώστε να πάρετε το αντίστοιχο μετάλλιο του ...επιτεύγματος;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser29206

Guest
Δεν έχω καταλάβει πια είναι η λογική στα επιτεύγματα. Έκανα μέσα σε μία μέρα μπλε τα επιτεύγματα της κατασκευής: κτίσε, πούλα κτίρια της εποχής χαλκού. Την καρδιά δεν πρόλαβα να την κάνω γιατί δεν είχα όρεξη. Αυτό με τα αγαθά είναι γελοίο γιατί μπορείς να βάζεις π.χ. 100 πέτρα για 100 μάρμαρο και μετά 100 μάρμαρο για 100 πέτρα! Ίσως το μόνο χρονοβόρο θα έλεγα πως είναι οι μάχες, τα μετάλλια, τα κέρματα και οι προμήθειες. Το άλλο με τις εποχές για πιο λόγο; Λες και δεν θα σου κάνουν μία επίσκεψη να το δουν. ( -_- )
 

DeletedUser30097

Guest
Δεν έχω καταλάβει πια είναι η λογική στα επιτεύγματα.
Υπόθεση κάνω, αλλά πολλά συνηγορούν στο να έχει στέρεη βάση.
Πιθανόν, λοιπόν, η λογική των επιτευγμάτων να άπτεται της αδυναμίας τους να δώσουν λύσεις στα προβλήματα που αναφέρουμε κατά διαστήματα σχετικά με τη λειτουργία του παιχνιδιού, από το χάρτη ΣεΣ έως την Ταβέρνα των Φίλων, συμπεριλαμβανομενων κι όλων των ενδιάμεσων.
Φυσικά δεν είναι μόνο τα προβλήματα τεχνικής φύσης αλλά και όλα όσα εντοπίζουμε στους ισχύοντες κανόνες, τα οποία απαξιώνουν το παιχνίδι.
Μη κάνοντας τίποτε για τη βελτίωση ή/και διόρθωση των προαναγραφόμενων, φορτώνουν το παιχνίδι μ' άσχετα κι ανούσια, κάτι σαν τα επιτεύγματα δηλαδή!
Ευχαριστώ, δε θα πάρω...
 

DeletedUser29206

Guest
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως έχω δει τι δουλειά κάνουν στο YouTube και μου αρέσει έτσι πως δουλεύουν δηλαδή ο τρόπος με τον οποίο σχεδιάζουν τα νέα κτίρια κλπ. Πώς μπορούν να κάνουν τόσο ωραία πράγματα και μετά να ασχολούνται με επιτεύγματα και τέτοια; Δεν νιώθουν κουρασμένοι από την δουλειά που κάνουν και λένε να βγάλουμε καμιά άχρηστη αναβάθμιση για να περάσει η ώρα; Για την ακρίβεια κακώς το έχω κάνει θέμα για τα επιτεύγματα. Αν και δεν χρησιμεύουν πουθενά, δεν μας υστερεί και τίποτα. Ενώ για παράδειγμα αυτή η αναβάθμιση που επέτρεψε τα μεγάλα κτίρια να ξεπερνούν το όριο των 10 επιπέδων είχε επίπτωση σε όλους του παίκτες. Π.χ. ο αρχάριος που έχει castel del monte, Άαχεν και Δία ούτε 10 επίπεδο δεν μπορεί να κάνει τίποτα μπροστά στον άλλον που τα έχει 20, 30 και 40 επίπεδο. Δέχεται επίθεση ο κακομοίρης από τον δυνατό και θέλει να πάρει εκδίκηση. Εκεί την πατάει. Όχι μόνο θα χάσει αλλά και ο άλλος θα πει: Έτσι είσαι; Λεηλασίες ασταμάτητες! Ποιοι μπορούν να τα προχωρήσουν γρήγορα; Μα φυσικά αυτοί που βάζουν ΛΕΦΤΑ! Ωστόσο τώρα με την πρόσφατη αναβάθμιση με τους γείτονες, εγώ την γλίτωσα διότι δεν έχω μπει στο αρκτικό μέλλον και έτσι κάθομαι ήσυχα-ήσυχα σε μία γειτονιά που όλοι είμαστε μέλλον και εγώ βρίσκομαι και στην 11η θέση! Ενώ από ό,τι είδα σε εσάς δεν σας χαμογέλασε η τύχη!
 

DeletedUser30097

Guest
Για την αντιμετώπιση των λεηλασιών υπάρχουν πολλοί τρόποι. Η ουσία είναι να δώσεις στον λεηλάτη να καταλάβει πως το κόστος της λεηλασίας του θα είναι δυσανάλογο τού κέρδους του απ' αυτήν. ;)
Αν έχεις το χρόνο, ξαναδές την προτεινόμενη λύση για τις λεηλασίες σ' αυτή τη δημοσίευση.
 

DeletedUser29206

Guest
Θα έπρεπε να ήταν πιο pve το παιχνίδι παρά pvp! Αυτό με την εκστρατεία συντεχνιών ήταν για εμένα πολύ καλό (εξαίρεση το 4ο επίπεδο) και άντε να υπήρχαν φιλικές μάχες που να συμμετέχουν και οι δύο αντίπαλοι στην μάχη, έτσι θα ήταν πιο ωραίο και δίκαιο!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Εφτασε η στιγμη να αρχισω τις δημοσιες ..καταγγελιες
ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ το ''φοεκικο κατεστημενο'' οτι εκ δολου και ..φθονου ορμωμενο***
παρελειψε σκοπημα να συμπεριλαβει στα επιτευματα και τα κατωθι συμβολα ..
1 http://prntscr.com/ehejb8 επιτευμα για οσους πολεμουν ...σκληρα τον υπουλο Μορφεα
2 http://prntscr.com/ehekgs επιτευμα ..για επικες μαχες με τα μαχαιροπιρουνα
3 http://prntscr.com/eheygb επιτευμα καλης γειτονιας
δηλ για οσους ...αγαπουν τους γειτονες τους
http://prntscr.com/ehex9z

*** Σας ερωτω
Υπαρχει εστω και 1 παιχτης σε ολο το ΦΟΕ που να αμφιβαλει
οτι εγω και τα σκληροτραχηλα???? (λεμε τωρα ) Ιθακητακια θα ειχαμε προβαδισμα σε αυτα τα επιτευματα ?
 

DeletedUser29206

Guest
http://prntscr.com/ehiegx
Καλά εμείς οι πτυχιούχοι (FCE), καλά αυτοί που επισκέπτονται το forum και γνωρίζουν τι είναι. Αλλά ο καημένος ο "έλληνας"* γιατί να αναρωτιέται τι είναι;
Έλληνας: να ξέρει μόνο ελληνικά!

http://prntscr.com/ehif69 Τελικά δεν είναι συντεκτικό λάθος;
 

DeletedUser29206

Guest
Η βλακεία με τα επιτεύγματα είναι πως κάποια φαίνονται έτσι και αλλιώς. Για παράδειγμα το αν έχει πολλά μ/κ φαίνεται, οι μάχες, οι εποχές κλπ...
Αντί να βάλουν κανένα επίτευγμα για τα πόσα hacks έχει κάνει κάποιος στον ΣεΣ ή πόσους λογαριασμούς έχει... Έτσι να τον γνωρίσουμε καλύτερα! Να σου εξηγεί πως παίζει στο FoE. :p
 

DeletedUser30097

Guest
http://prntscr.com/ehif69 Τελικά δεν είναι συντεκτικό λάθος;
Eίναι. Πρέπει να γίνει αλλαγή θέσης των λέξεων επίπεδο και επίτευγμα.
Δηλαδή να γραφεί έτσι:
Στο επίτευγμα «ονομασία επιτεύγματος» έλαβες το επίπεδο «#»
Ακόμη και η λέξη «έλαβες» ελέγχεται για την ορθότητά της. Σωστό θεωρώ να γράφει «...έφτασες στο επίπεδο #».
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Η διόρθωση έγινε και σας ευχαριστώ που το επισημάνατε.
Το θέμα είναι πως όταν έρχονται οι μεταφράσεις σε τέτοιου είδους 'κλειδιά', δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος για τη σύνταξη.
Γιατί εσείς μπορεί να το βλέπετε σαν μία τελειωμένη πρόταση, αλλά όταν το βλέπω εγώ είναι 4 λέξεις που πρέπει να ενωθούν με τέτοιο τρόπο ώστε να βγάλουν νόημα στο τέλος...
(όπως γίνεται και στους πύργους ... ή όπως είναι οι ονομασίες των εποχών στο δέντρο τεχνολογιών... κλπ)
 

DeletedUser29206

Guest
Νέα επιτεύγματα πρόκειται να μπουν; Κανένα νέο μελλοντικό σχέδιο για το FoE από την Inno;
 

DeletedUser30097

Guest
Την άποψή μου για τα «επιτεύγματα» την έγραψα εδώ
Δεν πρόκειτε ν' ασχοληθώ άλλο μαζί τους!
 
Κορυφή