Συζήτηση Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2020

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Πρέπει να δίνεις περισσότερη προσοχή στις κάρτες που χρησιμοποιείς, παρά στο ποσοστό.
Δλδ ανάλογα με την ομάδα του αντιπάλου, να στήνεις τη δική σου. Εκεί έχεις περισσότερες πιθανότητες νίκης, ακόμη κι αν το ποσοστό είναι μικρότερο

Το κανω. ΠΟΤΕ δεν αφηνω την αυτοματη ομαδα που επιλεγει αλλα διορθωνω αναλογα με τον αντιπαλο (ειπαμε πετρα ψαλιδι χαρτι το συστημα). Αλλα και παλι καμια φορα εχουμε τετοια αποτελεσματα. Ειναι και αληθοφανες βεβαια γιατι και στο αληθινο ποδοσφαιρο νικαει καμια φορα και ο πιο αδυναμος στα χαρτια!


Ενταξει με 74% πιθανοτητα νικης και να χανεις τελικα? Και να εχεις κανει και προσεκτικη επιλογη σε παικτες? Αληθεια το αντιθετο μπορει να ισχυσει ποτε? δηλ να παω να παιξω με πολυ μεγαλυτερο αντιπαλο και να εχω 26% και να νικησω? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!


 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

finrοd

Banned
Ενταξει με 74% πιθανοτητα νικης και να χανεις τελικα? Και να εχεις κανει και προσεκτικη επιλογη σε παικτες? Αληθεια το αντιθετο μπορει να ισχυσει ποτε? δηλ να παω να παιξω με πολυ μεγαλυτερο αντιπαλο και να εχω 26% και να νικησω? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!

Δεν δίνεις τη δέουσα προσοχή στις «Τάλιες» οδηγίες! o_O
Ιδού:
3 παντα να ..κοιτατε ψηλα ασχετως εαν τα ποσοστα ειναι ...μικροτερα απο τις αλλες αναμετρησεις


ΥΓ
Ας μη βιάζομαι όμως. Ακόμη δεν έπαιξα στο συγκεκριμένο, κι ως γνωστόν: «Στο τέλος τον γαμπρό ξυρίζουν»
 

finrοd

Banned
M' αρέσει το «τουρλουμπούκι» με τ' αντικείμενα των ημερήσιων ανταμοιβών. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε μερικώς «αχαρτογράφητο» πεδίο παίζουμε!

Το νου σας μόνο εκεί στην ΙΝΝΟ, στον Φρουρό Οικισμού και στην αναβάθμισή του. Όχι για το πότε θα εμφανιστεί, αλλά για το ΝΑ εμφανιστεί!
Το νου Σσς...
 

finrοd

Banned
pl.jpg

Το εικονιζόμενο καλώς έχει; Δύο μόνο κάρτες παικτών έπρεπε να λάβω από την ολοκλήρωση της 20ης αποστολής;
Μου συνέβει και σ' άλλες αποστολές και στους άλλους κόσμους. Το στιγμιότυπο από τον β' κόσμο.
Επίσης μου συνέβει το να μη μου δοθούν καθόλου κάρτες παικτών. Δεν του έδωσα σημασία, θεωρώντας το ως απεικονιστικό, και μόνο, σφάλμα.
Είναι μόνο απεικονιστικό το σφάλμα;
Δυστυχώς δεν έχω στιγμιότυπο από τη δυναμικότητα του συνόλου των παικτών, πριν την ολοκλήρωση της αποστολής για να μπορέσω να επιβεβαιώσω το εάν το σφάλμα είναι μόνο απεικονιστικό ή όχι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
pl_1.jpg
Μόλις διαπίστωσα το τι συνέβει και μου εμφανίστηκαν μόνο 2 κάρτες παικτών.
Ο ..μίστερ σχέδια, (ο παίκτης στην κάρτα που είναι σε δεύτερο "πλάνο"), απουσίαζε από τη συλλογή παικτών μου.
Συνεπώς, σε μία κάρτα συμπεριλήφθηκαν:
  1. Η ένταξή του στην ομάδα
  2. Η πρόοδος στη δυναμικότητά του κατά μία μονάδα, (υπολείπεται ακόμη μία για να ολοκληρωθεί).

Να υποθέσω ότι σαν καμμία κάρτα δεν μου εμφανιζόταν, αφορούσαν και οι τρεις τον ίδιο παίκτη ο οποίος:
  1. Έλλειπε από την ομάδα και με την πρώτη κάρτα προστέθηκε, ενώ με τις άλλες δύο αυξήθηκε η δυναμικότητά του κι επομένως, μιας και η κάρτα θα έδειχνε 0-0 δεν εμφανίστηκε καθόλου
  2. Είχε ήδη μία πρόοδο στη δυναμικότητά του, (1-2), και με την πρώτη κάρτα ολοκληρώθηκε η αύξηση της δυναικότητάς του, (έγινε δηλαδή 2-2), ενώ με τις άλλες δύο ξαναολοκληρώθηκε η αύξηση της δυναμικότητάς του στο αμέσως επόμενο επίπεδο, (έγινε δηλαδή άμεσα 2-2), και μιας και η κάρτα θα έδειχνε 0-0 δεν μου εμφάνισε καμμία στην οθόνη
ενώ όλα λειτούργησαν κανονικά στο ...παρασκήνιο;
pl_2.jpg
Επιβεβαίωση:
Ο ...μίστερ Αναδρομή είχε πρόοδο 1/2 στο επίπεδο δυναμικότητας 2.
Δύο κάρτες αφορούσαν αυτόν και μόνο.
Με την πρώτη ολοκληρώθηκε σε 2/2 η πρόοδος της δυναμικότητάς του στο επίπεδο 2 και
με την δεύτερη, (που δεν εμφανίστηκε ξεχωριστά), σημειώθηκε πρόοδος, (1/2), στο επίπεδο δυναμικόητας 3, όπως και φαίνεται.
Αυτά και δείξτε ανοχή στις συνεχόμενες αναρτήσεις. Θεωρώ ότι βοήθησα να λυθεί μία ...παρεξήγηση, να διαλευκανθεί μία πλάνη, στην οποία κι εγώ αρχικώς υπέπεσα, με την οποία δεν υπάρχει ανάγκη το νου Σας ν' απασχολετεί ,κι έτσι να τον έχετε πάντα στην εμφάνιση του Φρουρού Οικισμού και της αναβάθμισής του! :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarkDr

Καμένος Χρήστης
Να υποθέσω ότι σαν καμμία κάρτα δεν μου εμφανιζόταν, αφορούσαν και οι τρεις τον ίδιο παίκτη ο οποίος:
  1. Έλλειπε από την ομάδα και με την πρώτη κάρτα προστέθηκε, ενώ με τις άλλες δύο αυξήθηκε η δυναμικότητά του κι επομένως, μιας και η κάρτα θα έδειχνε 0-0 δεν εμφανίστηκε καθόλου
  2. Είχε ήδη μία πρόοδο στη δυναμικότητά του, (1-2), και με την πρώτη κάρτα ολοκληρώθηκε η αύξηση της δυναικότητάς του, (έγινε δηλαδή 2-2), ενώ με τις άλλες δύο ξαναολοκληρώθηκε η αύξηση της δυναμικότητάς του στο αμέσως επόμενο επίπεδο, (έγινε δηλαδή άμεσα 2-2), και μιας και η κάρτα θα έδειχνε 0-0 δεν μου εμφάνισε καμμία στην οθόνη

Θέλω να πιστεύω ότι αυτό συνέβει τις 5 φορές για τις οποίες έστειλα μήνυμα στην Υποστήριξη.
Στα "χαρτιά" τους φαίνεται ότι έλαβα κανονικά τις κάρτες, αλλά εγώ δεν είδα τίποτα!
Τώρα, για να είμαι 100% σίγουρος, πριν από την ολοκλήρωση κάποιας αποστολής που δίνει κάρτες, θα τραβάω ένα print για να μπορώ να συγκρίνω.
 

finrοd

Banned
Σκέλος εκδήλωσης: Τουρνουά
Αξιολόγηση: :-1::-1::-1:
Ίδια σύνθεση, ίδιες πιθανότητες, πρώτα ήττα, μετά νίκη.
Επόμενος αγώνας:
Δυναμικοτητα δικών μου παικτών 5 έως 3.
Δυναμικότητα παικτών αντίπαλης ομάδας 13 έως 14.
Αποτελέσματα, (δίχως καμμία αλλαγή στις συνθέσεις): 2 συνεχόμενες ήττες και μία νίκη.

ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΕΓΩ. Ο αλγόριθμος παίζει και τα δικά του κατά το πως προγραμματίστηκε κάνει.
 

DeletedUser

Guest
Αυτά τα έγραψες 51 λεπτά πριν τις 12 τα μεσάνυχτα... μετά τις 12 που μπήκε αναβάθμιση Φρουρού Οικισμού...;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Gabath

Gabath

Ενεργό Μέλος
καλό . . οντως η αναβθαμιση φρουρου θα μας κανει να παιξουμε ματσάκια σήμερα . .
ουτε εγω εχω παρει ολκες τις φορες τις 3-4 καρτες απο αποστολή . . πρεπει να κοιταχτεί αυτό η αλήθεια είναι . .
πολύ ωραία εκδήλωση . .το τυχαίο στ ματς τουρνουά είναι ότι καλύτερο κατα την αποψή μου . .κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι θα παρει ημερήσιες και όλοι το παλεύουν . .δεν με χαλάει καθόλου ίσα ίσα :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

finrοd

Banned
Αυτά τα έγραψες 51 λεπτά πριν τις 12 τα μεσάνυχτα... μετά τις 12 που μπήκε αναβάθμιση Φρουρού Οικισμού...;
Μία ώρα και εννέα λεπτά μετά τα μεσάνυχτα, η ώρα τής ανάρτησης. :) Εκτός σύνδεσης, δείχνει ώρα ...Γερμανίας το φόρουμ. Σαν συνδεθείς, συγχρονίζεται με την ώρα τής Ελλάδας.
01;09.jpg


το τυχαίο στ ματς τουρνουά είναι ότι καλύτερο κατα την αποψή μου . .κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι θα παρει ημερήσιες και όλοι το παλεύουν . .δεν με χαλάει καθόλου ίσα ίσα :)
Το «τυχαίο», στο να «κάτσει» η ημερήσια ανταμοιβή, πάντα και παντού υπήρχε. Δεν είναι εκεί το θέμα. Αλλού χωλαίνει. Στο ότι ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ εγώ αλλά ο αλγόριθμος.
Τυχαίο και το να «κάτσει» η ημερήσια ανταμοιβή και στο σκέλος τής εκδήλωσης που την προπόνηση αφορά. Δεν έχω σε κάτι όμως να το ψέξω...

Τέλος πάντων. Δεν το διασκεδάζω στο σκέλος τού τουρνουά, δεν θα ξοδέψω διαμάντια για εισιτήρια. Πάμε παρακάτω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
καλό . . οντως η αναβθαμιση φρουρου θα μας κανει να παιξουμε ματσάκια σήμερα . .
ουτε εγω εχω παρει ολκες τις φορες τις 3-4 καρτες απο αποστολή . . πρεπει να κοιταχτεί αυτό η αλήθεια είναι . .
πολύ ωραία εκδήλωση . .το τυχαίο στ ματς τουρνουά είναι ότι καλύτερο κατα την αποψή μου . .κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι θα παρει ημερήσιες και όλοι το παλεύουν . .δεν με χαλάει καθόλου ίσα ίσα :)

Αυτό που έχω προσέξει και από αιτήσεις που έρχονται είναι ότι ίσως να μη προσέχετε τον πολλαπλασιαστή κάτω από την κάρτα.
Δηλαδή, σε αποστολή που έχει ως ανταμοιβή 3 τυχαίες κάρτες μπορεί να πάρεις την ίδια κάρτα x3. Έτσι θα σου εμφανίσει μόνο μια κάρτα και από κάτω θα έχει το x3
Για να μπορέσουμε να επιβεβαιώσουμε ότι όντως υπάρχει θέμα στην απεικόνιση, θα πρέπει να έχουμε στιγμιότυπα οθόνης και την ώρα ολοκληρωσης της αποστολής.
Τώρα σχετικά με τους αγώνες του τουρνουά, ισχύει ότι και στην προπόνηση. Έχεις x% πιθανότητες να κερδίσεις
 

DeletedUser32731

Guest
Καλησπερα.θα ηθελα οποιος γνωριζει αν υπαρχει καποια στρατηγικη για την εκδηλωση οσον αφορα την προπονηση.δηλαδη επιλεγουμε τα πιο μεγαλα ποσα τα μεσαια η τα μικροτερα η αναλογα με το βραβειο που δινει ο καθε παικτης?σας ευχαριστω!!!
 

finrοd

Banned
Καλησπερα.θα ηθελα οποιος γνωριζει αν υπαρχει καποια στρατηγικη για την εκδηλωση οσον αφορα την προπονηση.δηλαδη επιλεγουμε τα πιο μεγαλα ποσα τα μεσαια η τα μικροτερα η αναλογα με το βραβειο που δινει ο καθε παικτης?σας ευχαριστω!!!
Θα βρεις την απάντησή στο ζητούμενό σου στο παρακάτω:
Κατ' επιλογή η ανάγνωση του μηνύματος, δεν το 'χω σίγουρο αν εδώ είναι το κατάλληλο θέμα για ν' αναρτηθεί! Αν όχι, ας μεταφερθεί εκεί που αρμόζει ή ας διαγραφεί.
Παίζοντας στην Αρένα Προπόνησης διαπίστωσα ότι σε 3 παίκτες έχω την επιλογή να μεταβιβάσω την μπάλα, οι οποίοι έχουν διαφορετικό κόστος σε ενεργειακά ποτά.
Ο υψηλού κόστους μειώνει την απόσταση για τέρμα κατά 3
Ο μέσου κόστους μειώνει την απόσταση για τέρμα κατά 2
Ο χαμηλού κόστους μειώνει την απόσταση γαι τέρμα κατά 1
Αν ορθά τα παραπάνω είναι, αρκεί μια διαίρεση των ενεργειακών ποτών που απαιτεί ο κάθε παίκτης με την απόσταση που στο γήπεδο προχωρά για να προκύπτει το ποιος πάει πιο κοντά στο τέρμα καταναλώνοντας τα λιγότερα ενεργειακά ποτά.
Η απόσταση έως το τέρμα ισούται με 20.
Έχει τη διάθεση οποιοδήποτε μέλος που γνωρίζει να επιβεβαιώσει ή να διορθώσει τα παραπάνω;
Επιβεβαιώνω ότι ισχύουν :)
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
ότι λέει ο finrod στο ποιες πάσες αξιζουν για να πας πιο γρηγορα στα γκολ.
διαιρεις την κοντινη πασα δια 1, την μεσαια δια 2, την μακρυνη δια 3, και παιζεις οποια εχει το λιγοτερο κοστος σε ενεργειακα ποτά. συνηθως αξιζει η μακρινη πασα με 130+ ενεργειακα ποτά, καποιες φορες η μεσαια αν εχει κατω απο 90, σιγουρα οχι η κοντινη με τα 50+

Iris ευχαριστω για την απαντηση αλλα σιγουρα δεν ειναι αυτο. ολοκληρωσα αποστολη και δεν εμφανιστηκαν ποτέ οι καρτες αλλα δεν θα καθομαι να κανω printscreen σε καθε αποστολη συγνωμη χαχαχα . . ξερω οτι βοηθαει εσας αλλα ειναι too much για εμενα, cool χασαμε καποιες καρτες . .ετσι κι αλιως δεν παιζουμε εμεις . .ο αλγοριθμος παιζει :p
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Iris ευχαριστω για την απαντηση αλλα σιγουρα δεν ειναι αυτο. ολοκληρωσα αποστολη και δεν εμφανιστηκαν ποτέ οι καρτες αλλα δεν θα καθομαι να κανω printscreen σε καθε αποστολη συγνωμη χαχαχα . . ξερω οτι βοηθαει εσας αλλα ειναι too much για εμενα, cool χασαμε καποιες καρτες . .ετσι κι αλιως δεν παιζουμε εμεις . .ο αλγοριθμος παιζει :p

Κάτι που έφτασε μόλις από το κοντρόλ είναι ότι μπορεί να συμβεί αν είσαι στην Εκστρατεία Συντεχνίας και ανοίξεις τις αποστολές για να πάρεις την ανταμοιβή.
Μπορείτε να επιβεβαιώσετε τα βήματα ή σε ποιο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού είστε όταν δεν εμφανίζονται οι κάρτες?
Επίσης, αν υπάρχει η αμφιβολία μπορείτε πάντα να κάνετε αίτηση για επιβεβαίωση ότι τις πήρατε.
 

MarkDr

Καμένος Χρήστης
Κάτι που έφτασε μόλις από το κοντρόλ είναι ότι μπορεί να συμβεί αν είσαι στην Εκστρατεία Συντεχνίας και ανοίξεις τις αποστολές για να πάρεις την ανταμοιβή.
Μπορείτε να επιβεβαιώσετε τα βήματα ή σε ποιο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού είστε όταν δεν εμφανίζονται οι κάρτες?
Επίσης, αν υπάρχει η αμφιβολία μπορείτε πάντα να κάνετε αίτηση για επιβεβαίωση ότι τις πήρατε.
Ξέρω ότι μου έχεις ήδη απαντήσει στο αίτημα, αλλά δεν μπορώ να μην εισβάλω στη συζήτηση.
Και τις 5 φορές που δεν μου εμφάνισε κάρτες (καθόλου κάρτες. Όχι 1 με x3 από κάτω) ΔΕΝ ήμουν στην εκστρατεία.
Όλες τις φορές βρισκόμουν στην πόλη μου. Οπότε το κοντρόλ κάνει λάθος.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Ξέρω ότι μου έχεις ήδη απαντήσει στο αίτημα, αλλά δεν μπορώ να μην εισβάλω στη συζήτηση.
Και τις 5 φορές που δεν μου εμφάνισε κάρτες (καθόλου κάρτες. Όχι 1 με x3 από κάτω) ΔΕΝ ήμουν στην εκστρατεία.
Όλες τις φορές βρισκόμουν στην πόλη μου. Οπότε το κοντρόλ κάνει λάθος.

Καλά κάνεις κι επεμβαίνεις για να μπορέσουμε να βγάλουμε μία άκρη και να δούμε τι μπορεί να φταίει :)
Το καλό είναι ότι παρόλο που δεν εμφανίζονται τις παίρνετε :p
 

finrοd

Banned
διαιρεις την κοντινη πασα δια 1, την μεσαια δια 2, την μακρυνη δια 3, και παιζεις οποια εχει το λιγοτερο κοστος σε ενεργειακα ποτά. συνηθως αξιζει η μακρινη πασα με 130+ ενεργειακα ποτά, καποιες φορες η μεσαια αν εχει κατω απο 90, σιγουρα οχι η κοντινη με τα 50+
Στη συντριπτική πλειοψηφία η επιλογή του παίκτη που μειώνει την απόσταση για τέρμα κατά 2 είναι η συμφέρουσα, μιας και ξοδεύει τα λιγότερα ενεργειακά ποτά ανά μονάδα απόστασης.
Δύο μόνο περιπτώσεις μου 'χουν τύχει όπου στην μία ο παίκτης που μειώνει την απόσταση κατά 3 συνέφερε, ενώ στην άλλη ο παίκτης που μείωνε την απόσταση κατά 3 κι ο παίκτης που μείωνε την απόσταση κατά 2, κατανάλωναν την ίδια ποσότητα ενεργειακών ποτών.
Ποτέ δεν συμφέρει ο παίκτης που μειώνει την απόσταση για το τέρμα κατά 1.
Εν κατακλείδι:
Το μικρότερο πηλίκο που προκύπτει από τις διαιρέσεις δείχνει και τον παίκτη που σε φέρνει πιο κοντά στο τέρμα με τη μικρότερη κατανάλωση σε ενεργειακά ποτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser32731

Guest
Στη συντριπτική πλειοψηφία η επιλογή του παίκτη που μειώνει την απόσταση για τέρμα κατά 2 είναι η συμφέρουσα, μιας και ξοδεύει τα λιγότερα ενεργειακά ποτά ανά μονάδα απόστασης.
Δύο μόνο περιπτώσεις μου 'χουν τύχει όπου στην μία ο παίκτης που μειώνει την απόσταση κατά 3 συνέφερε, ενώ στην άλλη ο παίκτης που μείωνε την απόσταση κατά 3 κι ο παίκτης που μείωνε την απόσταση κατά 2, κατανάλωναν την ίδια ποσότητα ενεργειακών ποτών.
Ποτέ δεν συνέφερες ο παίκτης που μειώνει την απόσταση για το τέρμα κατά 1.
Εν κατακλείδι:
Το μικρότερο πηλίκο που προκύπτει από τις διαιρέσεις δείχνει και τον παίκτη που σε φέρνει πιο κοντά στο τέρμα με τη μικρότερη κατανάλωση σε ενεργειακά ποτά.
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.να εισαι καλα
 
Κορυφή