Αρένα PvP

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Χαχαχαχαχα
Μπορεί να μη την είδα κι εγώ καλά, αφού μπήκα μόνο και ψήφισα είναι η αλήθεια κι έφυγα.
Γράψε λάθος :p :cool:

Φυσικά ισχύει αυτό που είπε η CM του beta... Είναι ακόμα σε δοκιμαστική φάση και γίνονται ακόμα αλλαγές
 

finrοd

Banned
Μάλλον έχασα «επεισόδιο»! Μόνα τα 4 μηνύματα σύν τ' αρχκό που καλούσε στην ψηφοφορία, συν το τελευταίο που το θέμα κλειδαμπάρωσε. Καταγραφή ψηφοφορίας, πρόσβαση σε ψηφοφορία δεν βρήκα. Ίσως την διέγραψαν.
Είδες εσύ ψήψους; Ειδες αποτελέσματα ψηφοφορίας; Αν υπάρχει ακόμη, στείλε μου σύνδεσμο να τη δω κι εγώ.

Πέρα απ' αυτά, η αλήθεια είναι ότι η ΙΝΝΟ έχει πέσει «έξω». Αυτό που σχεδίασε ουδόλως ανταποκρίνεται στα θέλω των πελατών της.
Εκκωφαντική η αποδοκιμασία.

Το σχέδιο όμως προχώρησε. Πέρασε από την προ-Άλφα έκδοση, δοκιμάστηκε στην Άλφα, ενεργοποιήθηκε στον διακομιστή τής Βήτα έκδοσης. Η υλοποίησή του προχώρησε. Δαπανήθηκαν χρήματα και ξοδεύτηκαν εργατοώρες γι' αυτήν.
Τώρα, μάλλον, θα κοιτάξει να περισώσει ό,τι είναι δυνατόν, ωραιοποιώντας το «τερατούργημα», (κατ' εμέ), που έφτιαξε, για να μας το ταΐσει.
Ακόμη ένα «λάθος» της, αν έτσι λειτουργήσει!

Απ' τη φύρα, κέρδος δεν βγαίνει! Αυτό δεν το γνωρίζει; Αμφιβάλλω για το εάν θα το αποσύρει πλήρως, αν θα ασχοληθεί με την βελτίωση και την αναβάθμιση των Τουρνουά Πύργων, (για τα οποία τίποτε τ΄αρνητικό δεν έχει ειπωθεί, γιατί να τα καταργήσει; ), και στρέψει το βλέμμα της και στον ΣεΣ.
Ομολογώ πως μ' απογοήτευσε το γραφόμενο τής Ρηνιώς σε σχέση με την προτεραιότητα που δίνει η ΙΝΝΟ στον Χάρτη ΣεΣ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gabath

Ενεργό Μέλος
To poll τους θέματος στον beta καταργήθηκε τελίως, δεν μπορείς να το δεις. Το θέμα ως θέμα εκεί είναι, απλά κλειδωμένο.
Προφανώς και η πλειοψηφία των παικτών θέλει πίσω τους πύργους γειτονιάς, ασχέτως των αλλαγών στο νέο χαρακτηρηστικό που θα γίνουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Θα σου το πω στο αυτί, να μην ακούσουν οι άλλοι :p

Η δική σας CM, μετέφερε όλα τα αρνητικά σχόλια και πρότεινε εναλλακτικές που πιστεύει ότι θα δουλέψουν καλύτερα για εσάς σύμφωνα με αυτά που διάβασε.
Μπορεί να είναι γκρινιάρα, αλλά σέβεται τη γνώμη σας και προσπαθεί όσο μπορεί και όσο περνάει από το χέρι της να ακούγεται η άποψη σας.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Είδες εσύ ψήψους; Ειδες αποτελέσματα ψηφοφορίας; Αν υπάρχει ακόμη, στείλε μου σύνδεσμο να τη δω κι εγώ.

Δε θυμάμαι τον αριθμό των ψήφων, αλλά σίγουρα οι περισσότεροι ζητούσαν να παραμείνει το παλιό χαρακτηριστικό όπως έχει, κάποιοι άλλοι στα σχόλια ζήτησαν να τρέχουν παράλληλα τα δύο χαρακτηριστικά.
Σίγουρα έχει δαπανηθεί χρόνος και χρήμα γιατί δεν είναι κάτι που γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη.
Επίσης πιστεύω πως αν και ανεπίσημη (τελικά :p) η ψηφοφορία, θα ληφθεί υπόψη.
Το μόνο που μένει είναι να περιμένουμε να δούμε πως θα δουλέψουν οι αλλαγές και τι θα αποφασιστεί στο τέλος.
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
Ευχαριστούμε iris, μακάρι να κρατηθούν οι πύργοι και να συνυπάρχει και η αρένα ως κάτι έξτρα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

finrοd

Banned
Η δική σας CM, μετέφερε όλα τα αρνητικά σχόλια και πρότεινε εναλλακτικές που πιστεύει ότι θα δουλέψουν καλύτερα για εσάς σύμφωνα με αυτά που διάβασε.
Μπορεί να είναι γκρινιάρα, αλλά σέβεται τη γνώμη σας και προσπαθεί όσο μπορεί και όσο περνάει από το χέρι της να ακούγεται η άποψη σας.
  1. «Η δική σας CM» :red_heart:
  2. «μετέφερε όλα τα αρνητικά σχόλια» Δηλαδή τα θετικά τα «έθαψε», δεν τα μετέφερε;:p
  3. «πρότεινε εναλλακτικές» Αυτό τώρα πως να το εκλάβω; ΚαΚό να το θεωρήσω ή ...καΚό; Τι σόι εναλλακτική στο «τρόπος να βρεθεί, τα μελλούμενα, παρελθόν να γίνουν δίχως ποτέ παρόν ν' αποκτήσουν!», (αναφερόμενο στης ΠεΠ Αρένα την έλευση), είναι δυνατόν να υπάρξει;:confused:
  4. «που πιστεύει ότι» Τώρα ή «πίστη» τι θέλει και στ' αλιβερίσια μας μπλέκεται; Ξεκάθαρα είναι τα πράγματα.Ευθέως ειπωμένα και σαφώς διατυπωμένα. Μετρημένα κουκιά. Εφόσον 1+1=2 και 2+1=3 συνεπάγεται 1+1+1=3, όπερ εστί: ν' αφήσουν στην ησυχία τους τα πρωταθλήματα της γειτονιάς στους πύργους των εποχών τού Χάρτη τής Ηπείρου, ν' αναβαθμίσουν τα χαρακτηριστικά που τη στρατηγική αναδεικνύουν και να καταπιαστούν με τον Χάρτη ΣεΣ.:cool:
  5. «θα δουλέψουν καλύτερα για εσάς» Αυτό, ασυναίσθητα, στα χείλη μού 'φερε τον στίχο: «φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα»;:rolleyes:
  6. «σύμφωνα με αυτά που διάβασε» Δικλείδα ασφαλείας είναι τώρα αυτό; Ενδεχομένως να 'ναι ...ασύμφωνα μ' αυτά που, πιθανώς, δεν διάβασε; Εντάξει, υπογράφω υπέρ τής ευσυνειδησίας της, (τα διάβασε ΟΛΑ), διατηρώντας μια μικρούλα επιφύλαξη για το εάν, κατά την ανάγνωση, το νοούμενο κατενοήθει, πλιήρως εμπεδώθηκε... :smiling_imp:
  7. «Μπορεί να είναι γκρινιάρα» Δίχως «μπορεί να», σκέτο «είναι ΓΚΡΙΝΙΑΡΑ»! :D
  8. «αλλά σέβεται τη γνώμη σας» :check_mark:
  9. «και προσπαθεί όσο μπορεί και όσο περνάει από το χέρι της» Ε, τώρα... Σιγά την μεγάλη προσπάθεια που πρέπει να καταβάλλεις! Αφού το 'χεις το «χάρισμα». Το χέρι Σου «Βαρύ»!!! Ρίχτους, με το «καλημέρα», 3-4 «προειδοποιήσεις», φόρτωσέ τους, από το πρώτο ημίχρονο, με βαθμούς ποινής, να κωλώνουν άμυνα να παίξουν και, στο δεύτερο ημίχρονο, με ban αποτελείωσέ τους! Σιγά το πράγμα και το κάνεις θέμα! LOL
  10. «να ακούγεται η άποψη σας.» :+1:
Ουφ, τέλειωσα με την αγγαρεία. Αναγκαστική όμως, έτσι ώστε «SPAΜ» να μην θεωρηθεί αυτό που εξ' αρχής ήθελα να γράψω, κι είναι τ' ακόλουθο::
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ήθελαν να καταργήσουν τους διαγωνισμούς των Πύργων, για κάποιο λόγο, που αδυνατώ, προς το παρόν, να πω με βεβαιότητα.
Οι μάχες στη γειτονιά μπορούν να συνεχίσουν να διεξάγονται, χωρίς όμως κανένα αντίκρυσμα. Οι εποχικοί Πύργοι εξαφανίστηκαν.
Θα παρει την θεση των Πυργων της Γειτονιας
συμφωνουμε ολοι οτι αυτο μας εχουν πει μεχρι τωρα ?
Μα ο Πυργος της Γειτονιας δεν ηταν ενας
ηταν 1 για καθε εποχη
το εν λογω χαρακτηριστικο ερχεται λοιπον να αντικαταστησει ολους τους Πυργους
δηλ γυρω στους 18
Νομίζω το σημαντικότερο κακό της υπόθεσης είναι η κατάργηση των πύργων γειτονιάς.
Αδιαφορώ για το νέο χαρακτηριστικό, ας υπάρχει εκεί να παίζουν όσοι θέλουν δεν μου χαλάει το παιχνίδι . .
Το να μην υπάρχουν όμως πύργοι γειτονιάς μου χαλάει το παιχνίδι, τη μέρα, την εβδομάδα, όλα μαζί !
Παίζουμε ΓΙΑ τους πύργους γειτονιάς πάρα πολύς κόσμος, είναι από τα ωραιότερα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού με άμεσο, υγιή ανταγωνισμό.
οι μαχες γειτονιας-ζουγκλας-σεσ-πεδιων κ γενικα οποιαδηποτε μαχη δεν θα καταγραφονται πουθενα πλην τις καταταξης ε?
αν θα ασχοληθεί με την βελτίωση και την αναβάθμιση των Τουρνουά Πύργων, (για τα οποία τίποτε τ΄αρνητικό δεν έχει ειπωθεί, γιατί να τα καταργήσει; )
---------
Διευκρίνηση: Οι τονισμοί από εμένα.
Στον Χάρτη ΣεΣ, η «ταφόπλακα» ονομάστηκε «Χάρτης όλων των εποχών».
Στον Χάρτη τής Ηπείρου, την επερχόμενη «ταφόπλακα» στα τουρνουά των Πύργων των εποχών του, όπου και αποτυπώνονται οι επιδόσεις μας στο έως τώρα ΠεΠ, την έχουν ονοματίσει «ΠεΠ Αρένα».
Γιατί όμως;, ποιός ο λόγος τού ενταφιασμού των Τουρνουά των Πύργων;
Ένας ξεχωριστός πύργος, μία ξέχωρη κατάταξη για κάθε εποχή. Και οι εποχές συνεχώς αυξάνονται...
Κάθε λογαριασμός μπορεί να συμμετέχει σε όλα τα τουρνουά Πύργων που την ανάλογη επαρχία έχει κατακτήσει στον Χάρτη τής Ηπείρου.
18 εποχές έγραψε η Τάλα.
Επί 5 κόσμους, θα συμπληρώσω εγώ, το όλον 90, (κατ' ελάχιστον), εβδομαδιαία τουρνουά στον «νάνο» διακομιστή τής ελληνικής έκδοσης του παιχνιδιού.
Αναλογιστείτε το πόσα είναι στον, πχ διακομιστή για τις ΗΠΑ, όπου οι κόσμοι μετριούνται σε διψήφιο αριθμό.
Πόσα αρχεία καταγραφής, συλλογής στοιχείων, επεξεργασίας τους, αποθήκευσής τους, υπολογισμού κατάταξης κι ανταμοιβών, καθώς και πίστωση αυτών στους λογαριασμούς που πρώτευσαν!
Έχετε προσέξει τη διαφορά ώρας μεταξύ ολοκλήρωσης των τουρνουά και εμφάνισης τής τελικής κατάταξης;
Θαρρώ πως μπόλικη υπολογιστική ισχύ απαιτεί η ύπαρξη των Τουρνουά των Πύργων των εποχών τού χάρτη τής Ηπείρου, και για την καθημερινή συλλογή, καταχώρηση, επεξεργασία των στοιχείων αλλά και γιια την τελική επεξεργασία και πίστωση των ανταμοιβών.
Και σ' αυτά καταγράφονται όλες οι μάχες: Γίνεται συλλογή στοιχείων από όλη τη «μαχητική» δραστηριότητα του κάθε λογαριασμού για κάθε εποχή χωριστά, για κάθε γειτονιιά χωριτά, σε κάθε κόσμο.
Έχω λάθος να θεωρώ πως η εξοικονόμηση υπολογιστικής ισχύος είναι ο κύριος λόγος, μεταξύ άλλων, για την κατάργηση των Τουρνουά;
Αυτά τα «συμπυκνωμένα» προς το παρόν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Πρέπει να έχεις παααααααααρα πολύ ελεύθερο χρόνο!
Τ' αντίθετο. Κείμενο των 5 λεπτών, κάτι ώρες μου πήρε για να το αναρτήσω, καθώς το 'γραφα αποσπασματικά, εν μέσω άλλων, επιτακτικών ασχολιών.:(
Τρόμος....


Υ.γ αναλυτικά ξεκινάει εδώ κ το κείμενο ολοκληρωνεται σε άλλης χώρας το φόρουμ... :p
Ολοκληρώνεται; Τι πάει να πει «ολοκληρώνεται;»χαχαχα Πολύ ...αισιόδοξο το υστερόγραφο! o_O
 

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
Έχω λάθος να θεωρώ πως η εξοικονόμηση υπολογιστικής ισχύος είναι ο κύριος λόγος, μεταξύ άλλων, για την κατάργηση των Τουρνουά;

Έχεις πλησιάσει πολύ στο λόγο που σκέφτηκα, αρχικά, αλλά δεν ήμουν βέβαιος. Απλά, στους λόγους "μεταξύ άλλων", πρόσθεσε και τα rewards.

Ο πρωταθλητής των Αστεροειδών παίρνει 9.470 μετάλλια. Ο νικητής όλου του σέρβερ, στην περίπτωση του PVP Arena, παίρνει μόνο 420.
Μιλάμε αποκλειστικά για τα μετάλλια γιατί αν πάρουμε αυτά που μοιράζονται με ποσοστά 20% επιτυχίας είναι ανούσια.
Στις χαμηλότερες εποχές συμβαίνει κάτι ανάλογο. Μπορεί να μοιράζονται σταδιακά λιγότερα μετάλλια, όσο προχωρούμε προς τα πίσω, αλλά είναι "έτη φωτός" περισσότερα από όσα θα πετύχαιναν αυτές οι εποχές στο "κατασκεύασμα" του Αρένα.
Σκεφτείτε, λοιπόν σε πόσες γειτονιές συνέβαινε αυτό, αν πάρετε το συνολικό αριθμό των παικτών ενός σέρβερ και τον διαιρέσετε με το 50, το 60 ή το 70... Αυτή τη στιγμή, η γειτονιά μου αποτελείται από 41 παίκτες.
Προσθέστε το γεγονός ότι, πολλοί παίκτες καρπώνονται μετάλλια σε περισσότερες της μιας εποχές. Αυτό συμβαίνει λόγω του αποθεματικού μονάδων που αποκτήθηκαν μέσω Αλκατράζ, από προηγούμενες εποχές. Είτε επίτηδες (για να πάρουν τα μετάλλια), είτε άθελά τους, επειδή περιστασιακά μπορεί να τους βολεύουν μονάδες της προηγούμενης εποχής σε κάποιες μάχες. Έτσι καταγράφονται στα αποτελέσματα περισσότερων του ενός Πύργου, συμβάλλοντας στην "απασχόληση" υπολογιστικής ισχύος από τη μία και στην αποκόμιση περισσότερων μεταλλίων από την άλλη.
Όσο περνάει ο καιρός, είμαι όλο και πιο σίγουρος ότι είναι συνδυασμός αυτών των δύο αιτιών, εξ αιτίας των οποίων πάρθηκε η απόφαση για κατάργηση των Πύργων. Υπολογιστική ισχύς και αμοιβές, δηλαδή.

Εδώ, όμως παρουσιάζεται ένα τεράστιο ζήτημα.

Πρώτα απ' όλα, τα τουρνουά των Πύργων είναι ένα κύριο χαρακτηριστικό του F.ο.Ε από τη γέννησή του. Αν καταργήσεις αυτό το χαρακτηριστικό και βάλεις στη θέση του κάτι που καμιά σχέση δεν έχει με "στρατηγική", είναι σαν να αλλάζεις ολόκληρο το παιχνίδι. Όλοι οι παλιοί παίκτες είναι ενάντια σ' αυτή την κίνηση. Ακόμη και αυτοί που φαινομενικά ευνοούνται από το "κατασκεύασμα" του Αρένα.

Ύστερα, είναι και θέμα διαδικαστικό. Πως παίρνεις την πρωτοβουλία να καταργήσεις κάτι τόσο βασικό και μετά να παρουσιάσεις αυτό που θα πάρει τη θέση του, ως δοκιμή; Η λογική και συγχρόνως και το σαβουάρ βιβρ ενός διαδικτυακού παιχνιδιού, λέει ότι, δοκιμάζεις πρώτα το εναλλακτικό σχέδιο και εάν γίνει αποδεκτό από την μεγάλη μάζα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, καταργείς το προηγούμενο.
Αυτό που έγινε ήταν πρωτοφανές. και επιβεβαιώνει την υποψία ότι, δεν είναι τόσο η επιθυμία της εταιρίας να προσφέρει κάτι καινούργιο στους "πελάτες" της (άλλωστε, αυτό το μαρτυρά και η προχειρότητα με την οποία φτιάχτηκε), όσο η με οποιοδήποτε κόστος κατάργηση των Πύργων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Σκεφτείτε, λοιπόν σε πόσες γειτονιές συνέβαινε αυτό, αν πάρετε το συνολικό αριθμό των παικτών ενός σέρβερ και τον διαιρέσετε με το 50, το 60 ή το 70... Αυτή τη στιγμή, η γειτονιά μου αποτελείται από 41 παίκτες.
Σωστό. Παράλειψη δική μου. Να τη διορθώσω!
Έστω ο, «νάνος», διακομιστής τής ελληνικής έκδοσης του παιχνιδιού.
Σ' αυτόν πέντε, (5), οι κόσμοι.
Σ' αυτούς 18 οι εποχές.
Σ' αυτές, στην κάθεμιά τους, τρεις, (3) γειτονιές και, συνεπώς 3 τα τουρνουά των πύργων, απαρτιζόμενες από 75 λογαριασμούς, (Προσεγγιστικά, με μεγάλη λάθους πιθανότητα, στο να υπολείπεται το νούμερο που δέχομαι από το πραγματικό).
Συνεπώς:
5 κόσμοι * 18 εποχές * 3 γειτονιές/τουρνουά πύργων ανά εποχή * 75 λογαριασμούς ανά γειτονιά/τουρνουά = 20.250 δυνητικές καταγραφές για κάθε μάχη, οπουδήποτε κι οποτεδήποτε αυτή πραγματοποιείται.

Ώρα Ελλάδας 19:59:59. Με το δάκτυλο στη «σκανδάλη», παραταγμένοι στις εποχές τού Χάρτη ΣεΣ.
Ώρα Ελλάδας 20:00:00. Πυρ ομαδόν στις εποχές τού Χάρτη ΣεΣ, ενώ σποραδικά πυρά και στις γειτονιές και στο ΠΜΣ και στον Χάρτη τής Ηπείρου, και σε μάχες στα ζητούμενα αποστολών και στην εκστρατεία τής συντεχνίας.
Πυκνή, αδιάλλειπτη ομοβροντία από δεδομένα προς συλλογή, επεξεργασία, καταχώρηση σε διάφορες κατατάξεις, μεταξύ αυτών και στις κατατάξεις των 270 τουρνουά πύργων, όπου, δυνητικά, μπορούν να υπάρξουν έως και 20.250 σχεδόν ταυτόχρονες καταγραφές, επαναλαμβανόμενες για όλες τις μάχες που στα επόμενα δευτερόλεπτα σωρηδόν πραγματοποιούνται...
Μπορείτε τώρα να σκεφτείτε το τι συμβαίνει στους διακομιστές τής αλλοδαπής, πχ των ΗΠΑ, όπου οι κόσμοι, οι εποχές, οι γειτονιές με τα τουρνουά πύργων τους και οι συμμετέχοντες σ' αυτά λογαριασμοί είναι ...υπερπολλαπλάσιοι. Και οι κόσμοι αυξάνονται και οι εποχές αυξάνονται και τα τουρνά πύργων καθώς και οι γιετονιιές κατά γεωμετρική πρόοδο, αυξάνονται
Ε Κ Ρ Η Κ Τ Ι Κ Η κατάσταση.
(Στη β' λυκείου, είχα μια καταπληκτική φυσικό για καθηγήτρια. Συνήθιζε να μας υποβάλει σε 10λεπτες δοκιμασίες κρίσης κι όχι αποστηθισμένης γνώσης.Σε μία απ' αυτές το ερώτημα ήταν: «Τι χαρακτηρίζεται ως έκρηξη;».
«Ως έκρηξη μπορούμε να ορίσουμε την κατάσταση κατά την οποία κάτι μεταβάλλεται ποσοτικά κατά πάρα-πάρα πολύ, σε πάρα-πάρα πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Η σχέση μεταξύ τού μεγέθους τής μεταβολής τής ποσότητας και του μεγέθους τού χρόνου π' αυτή συντελείται, καθορίζει και το μέγεθος της ισχύος της.» Αυτήν την απάντηση έδωσα, εκτός ύλης, από συνδυασμό διδαχθέντων, για να εισπράξω την αποδοκιμασία της, (ο έλεγχος των απαντήσεων γίνονταν αμέσως μετά την λήξη των δοκιμασιών), διότι ήταν λάθος το ...«μπορούμε» που έγραψα!! «Καλύτερος ορισμός δε θα μπορούσε να δοθεί, η απάντησή της, όμως το «μπορούμε» τον ...έχεσε».)


Εκρηκτική λοιπόν η κατάσταση, αδηφάγα για υπολογιστική ισχύ. Ναι, όλο και περισσότερο εδραιώνεται στη σκέψη μου πως αυτός είναι ένας από τους λόγους, ίσως ο κύριος, για την καττάργηση των τουρνουά πύργων. (Υπάρχει επίσημη αντίρρηση από την ΙΝΝΟ; )

Προσθέστε το γεγονός ότι, πολλοί παίκτες καρπώνονται μετάλλια σε περισσότερες της μιας εποχές
Ρίξε μια ματιά στην πόλη μου. Μετά το πέρας της τελευταίας εκδήλωσης αναρυμοτομήθηκε.
city_.jpg
Σε πόσα τουρνουά πύργων πιθανολογείς ότι συμμετέχω;
Άσχετο: Πόσους στρατώνες φιλοξενεί; (Ίσως διεκδικεί την ένταξή της σε ιδιαίτερη, μοναδίκή, έστω και «παλαβή» κατηγορία). Έπαιζα απέναντι στην Ρο στον γ' κόσμο, και τα μέλη της δεν ...αστειεύονται. Βάζουν άμυνες γερές, πονάνε. Δεν ήθελα να υστερώ. Την καλύτερη διασκέδαση μου πρόσφεραν τα παιδιά, το καλύτερο δυνατό θέλησα να τους παρέχω, ανταποδίδοντας.

Πρώτα απ' όλα, τα τουρνουά των Πύργων είναι ένα κύριο χαρακτηριστικό του F.ο.Ε από τη γέννησή του.
ΣΩΣΤΟ .+- Ο πρώτος ακρογωνιαίος λίθος του ΦοΕ, με δεύτερο, κατά χρόνο εμφάνισης κι όχι αξίας, τον Χάρτη ΣεΣ, (προστέθηκε αργότερα).
(γιατί το ένα το καταργούν, ενώ τ' άλλο το παραμελούν, απαξιώνοντάς το; Για να το καταργήσουν κι αυτό;;))

Αν καταργήσεις αυτό το χαρακτηριστικό και βάλεις στη θέση του κάτι που καμιά σχέση δεν έχει με "στρατηγική", είναι σαν να αλλάζεις ολόκληρο το παιχνίδι.
Εδώ θα μιμηθώ την καθηγήτρια φυσικής που στη β' λυκείου είχα, αποδοκιμάζοντας το γραφόμενό σου, δίχως παρεξήγηση, ελπίζω, από μέρους Σου.
Εκείνο το «...είναι σαν να..» πριν την λέξη «αλλάζεις» τι το 'θελες, ευλογημένε; Με το συμπάθιο,το ...«έχεσες»..
Δεν είναι «σαν να» είναι «ΑΛΛΑΖΕΙΣ». Νέτο-Σκέτο.
Επίτρεψέ μου να οικειοποιηθώ την φράση Σου, αναγράφοντάς την κατά πως τής πρέπει, κατά πως η ΑΛΗΘΕΙΑ τής ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ επιβάλλει:
«Αν καταργήσεις αυτό το χαρακτηριστικό και βάλεις στη θέση του κάτι που καμιά σχέση δεν έχει με "στρατηγική", ΑΛΛΑΖΕΙΣ ολόκληρο το παιχνίδι»
Σημείωση αντιγραφέα: Ως χαρακτηριστικό στην προηγούμενη πρόταση, νοείται το Τουρνουά Πύργων γειτονιάς/εποχών.

ΥΓ (Προς την CM μας)
Η τελευταία, με έντονα γράμματα, πρόταση ευελπιστώ ως εποικοδομητική ανατροφοδότηση στην ΙΝΝΟ να μεταφερθεί. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
man_vs_auto.jpg(επιλέξτε τήν εικόνα για μεγέθυνση)
Το εικονιζόμενο αποτέλεσμα της συμπλοκής, αδύνατον να επιτευχθεί με χρήση τής αυτόματης διεξαγωγής μάχης.
Αντιθέτως, η έκβαση της μάχης μόνο νικηφόρα δεν θα είναι.
Στο χειροκίνητο, απλώς ένα και μόνο ένα πλήγμα δέχθηκε το ημέτερο στράτευμα, κι αυτό από «ετοιμοθάνατο» ηλεκτρομαγνητικό όπως στην κάτω αριστερή γωνία τής εικόνας φαίνεται.
Σε περίπτωση επιλογής αυτόματης διεξαγωγής τής μάχης, το αντίπαλο στράτευμα θα ήταν εκείνο που θα δεχόταν ένα και μόνο ένα πλήγμα από το ημέτερο «καθαρόαιμο» αερομπότ, το οποίο στη συνέχεια θα κατατροπώνονταν από τ' αερομπότ δράκους, μ' αποτέλεσμα την ήττα των ημέτερων δυνάμεων.

Πέρα όμως από τ' αποτέλεσμα, σημαντικό ότι ΕΠΑΙΞΑ εγώ τη μάχη, όχι η τεχνητή νοημοσύνη.

Ξεστρατίστε (!) από τον δρόμο τής κατάργησης των τουρνουά πύργων.

ΥΓ
Εποικοδομητική ας κριθεί και τούτη η ανατροφοδότηση, κατά τη μεταφορά της στο επιτελείο σχεδιασμού τής ΙΝΝΟ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

finrοd

Banned
Σε συνέχεια κι ολοκλήρωση της προηγούμενης ανάρτησης:
man_vs_auto_2.jpg(επιλέξτε τήν εικόνα για μεγέθυνση)
Ένα και μόνο ένα πλήγμα δέχθηκε μονάδα τού ημέτερου στρατού από αντίπαλη μονάδα.
Μπορεί αυτό να συμβεί με χρήση τής αυτόματης διεξαγωγής μάχης;
Θα κρατήσει πίσω τ' αερομπότ, (όλα «καθαρόαιμα» εσκεμμένως), η τεχνητή νοημοσύνη;

Χρήσιμο όμως το αυτόματο, χρήσιμη η βοήθεα της τεχνητής νοημοσύνης, όχι για τα προφανή κι αυτονόητα, (δεν τα εννοεί, δεν τα "βλέπει"), μα για τα βέβαια, τα αναπότρεπτα, τα σίγουρα, απαλλάσσοντάς μας από το «χαμαλίκι» των «κλικ».
Εμείς στη «σκέψη» και στο παιχνίδι, εκείνη στη διεκπεραίωση των σίγουρων.

Μη μας μετατρέψετε σε «πιθήκια» για τ' απαιτούμενα «κλικ» ώστε να «σκεφτεί» και να παίξει η τεχνητή νοημοσύνη.
Αυτά.
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
καλησπέρα !
προστέθηκε επιλογή χειροκίνητης μάχες στην PvP Arena . .επιτέλους !
 

finrοd

Banned
Φτου! Δεν λένε να το αποσύρουν, ε;
Εσείς που στο εκεί φόρουμ συμμετέχετε, προτείνετε το να υπάρχει η επιλογή ΕΞ' ΑΡΧΗΣ αποχώρησης και ΜΗ συμμετοχής στο ΠεΠ Αρένα. Ούτε ένα δευτερόλεπτο δεν θέλω να συμμετέχω, όχι δύο εβδομάδες που υποχρεωτικά, παρά τη θέλησή μου, θα εμφανίζεται ο λογαριασμός μου στο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό:mad:.:imp:
 
Κορυφή