Ιδέα ΠΡΟΤΑΣΕΙς ΓΙΑ ΕΠΟΜΕΝΕς ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Λοιπόν με μια γρήγορη ματιά κατάλαβα ότι το shop αυτό δε θα είναι ανάμεσα στους παίκτες όπως γίνεται με την αγορά (ανταλλαγή αγαθών), αλλά ο χρήστης θα πουλάει τα κτίρια-αντικείμενα και θα βγάζει δύο ειδών νομίσματα. Έπειτα με αυτά τα νομίσματα θα μπορεί να αγοράσει ό,τι θέλει.

Διαβάζοντας το λινκ που παρέθεσε ο nouliadis στο προηγούμενο ποστ, διαπιστώνει κανείς ότι δεν γίνεται ανταλλαγή αντικειμένων μεταξύ των παικτών -όπως αρχικά νόμιζα και εγώ- αλλά μεταξύ του dealer (bot?) και ημών.

Πώς λειτουργεί:
1) Μπορούμε να βάλουμε προς πώληση κάποιο αχρείαστο/άχρηστο αντικείμενο της απογραφής μας, το οποίο θα πάει στα χέρια του dealer με το πέρας του χρόνου (2, 8 ή 24 ώρες αφότου το βάλουμε προς "πώληση" - όσο μεγαλύτερος ο χρόνος τόσο πιο πολλά τα νομίσματα και τα πετράδια που θα μας δώσει ο dealer).
2) Εάν μας λείπει κάτι , μπορούμε να το αγοράσουμε από το μαγαζί, εφόσον είναι διαθέσιμο. Υπάρχουν 6 διαθέσιμα αντικείμενα που αγοράζουμε δίνοντας νομίσματα εμπορίου και πετράδια*, καθώς και ένα που βγαίνει σε πλειστηριασμό.

* Η λίστα ανανεώνεται κάθε 24ωρο αλλά μπορούμε να ανανεώσουμε και άμεσα δίνοντας διαμάντια
 

DeletedUser29206

Guest
Ευχαριστώ Στάθη!

Η ιδέα να γινόταν ανταλλαγή μεταξύ των παικτών είναι πολύ καλύτερη (αυτό είχα προτείνει μάλιστα) για πολλούς λόγους. Θα μπορείς να βρεις μεγάλη ποικιλία χωρίς να περιμένεις να ανανεωθεί η λίστα και το βασικότερο οι τιμές πώλησης θα μπαίνουν από τους παίκτες και όχι από το παιχνίδι που βάζει το Χάνι για Καραβάνια πανάκριβο λόγω έκτασης.
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
δεν θα ηταν ωραιο σε επομενη αναβαθμιση να επαιρνε και ο παικτης ποντους οταν βοηθουσε καποιον να "ανεβασει" ενα ΜΚ;δηλαδη ανα λογα της θεσης που θα ηταν στη βοηθεια και του ΜΚ να επαιρνε μερικους ποντους.ετσι να υπηρχε ενα κινητρο για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο στο παιχνιδι
 

DeletedUser29206

Guest
Όχι διαφωνώ! Θα ευνοηθούμε μόνο εμείς με τους μεγάλους Θόλους και όχι οι υπόλοιποι παίκτες.
Μία παλιά πρόταση που είχα κάνει σχετικά με τους πόντους κατάταξης θέλω να την επαναφέρω:
Να κερδίζουμε κάποια πράγματα (διαμάντια, επεκτάσεις και/ή.... κλπ) όταν φτάνουμε σε ένα συγκεκριμένο αριθμό πόντων κατάταξης.
π.χ.:
Στους 1000 (+1 επέκταση)
Στους 10000 (+1 επέκταση, +100 διαμάντια)
Στους 100000 (.....)
κλπ.
 

lolitaki

Καμένος Χρήστης
Όχι διαφωνώ! Θα ευνοηθούμε μόνο εμείς με τους μεγάλους Θόλους και όχι οι υπόλοιποι παίκτες.
Μία παλιά πρόταση που είχα κάνει σχετικά με τους πόντους κατάταξης θέλω να την επαναφέρω:
Να κερδίζουμε κάποια πράγματα (διαμάντια, επεκτάσεις και/ή.... κλπ) όταν φτάνουμε σε ένα συγκεκριμένο αριθμό πόντων κατάταξης.
π.χ.:
Στους 1000 (+1 επέκταση)
Στους 10000 (+1 επέκταση, +100 διαμάντια)
Στους 100000 (.....)
κλπ.
Θα μπορούσε να μπει στα επιτεύγματα ναι
 

DeletedUser29206

Guest
Θα μπορούσε να μπει στα επιτεύγματα ναι
Νομίζω πως θα είναι το πιο χαζό επίτευγμα αυτό. Αφού φαίνονται οι πόντοι σου ήδη στην μπάρα και στην κατάταξη, τότε γιατί να το δείξεις και στα επιτεύγματα;
 

lolitaki

Καμένος Χρήστης
Νομίζω πως θα είναι το πιο χαζό επίτευγμα αυτό. Αφού φαίνονται οι πόντοι σου ήδη στην μπάρα και στην κατάταξη, τότε γιατί να το δείξεις και στα επιτεύγματα;
Αναφερομουν στους πόντους που βάζεις σε ΜΚ παικτών και στα δικά σου.αναλογα τους πόντους που έχεις βάλει να παίρνεις και επίτευγμα.εκανα λάθος στην παράθεση του θεματος
 

dio21

Καμένος Χρήστης
δεν θα ηταν ωραιο σε επομενη αναβαθμιση να επαιρνε και ο παικτης ποντους οταν βοηθουσε καποιον να "ανεβασει" ενα ΜΚ;δηλαδη ανα λογα της θεσης που θα ηταν στη βοηθεια και του ΜΚ να επαιρνε μερικους ποντους.ετσι να υπηρχε ενα κινητρο για να βοηθαμε ο ενας τον αλλο στο παιχνιδι

Δεν περνουμε τωρα δλδ?
o_Oo_Oo_O

εννοητε ποντους καταταξης???
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Όχι διαφωνώ! Θα ευνοηθούμε μόνο εμείς με τους μεγάλους Θόλους και όχι οι υπόλοιποι παίκτες.
Μία παλιά πρόταση που είχα κάνει σχετικά με τους πόντους κατάταξης θέλω να την επαναφέρω:
Να κερδίζουμε κάποια πράγματα (διαμάντια, επεκτάσεις και/ή.... κλπ) όταν φτάνουμε σε ένα συγκεκριμένο αριθμό πόντων κατάταξης.
π.χ.:
Στους 1000 (+1 επέκταση)
Στους 10000 (+1 επέκταση, +100 διαμάντια)
Στους 100000 (.....)
κλπ.

σωστο αυτο που λες μαριε για τους μεγαλους θολους αλλα δεν θα με πειραζε...θα μπορουσαν αν το φτιαξουν.δηλαδη αν καποιος ειχε θολο στο 90% να επαιρνε λιγοτερους ποντους.καπως με παραμετροποιηση του συστηματος και διαφορες μεταβλητες θα γινοταν μια δικαιη μποιρασια σε ποντους καταταξης.

και η δικη σου η προταση παντως καλη μου φαινεται.μακαρι να υλοποιηθει.
 

DeletedUser29206

Guest
Η λογική σου είναι σωστή αλλά αν περάσει στην πράξη δεν το κόβω να προσθέσουν και την παράμετρο που είπες. Ισορροπία και FoE, δύο έννοιες αντίθετες χεχε...
 

dio21

Καμένος Χρήστης
ακριβως.δεν εννοω forge ποντους αλλα ποντους καταταξης.

Να ξερετε παντως οτι συμφωνα με το συστημα που ισχυει πλεον -εδω και καιρο- για τους ποντους καταταξης, το "ξοδεμα" ποντων σε ΜΚ δινει τετοιους ποντους, νομιζω....
οποτε ισχυει οτι ζητας ηδη...αν κανω λαθος, συγνωμη...ισως αλλαξε παλι κατι και το εχω χασει....
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Να ξερετε παντως οτι συμφωνα με το συστημα που ισχυει πλεον -εδω και καιρο- για τους ποντους καταταξης, το "ξοδεμα" ποντων σε ΜΚ δινει τετοιους ποντους, νομιζω....
οποτε ισχυει οτι ζητας ηδη...αν κανω λαθος, συγνωμη...ισως αλλαξε παλι κατι και το εχω χασει....

σοβαρα μιλας;δεν το ηξερα...αν οντως ισχυει μπορει καποιος διαχειριστης να το επιβεβαιωσει;
 

DeletedUser29206

Guest
Νομίζω ότι δίνει πιο συγκεκριμένα πόντους κατάταξης όταν παίρνεις την ανταμοιβή από κάποιο μ/κ
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Από το επίσημο wiki του foe (είναι ενημερωμένο με την προσθήκη της τελευταίας εποχής του Άρη) φαίνεται ότι οι πόντοι κατάταξης παίκτη προκύπτουν από τα ακόλουθα:
1) Πόντοι Μάχης
2) Αγαθά που ξοδεύονται
3) Πόντοι Κτιρίων

Ειδικά για τα ΜΚ υπολογίζονται:
-Η βασική τιμή του κτιρίου (ίδια με την τιμή ενός κανονικού κτιρίου της ίδιας εποχής και του ίδιου μεγέθους).
-Η τιμή των αγαθών που χρειάζεται για την αρχική κατασκευή του.
-Η τιμή των Forge πόντων που έχουν μπει για να κατασκευαστεί συνολικά μέχρι το τρέχον επίπεδο.

Πιο αναλυτικά εδώ
https://gr.wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Κατάταξη_Παικτών
και εδώ
https://en.wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Player's_Ranking

Και μία σημείωση προς τους Διαχειριστές του wiki:
Μήπως θα έπρεπε στη συγκεκριμένη σελίδα στην υποσημείωση
"(1) Χωρίς Εποχή Υπάρχουν μόνο δύο κτίρια χωρίς εποχή: Το Παρατηρητήριο και ο Ναός των Κειμηλίων."
να συμπεριληφθεί και το Μαντείο των Δελφών;
 
Τελευταία επεξεργασία:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Από το επίσημο wiki του foe (είναι ενημερωμένο με την προσθήκη της τελευταίας εποχής του Άρη) φαίνεται ότι οι πόντοι κατάταξης παίκτη προκύπτουν από τα ακόλουθα:
1) Πόντοι Μάχης
2) Αγαθά που ξοδεύονται
3) Πόντοι Κτιρίων

Ειδικά για τα ΜΚ υπολογίζονται:
-Η βασική τιμή του κτιρίου (ίδια με την τιμή ενός κανονικού κτιρίου της ίδιας εποχής και του ίδιου μεγέθους).
-Η τιμή των αγαθών που χρειάζεται για την αρχική κατασκευή του.
-Η τιμή των Forge πόντων που έχουν μπει για να κατασκευαστεί συνολικά μέχρι το τρέχον επίπεδο.

Πιο αναλυτικά εδώ
https://gr.wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Κατάταξη_Παικτών
και εδώ
https://en.wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Player's_Ranking

Και μία σημείωση προς τους Διαχειριστές του wiki:
Μήπως θα έπρεπε στη συγκεκριμένη σελίδα στην υποσημείωση
"(1) Χωρίς Εποχή Υπάρχουν μόνο δύο κτίρια χωρίς εποχή: Το Παρατηρητήριο και ο Ναός των Κειμηλίων."
να συμπεριληφθεί και το Μαντείο των Δελφών;


ωραιο και κατανοητο.αυτο το ειχα διαβασει βεβαια παλαιοτερα.δεν μιλαει για το αν παιρνεις ποντους καταταξης αν συμμετεχεςι σε ΜΚ αλλων παικτων.μιλαει μονο για τα δικα σου ΜΚ
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
δεν μιλαει για το αν παιρνεις ποντους καταταξης αν συμμετεχεςι σε ΜΚ αλλων παικτων.μιλαει μονο για τα δικα σου ΜΚ

Έτσι φαίνεται.

Η νεότερη ανακοίνωση που βρήκα μέσα από το φόρουμ και που έχει σχέση με τον υπολογισμό πόντων κατάταξης έγινε τον Μάιο του 2016 και αναφέρει τα ίδια με το wiki
https://forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/Νέα-Κατάταξη.6726/#post-32330

Επίσης, αναφέρει ότι δεν υπολογίζονται τα μετάλλια.

ΥΓ το συγκεκριμένο ποστ το βρηκα βάζοντας στην αναζήτηση τη λέξη "κατάταξη" οπότε κάτι μπορεί να μου ξέφυγε. Εδώ είμαστε για να "αποκατασταθεί η αλήθεια", αν βρείτε κάτι πιο πρόσφατο :)
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
μια αλλη προταση θα ήταν να μπορούσαμε στον οικισμό των βικινγκ να χρησιμοποιουσαμε την διαδικασια με τον γερανο (ανοικοδομηση) για την κατασκευη.να μπορουσαμε να βαζαμε τα κτιρια σε προσωρινη αποθηκευση για να μετακινηθουμε στην πολη και να κανουμε οτι αλλαγες θεωρουσαμε απαραιτητες.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Kαλημερα ....αρω προσωρινα την me ..οικεια βουλησει αποχη μας
για να ξεκαθαρισω λιγο το ..τοπιο της ομιχλης σχετικα με τους βαθμους καταταξης των ΜΚ
1
Οταν μιλαμε για τους βαθμους που δινει στην γενικη ενα νεο επιπεδο ΜΚ
θα σας αναφερω με παραδειγμα επι του ....φοεκικου πρακτεου τι συμβαινει
ενας 72 Διας οταν γινει ...73 Διας θα δωσει στον αφεντη 2417χ15= 36.555 επιπλεον βαθμους ...δηλ λιγοτερους απο οσους κερδιζει απο 15 μαχες με αντιπαλο στρατο ( κανονικο οχι πρωταθλητες) μεγαλης εποχης
πχ για 15 κανονικες μαχες (μονες ουτε καν διπλες) της εποχης που ειμαι κερδιζω 43200
2
Εγω αντιθετως με τους περισσοτερους εδω φοεκικους συναδελφους συγγραφεις
θεωρω σωστο να υπολογιζεται στους χορηγους ενος ΜΚ και ο αφεντης του ΜΚ κανονικα εφοσον ειναι σε ..εκλογιμη θεση
ισα ισα πιστευω οτι αυτο θα συμβαλλει σημαντικα στην μειωση ..περιεργων ανταλλαγων και ..μεταξυ μας υπογειων συναλλαγων
θα μπορουσε να μπλοκαρει και τους απανταχου κερδοσκοπους του ειδους
3
βαση δε της επισημης ανακοινωσης
δεν υπολογιζονται βαθμολογικα οι φοε ποντοι που κατεχει καποιος 'η ξοδευει ...
πλην των φοε ποντων που εν δυναμη υπαρχουν στην πολη του
δηλ για την εν κτιση και δυναμωση των ...εν ζωη ΜΚ του
ανεξαρτητα ποιος εχει πληρωσει την ..μαρκιζα
και αυτο απο προχειρους δικους μου υπολογισμους πρεπει να ισχυει
γιατι μεταξυ μας εγω παντα ειμαι ταπι απο ποντους
δεν εχω τα ουρανοπλησιαστα ΜΚ
και κατ επεκταση δεν μπορω να κανω πυκνα συχνα τον μεγαλο χορηγο σε ΜΚ αλλων συγκριτικα με αρκετους αλλους παιχτες
ομως ειμαι πιο ψηλα βαθμολογικα απο παιχτες που ασχολουνται με το σπορ του ανεβαζω σπιτακια μαζουρια μαζευω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή