Συζήτηση: Εκστρατείες Συντεχνίας

  • Δημιουργός θέματος Malfiore
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε για τις Εκστρατείες Συντεχνίας που ανακοινώθηκαν εδώ. Παρακαλούμε η συζήτηση να γίνεται πάντα εντός των πλαισίων των κανόνων του φόρουμ.

Εκ μέρους της Ομάδας Διαχείρισης του Forge of Empires.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλη Επιτυχια σε Ολους
...Ως συνηθως??? θα σας δωσω ..χρησιμες συμβουλες !!!!!
1 ντυθείτε με τα καταλληλα ρουχα - δηλ του στυλ ιντιανα τζοουνς-
2 μην ξεχνατε τα καπελακια σας και το αντηλιακο σας
3 πριν ξεκινατε κάθε γυρο να ελεγχετε, το μεν ταπερακι σας να ειναι γεματο (μπορει καποιο αδελφακι σας φαγανο να το εχει ηδη ...τιμησει)
το δε παγουρακι σας να ειναι γεματο νερακι ( τονιζω το νερακι ..εεεεε η ζουγκλα δεν ενδεικνυεται για ..οκταρια και χικ χικ )
4 όταν πλησιάζετε προς στα 2 τελευταια ....τμηματα του γ επιπεδου αρχιστε να ..σκαβετε και στον ενδιαμεσο δρομο μπας και βρειτε ...κανενα λακκο με διαμαντάκια ..γιατι χλωμο το βλεπω χωρις την βοηθεια τους να ολοκληρώσει καποιος το γ επιπεδο
5 και .. πιο σημαντικο μην αλλαζετε τις καλτσουλες σας τις δυο προηγουμενες μερες
μονο ετσι (δηλ απο την ευωδια τους ) θα σας βρω εαν χαθειτε μεσα στην ζουγκλα

Και κατι ασχετο ( γιατι θα μου πειτε τα πιο πανω ηταν ..100% σχετικα?)
Είμαι σε διλημμα τι να κανω για να ειμαστε προετοιμασμένοι εγω και τα μωρα μου .. σε βαθος χρονου
1 να παιξουμε τζοκερ ..και τα 8 εκατ *** να τα κανουμε υλικα ? -να εχουμε βρε αδελφε υλικα για κανενα τριμηνο-
2 'η να ντυνω καταλληλα τα μωρα μου και να τα ξαμολαω (κάθε κυριακη και δευτερα ) στα απανταχου φαναρια.
μπας και ετσι μαζευτουν τα ..εβδομαδιαια μας υλικα του β και γ γυρου
**** δεν εγραψα την φραση '' εάν τα κερδίσουμε'' ...γιατι σε έναν φανταστικο κοσμο (όπως είναι ο κοσμος του ΦΟΕ)
ολοι ζουμε στην δικη μας ..ονειρικη πραγματικοτητα

Και τωρα σοβαρα πιστευω οτι μακραν η πιο ''ακτυπητη'' παρεα της ζουγκλας ολων των εποχων ειναι 1 αντιαεροπορικο με 7 ..μοναχους για σχεδον ολους τους τομεις και των 3 γυρων
με εξαιρεση τα δυο τελευταια τμηματα ..εκει χορευει ο καθενας κατα βουληση
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser28431

Guest
Καλημερούδιαααα
εγώ πάντως θα το ξαναπώ...
εμένα μ΄αρέσει... εμένα μ΄αρέσει.... εμένα μ΄αρέσει... πολύυυυυυ
επιτέλους κανονικές μάχες και συνεισφορά στη συντεχνία...
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Πολυ καλη Κινηση, ελπιζω να διαρκεσει....
Εξυπνη κινηση απο πλευρας εταιριας να συνδεσει το προσωπικο με το Συντεχνιακο Συμφερον...
μπορει καποιος να με διαφωτισει αν και πως μετρανε οι κορωνες που μαζευει η Συντεχνια στη Γενικη Καταταξη? καλα θα ηταν να υπαρχει Συνδεση με καποιον τροπο...
Επισης αν υπαρχει καποιος πινακας, με το τι εκανε μια Συντεχνια σε σχεση με καποια αλλη...
αν υπαρχει καποιο link θα ηταν χρησιμο....ευχαριστω....
Καλη Συνεχεια σε ολους....
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30721

Guest
Επειδη εχει επιτυχια και απηχηση θα προτεινα να μην κλεινει ο κυκλος, αλλα οταν τελειωνεις να αρχιζει παλι απ την αρχη νεος κυκλος μαχων, ή διευρυνση των μαχων ωστε πραγματικα να φτανεις να τελειωνεις τη Δευτερα...τωρα δυστυχως σε δυο ημερες εχεις τελειωσει και περιμενεις παλι την Τριτη να αρχισεις ξανα...Επισης πολυ καλη κινηση το νεο ΜΚ που εμφανιστηκε στον Beta σχετικα με τις Εκστρατείες και η ολη αναβαθμιση τους με τα "relic"...!!!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
Οντως η μονη σοβαρη και θετικη εξελιξη του ΦΟΕ ειναι ο χαρτης της ζουγκλας
και σιγουρα το θεμα με τον περιορισμενο αριθμο των συναντησεων θα μπορουσε να αλλαξει
και το νεο ΜΚ Chichen Itza με τα ..χαμενα λειψανα του ειναι πολυ καλο
Ηδη καποιοι το εχουν φτασει μεσα σε 1 βραδυ στο 25 -26 επιπεδο
και τα αγαλματα λειψανα δινουν υπεροχα δωρα (ενας φιλος πηρε ως δωρο πακετο των100 φπ )
ΑΣΧΕΤΟ ..προσωρινα στους αλλους δινουν ...τα καλα
εμενα αφηστε
τι 4 επιπεδα αλλαξα στο ΜΚ
τι τελειωσα και τα 3 επιπεδα ..τιποτα μουγγο και αχρωμο το δικο μου λειψανο
και το χειροτερο δεν ξερω που θα βρω το χαρτι της εγγυησης του για να το αλλαξω
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30721

Guest
Αφου το βαλατε το κτιρο δε μπορουσατε να το βαλετε απο σημερα με το ξεκινημα της εκστρατειας;
Ποιος ο λογος να το βαλετε απο 21 Ιουλιου, στα μεσα δηλαδη της εκστρατειας αυτης της εβδομαδας;
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

dio21

Καμένος Χρήστης
Ε, να μην την κανουν την πατατα τους και στη ΖΟυγκλα ρε φιλε?
τοσα καλα λογια ειπαμε για την Εκστρατεια.... να μην τους ματιασουν το κανουν....χαχαχαχαχ
 

DeletedUser30721

Guest
ενοψει του ΜΚ "Ναος των Κειμηλιων" δε μπορειτε να βαλετε ενα ακομη κυκλο εκστρατειων πριν την Τριτη να ευχαριστηθουμε λιγακι παιχνιδι;
ας μην μετρανε οι μαχες ουτε στη βαθμολογια ουτε πουθενα....καθαρα για την χαρα του παιχνιδιου!
 

DeletedUser423

Guest
με τον Ναο σε περιπου 15 μαχες εδωσε 2 ρελικ (από 5 στρατιοτες το κάθε ένα ) !!
 

DeletedUser11781

Guest
καλημέρα σε όλους...
εγώ θα ήθελα να μου απαντήσει η διαχείρηση, αν εχει ελέγξει τις κορώνες που δίνονται συνολικά απο το πρόγραμμα του παιχνιδιού. Εχω στείλει ήδη μήνυμα το οποίο αγνοείτε η τύχη του , δεν εχω λάβει ακόμα απάντηση και ενδιάμεσα χάνει κορώνες η συντεχνία μου...
αν κάποιος γνωρίζει τι ακριβώς γίνετε ας αποστείλει μηνυμα στο αίτημά μου.
ευχαριστώ
emiliano
 

DeletedUser31161

Guest
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ,ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΧΕΣ ΤΗΣ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑΣ ΑΔΡΑΝΗ ΜΕΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΝΕΡΓΑ ΣΕ ΜΑΧΕΣ ,ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΑΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΟΥΣΙΑ ΔΩΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΔΙΝΕΙ ΩΘΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΕΣΤΙΖ ΚΑΘΕ ΣΥΝΤΕΧΝΕΙΑΣ ,ΑΠΛΑ ΑΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΠΩΣ ΠΡΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΕΛΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΜΑΧΕΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ
 

DeletedUser31394

Guest
Πολύ καλή ιδέα, αλλά χωλαίνει κάπως στην πραγματοποίησή της.
Η συντεχνία μου βρίσκεται στο επίπεδο 6 και οι άλλες 5 συντεχνίες που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα, είναι από το επίπεδο 26 και πάνω. Με 3 εξ αυτών αυτών άνω του 50... και... προσέξτε... οι 2 εξ αυτών βρίσκονται στις θέσεις 2 και 3 της κατάταξης του κόσμου τους.
Πως είναι δυνατόν να υπάρχει θεμιτός ανταγωνισμός, όταν υπάρχουν τέτοιες διαφορές επιπέδου στους συμμετέχοντες ;
Υποτίθεται ότι οι συντεχνίες θα ήταν σχετικά κοντά σε επίπεδο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
εαν εχω καταλαβει σωστα
δεν εχει σχεση με ποσους συνολικα βαθμους θα συγκεντρωνει η καθε συντεχνεια απο τις μαχες
αλλα ποσους τομεις θα ανοιξουν τα μελη καθε συντεχνειας
αυτο δινει ενα ποσοστο σε σχεση με τους 48 τομεις που εχουν και τα 3 επιπεδα
εαν ενας μελος ανοιξει και τους 48 τομεις τοτε δινει ενα ποσοστο
τα ποσοστα προστιθενται και διαιρουνται με τον αριθμο των μελων της καθε συντεχνειας
δηλ εαν μια συντεχνεια εχει 30 μελη που ειναι ολοι στον υστερο και ολοι τελειωσουν τον χαρτη
θα νικησουν
μια αλλη συντεχνεια που εχει 70 μελη και ειναι ολοι στην τελευταια εποχη
εαν απο αυτους ανοιξουν ολα τα επιπεδα 68 μελη
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Πολυ σωστα ....
Και επισης ο φιλος παραπανω μαλλον μιλαει για αλλα επιπεδα....οι 6 Συντεχνιες του Τουρνουα, νομιζω, οτι διαλεγονταια απο την καταταξη του κοσμου στον οποιο ανηκουν....
οι βαθμοι απο τις μαχες δεν μετρανε...μετραει αν ο καθε Συντεχνος ολοκληρωσει και ποσες μαχες....
δλδ ενας Συντεχνος με Δημαρχειο Υστερου που θα τελειωσει ολες (48) μαχες θα προσφερει λιγοτερους βαθμους για τα επιπεδα της Ζουγκλας απο εναν με Δημερχειο Αυριο και 24 μαχες, αλλα θα εχει προσφερει περισσοτερο στο ποσοστο % που χρειαζετε για να παρει η ΣΥντεχνια του την πρωτη θεση στο Πρωταθλημα....
Πολυ ωραια προσθηκη απο τους ανθρωπους του FoE, με πολλες παραμετρους, που θα αλλαξει το τροπο που βλεπουμε τους (κυριως "κοκκινους" και αμετοχους γενικα) Συντεχνους μας....καιρος ηταν να παρουν την θεση που πρεπει και οι "μικροτεροι" παικτες, και να αισθανθουν οτι προσφερουν (με την ανταμοιβη τους βεβαια) στη Συντεχνια τους....
Με κατεπληξαν οι υπευθυνοι....και παλι μπραβο για τη φαια ουσια που καταναλωσαν καποιοι....
 

DeletedUser30097

Guest
Γεια χαρά σας,
Παρατηρώντας τη βαθμολογία στο εβδομαδιαίο πρωτάθλημα των συντεχνιών στις εκστρατείες, διαπίστωσα πως σαν δύο συντεχνίες ισοβαθμούν εκείνη που το σύστημα εμφανίζει να προηγείται είναι η συντεχνία με τα λιγότερα μέλη.
Δηλαδή, έστω δύο συντεχνίες, η "Α" με 64 μέλη και η "Β" με 57 μέλη. Σε περίπτωση ισοβαθμίας τους, η καλύτερη θέση στην κατάταξη θα δοθεί από το σύστημα στην συντεχνία "Β".
Υπό την προϋπόθεση πως ο υπολογισμός του ποσοστού, που η κάθε κερδισμένη μάχη προσθέτει στην βαθμολογία της κάθε συντεχνίας, καθορίζεται από τον αριθμό των μελών της, θεωρώ άδικο να δίνεται το προβάδισμα στην συντεχνία με τα λιγότερα μέλη, μιας και με λιγότερες μάχες αποκτούν μεγαλύτερη βαθμολογία, ενώ τα μέλη της συντεχνίας με τα περισσότερα μέλη θα πρέπει, για να έχουν τους ίδιους βαθμούς στην κατάταξη, να κάνουν περισσότερες μάχες, μιας και το ποσοστό που η κάθε μάχη τους προσθέτει στην βαθμολογία της συντεχνίας είναι μικρότερο από το ποσοστό που η κάθε μάχη των μελών της ολιγαλιθμότερης΄, σε μέλη, συντεχνίας προσθέτει στην βαθμολογία.
Κατά τη γνώμη μου, το προβάδισμα θα πρέπει να δίδεται στην συντεχνία με τα περισσότερα μέλη, μιας και κάνανε περισσότερες μάχες για να μπορέσουν να ισοβαθμίσουν.
Ένα παράδειγμα με «στρογγυλεμένα» νούμερα για να είναι πιο εύληπτο.
Έστω η συντεχνία "Α" με 10 μέλη και η συντεχνία "Β" με 20 μέλη.
Για να επιτύχουν το 100% της βαθμολογίας, τα μέλη της συντεχνίας "Α" κάνουν 48x10=480 μάχες, ενώ τα μέλη της συντεχνίας "Β" κάνουν 48x20=960 μάχες.
Γιατί, σε περίπτωση ισοβαθμίας, να προηγείται στην κατάταξη η συντεχνία "Α";
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

dio21

Καμένος Χρήστης
Kαλησπερα....
Συμφωνω με το Γιωργη...και δεν ειναι το μονο που χαλαει την -κατα τα αλλα- πολυ καλη "ατμοσφαιρα" που αρχισε να φενετε με την εναρξη του Πρωταθληματος...εγραψα και στο ποστ της τελευταιας αναβαθμισης (μας πηρε η κουβεντα και γραφτηκε εκει εκ παραδρομης, ενω εδω ειναι το σωστο θεμα), για τον τροπο που διδονται σε καθε Συντεχνια η Ισχυη που μαζευει απο τη Ζουγκλα.... και αν πριν το Πρωταθλημα δεν υπηρχε θεμα με την καθημερινη συλλογη Ισχυος (παρεπιπτοντως, γιατι πρεπει να την προσθετει στη καθημερινη του ΣεΣ και να γινετε μπαχαλο?), τωρα με το μπονους των 3 πρωτων υπαρχει θεμα.... υπαρχει περιπτωση ο τελικος Πρωταθλητης δλδ να παρει λιγοτερο μπονους συνολικα αν δεν ειναι πρωτος σε ολη τη διαρκεια της εβδομαδιαιας δοκιμασιας....λιγο "κουλο" μου φενετε....
Κατα την αποψη μου θα επρεπε να γινετε ενας εβδομαδιαιος υπολογισμος, χωρια, και μονο για την Ζουγκλα....καθε Δευτερα ετσι και αλλιως ολη μερα δεν εχει Εκστρατεια... θα μπορουσε το βραδυ της Δευτερας και πριν αρχισει η νεα να υπαρχει ο υπολογισμος της προηγουμενης και ο καταμερισμος της Ισχυος που κερδισε ο καθενας....
 

DeletedUser30097

Guest
Kαλησπερα....
Συμφωνω με το Γιωργη...και δεν ειναι το μονο που χαλαει την -κατα τα αλλα- πολυ καλη "ατμοσφαιρα" που αρχισε να φενετε με την εναρξη του Πρωταθληματος...εγραψα και στο ποστ της τελευταιας αναβαθμισης (μας πηρε η κουβεντα και γραφτηκε εκει εκ παραδρομης, ενω εδω ειναι το σωστο θεμα), για τον τροπο που διδονται σε καθε Συντεχνια η Ισχυη που μαζευει απο τη Ζουγκλα.... και αν πριν το Πρωταθλημα δεν υπηρχε θεμα με την καθημερινη συλλογη Ισχυος (παρεπιπτοντως, γιατι πρεπει να την προσθετει στη καθημερινη του ΣεΣ και να γινετε μπαχαλο?), τωρα με το μπονους των 3 πρωτων υπαρχει θεμα.... υπαρχει περιπτωση ο τελικος Πρωταθλητης δλδ να παρει λιγοτερο μπονους συνολικα αν δεν ειναι πρωτος σε ολη τη διαρκεια της εβδομαδιαιας δοκιμασιας....λιγο "κουλο" μου φενετε....
Κατα την αποψη μου θα επρεπε να γινετε ενας εβδομαδιαιος υπολογισμος, χωρια, και μονο για την Ζουγκλα....καθε Δευτερα ετσι και αλλιως ολη μερα δεν εχει Εκστρατεια... θα μπορουσε το βραδυ της Δευτερας και πριν αρχισει η νεα να υπαρχει ο υπολογισμος της προηγουμενης και ο καταμερισμος της Ισχυος που κερδισε ο καθενας....
Αν ισχύει η καθημερινή απονομή της κερδισμένης από την εκστρατεία ισχύος στις συντεχνίες, τότε δε μιλάμε για Πρωτάθλημα!
Στο πρωτάθλημα το έπαθλο δίδεται εφ' άπαξ και στο Τέλος. Όπως ακριβώς γίνεται και με τα πρωταθλήματα στους πύργους των εποχών.
Δεν το είχα προσέξει αυτό το σημείο Διο...
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

dio21

Καμένος Χρήστης
Ετσι ειναι φιλε Γιωργη....την εψαξα, εστειλα αιτημα, μου απαντησαν....τεσπα, εχουμε αναβαθμισεις μπροστα...)))
Παρεπιπτοντως, μας εχει ξεσκισει στα σχεδια η Εκστρατεια ή ειναι η ιδεα μου?
στερεψαν τα δωρα ή μπηκαμε σε προγραμμα λιτοτητας?
 
Κορυφή