Ιδέα ΠΡΟΤΑΣΕΙς ΓΙΑ ΕΠΟΜΕΝΕς ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ

DeletedUser30097

Guest
Δυνατότητα αλλαγής προσανατολισμού κτηρίων
Έχει προταθεί και παλαιότερα κι έχει απορριφθεί.
Δυνατότητα να αδειάζει η πόλη τελείως -σε μία προσωρινή αποθήκη- ώστε να υπάρχει η δυνατότητα ολικής αναδιάταξης της πόλης. (Ή έστω η αποθήκη να δέχεται κτήρια συγκεκριμένου συνολικού εμβαδού π.χ. 8χ8, ώστε να μετακινούνται προσωρινά λίγα κτήρια τη φορά). Με κουμπί επιβεβαίωσης θα οριστικοποιείται η νέα διάταξη και μόνο εφόσον η προσωρινή αποθήκη είναι άδεια.
Έχει αναφερθεί και παλαιότερα, αλλά με δεδομένο τ' ότι η ρυμοτομία της πόλης αποτελεί μέρος του ανταγωνισμού/συναγωνισμού στο παιχνίδι, δόθηκε ως μέση λύση η αποθήκευση συγκεκριμένων κτιρίων, μέσω του εργαλείου αποθήκευσης.
 

DeletedUser30097

Guest
Σίγουρα θα έχει ξαναγραφτεί αλλά μήπως στις γειτονιές να είναι παίχτες ίδιου επιπέδου; Επίπεδο ως προς τους πόντους και τα Μ.Κ. , όχι ως προς την εποχή. Πώς θα ανταγωνιστείς κάποιον που έχει τα επιθετικά κτήρια στο επίπεδο 80;
Παίζοντας το ρόλο του «Διαβόλου» θα ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου:
Ακόμη κι αν εφαρμοστεί το προτεινόμενο, πως ν' ανταγωνιστεί μια πόλη της Αποικιακής Εποχής την περίπου στα ίδια επίπεδα, σε πόντους και Μ/Κ, πόλη της Προοδευτικής Εποχής;

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω:
Ποιά θα μπορούσε να 'ναι η λύση στο πρόβλημα;
Θεωρώ δίκαια, ορθά και προς τη σωστή κατεύθυνση επίλυσης του προβλήματος τα παρακάτω:Η νίκη έναντι του αμυντικού στρατού της πόλης του γείτονα να αποφέρει στον νικητή:
α. το 100% των πόντων αν επιτέθηκε με μονάδες της εποχής στην οποία βρίσκεται η πόλη του γείτονα.
και να 'χει και δικαίωμα λεηλασίας
β. Επιπλέον πόντους μάχης κατά 5 ή 10 ή όποιο άλλο ποσοστό* αν επιτεθεί και νικήσει τον αμυνόμενο στρατό της πόλης του γείτονα με μονάδες της προηγούμενης ή της προ-προηγούμενης εποχής απ' αυτήν στην οποία βρίσκεται η πόλη του γείτονα και φυσικά να 'χει και πάλι δικαίωμα λεηλασίας.
γ. Μειωμένους πόντους μάχης κατά 5 ή 10 ή όποιο άλλο ποσοστό* αν επιτεθεί και νικήσει τον αμυνόμενο στρατό της πόλης του γείτονα με μονάδες της επόμενης ή της μεθεπόμενης ή της παραμεθεπόμενης ή οποιασδήποτε επόμενης εποχής απ' αυτήν στην οποία βρίσκεται η πόλη του γείτονα και φυσικά να ΜΗΝ ΕΧΕΙ δικαίωμα λεηλασίας.
*ο αριθμός της ποσοστιαίας αύξησης ή μείωσης των πόντων μάχης, θ' αυξάνεται ή θα μειώνεται με γεωμετρική πρόοδο, ανάλογα με την απόσταση που θα χωρίζει την εποχή του επιτιθέμενου στρατού από την εποχή στην οποία θα βρίσκεται η πόλη-στόχος.
Και πάλι όμως, το αν θα προχωρήσει σε λεηλασία ή θα σεβαστεί τον ηττημένο "αντίπαλο" εξαρτάται από την παιδεία του παίκτη!

Είχε γραφεί, μεταξύ άλλων, σαν ανακοινώθηκε το νέο σύστημα σύστασης των γειτονιών. (με «κλικ» στο βελάκι που βρίσκετε στο τέλος τής επικεφαλίδας τής παράθεσης, μπορείς να εμφανίσεις ολάκερη την αρχική δημοσίευση).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

dio21

Καμένος Χρήστης
Σε επανάληψη και συνέχεια της πρότασης που υπέβαλα σε πρότερο χρόνο (#107) έχω να προσθέσω τα εξής:
(μπορεί κάποια από αυτά να έχουν ήδη προταθεί από άλλους χρήστες)

1) Προσθήκη:
Καρτέλα Συνομιλίας (chat) μεταξύ φίλων

2) Προσθήκη:
Δυνατότητα αλλαγής προσανατολισμού κτηρίων

3) Προσθήκη:
Δυνατότητα να αδειάζει η πόλη τελείως -σε μία προσωρινή αποθήκη- ώστε να υπάρχει η δυνατότητα ολικής αναδιάταξης της πόλης. (Ή έστω η αποθήκη να δέχεται κτήρια συγκεκριμένου συνολικού εμβαδού π.χ. 8χ8, ώστε να μετακινούνται προσωρινά λίγα κτήρια τη φορά). Με κουμπί επιβεβαίωσης θα οριστικοποιείται η νέα διάταξη και μόνο εφόσον η προσωρινή αποθήκη είναι άδεια.

4) Προσθήκη:
Να εμφανίζεται ο χρόνος για τον οποίο είναι ανενεργός ένας παίκτης, ώστε να τον διαγράφουμε από φίλο χωρίς παρεξηγήσεις!

5) Βελτίωση/Προσθήκη:
Mobile έκδοση: Εμφάνιση κοινωνικής μπάρας με τα κουμπιά βοήθειας και ταβέρνας όπως και στον browser ή, εναλλακτικά, εμφάνιση παραθύρου (διάταξη κατά το παράθυρο του ιστορικού) όπου θα υπάρχουν τα εν λόγω τα κουμπιά, ώστε να μη χρειάζεται ταπ για καθε παίκτη, άσκοπο πολλές φορές.

6) Βελτίωση:
Για PC: στην αγορά, εμφάνιση αγαθών για επιλογή όπως στη mobile έκδοση. Είναι πιο εύκολη η ανίχνευση αγαθών και η σύγκριση ανάμεσα στις εποχές

7) Βελτίωση:
Στο ίδιο σημείο με το προαναφερθέν διόρθωση της μάσκας εισαγωγής ποσότητας (το 0 που εμφανίζεται δίπλα στην ποσότητα που εισάγουμε παραμένει προκαλώντας πολλές φορές ασυμφωνία μεταξύ της επιθυμητής προσφερόμενης ποσότητας και της τελικώς εμφανιζόμενης ποσότητας. Πχ πιο συγκεκριμένα, έστω ότι προσφέρω 15 κόσμημα με διαθέσιμα 80, βάζω το 15, αλλάζω γνώμη και το σβήνω, εμφανίζεται 0, πληκτρολογώ νέα ποσότητα π.χ. 25 και κολλάει το 0 δίπλα, νομίζει ότι θέλω 250 και μου το κάνει 80 όσο δλδ στην αποθήκη!!)

8) Βελτίωση:
Έχει ήδη αναφερθεί στο #107 και επαναλαμβάνω:
Το μήνυμα που εμφανίζεται μετά την τρίτη προσπάθεια διαπραγμάτευσης στην εκστρατεία συντεχνίας να μην καλύπτει το παράθυρο διαπραγματεύσεων, γιατί δεν μπορούμε να έχουμε σαφή εικόνα, ώστε να αποφασίσουμε τη συνέχιση των διαπραγματεύσεων (και άρα ανάλωση διαμαντιών) ή όχι. Παρατίθεται εικόνα https://prntscr.com/fi7ucj.

Αυτά! Ευχαριστώ για την προσοχή σας!


Το 6, νομιζω, οτι ισχυει και στα pc... αν καταλαβα καλα την προταση...
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Το 6, νομιζω, οτι ισχυει και στα pc... αν καταλαβα καλα την προταση...

Δεν το έθεσα εγώ σωστά, μάλλον. Αναφέρομαι στον τρόπο εμφάνισης κι όχι στη δυνατότητα. Χαίρομαι που το επεσήμανες. Θα το διορθώσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Έχει προταθεί και παλαιότερα κι έχει απορριφθεί.

Έχει αναφερθεί και παλαιότερα, αλλά με δεδομένο τ' ότι η ρυμοτομία της πόλης αποτελεί μέρος του ανταγωνισμού/συναγωνισμού στο παιχνίδι, δόθηκε ως μέση λύση η αποθήκευση συγκεκριμένων κτιρίων, μέσω του εργαλείου αποθήκευσης.

Δεν αντιλαμβάνομαι την απάντηση. Δεν εννοώ να αλλάξει η διάταξη των επεκτάσεων ούτε να αποσυρθούν τα κτήρια (γνωρίζω για το εργαλείο αποθήκευσης).
Με την πρότασή μου λέω να οριστικοποιείται η αναδιάταξη μόνο εφόσον η αποθήκη είναι άδεια*, δλδ μετά το πέρας της αναδιάταξης όλα τα στοιχεία της πόλης που υπήρχαν πριν την αναδιάταξη θα πρέπει να βρίσκονται σε αυτήν και πάλι. Η ρυμοτομία ούτως ή άλλως αλλάζει αφού μας δίνεται η δυνατότητα μετακίνησης στοιχείων της πόλης, απλά στην παρούσα φάση η διαδικασία είναι τρομερά χρονοβορά ιδιαίτερα όταν πρέπει να μετακινηθούν μικρά στοιχεία (δρόμοι, διακοσμητικά).

Αντιλαμβάνομαι βέβαια τη δυσκολία υλοποίησης μίας τέτοιας προσθήκης: όση ώρα γίνεται η αναδιάταξη οι "επισκέπτες" θα πρέπει να βλέπουν την αρχική διάταξη, ώστε να μπορούν να συνεισφέρουν σε ΜΚ ή να λεηλατούν κτήρια. Όμως κάπως έτσι δε λειτουργεί και τώρα όταν κάνουμε αλλαγές στην πόλη μας;

*Εάν δεν είναι άδεια δεν θα μπορεί να οριστικοποιηθεί η διάταξη. Σε μία τέτοια περίπτωση ο παίκτης είτε διαγράφει τα κτήρια που είναι στην αποθήκη, είτε όλα επανέρχονται στην αρχική τους θέση.
 

DeletedUser29206

Guest
Προτείνω να μπουν νέες αναβαθμίσεις ταβέρνας και συγκεκριμένα το τραπεζομάντιλο για να αυξηθεί η πιθανότητα εύρεσης forge πόντων
 

DeletedUser30097

Guest
Δεν αντιλαμβάνομαι την απάντηση.
Η απάντησή μου έχει σχέση με τη δημιουργία αυτής καθ' αυτής της αποθήκης προσωρινής αποθήκευσης.
Επειδή η επιλογή των κτιρίων που θα τοποθετηθούν στην πόλη, η χωροταξία τους αλλά και γενικότερα η αξιοποίηση του χώρου που η κάθε πόλη διαθέτει αποτελεί ουσιαστικό συστατικό στοιχείο του ανταγωνισμού/συναγωνισμού μεταξύ των παικτών, δε δόθηκε η δυνατότητα προσωρινής αποθήκευσης, έτσι ώστε οι όποιες αναδιατάξεις χρειαστούν να μην είναι δίχως κόστος.
Κατ' αυτόν τον τρόπο επιβραβεύεται η διορατικότητα ενός παίκτη κι ο σωστός σχεδιασμός που έχει κάνει στη ρυμοτομία και στη χωροταξία της πόλης του.
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Η απάντησή μου έχει σχέση με τη δημιουργία αυτής καθ' αυτής της αποθήκης προσωρινής αποθήκευσης.
Επειδή η επιλογή των κτιρίων που θα τοποθετηθούν στην πόλη, η χωροταξία τους αλλά και γενικότερα η αξιοποίηση του χώρου που η κάθε πόλη διαθέτει αποτελεί ουσιαστικό συστατικό στοιχείο του ανταγωνισμού/συναγωνισμού μεταξύ των παικτών, δε δόθηκε η δυνατότητα προσωρινής αποθήκευσης, έτσι ώστε οι όποιες αναδιατάξεις χρειαστούν να μην είναι δίχως κόστος.
Κατ' αυτόν τον τρόπο επιβραβεύεται η διορατικότητα ενός παίκτη κι ο σωστός σχεδιασμός που έχει κάνει στη ρυμοτομία και στη χωροταξία της πόλης του.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, τη δέχομαι και δε θα επανατοποθετηθώ, αν και έχω την αίσθηση ότι "επιβραβευόμαστε" κατ' ευφημισμόν. ;)
 

DeletedUser29206

Guest
Τι είναι αυτά που είδαν τα ματάκια μου;
Μειώσατε το χρόνο ανίχνευσης για κάποιες επαρχίες και μας το ανταποδίδετε με δυσκολότερες αποστολές για την καλοκαιρινή εκδήλωση 2017;
Λογικά αυτός ο βαθμός δυσκολίας τέτοιων αποστολών δεν εφαρμόζεται σε ιστορικές αποστολές, αλλά...! Μην μας κουράζετε! Δεν μας λυπάστε; Μέσα σε αυτά τα τελευταία χρόνια μπήκα τόσα πράγματα στο FoE. Γιατί το κάνετε ακόμα πιο δύσκολο; Σας παρακαλώ να μειωθεί αυτή η δυσκολία για τις επόμενες εποχιακές αποστολές :(. Ελπίζω να υπάρχει αυτή η δυσκολία λόγω των δύων σετ κτιρίων που υπάρχουν (http://prntscr.com/fmdsfa) και μάλιστα το παραδέχομαι είναι πιο εύκολο να τα τύχουμε αφού η ρουλέτα είναι πιο εύκολος τρόπος για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε σε αντίθεση τα σεντούκια που ανοίγουμε και έχουμε πιθανότητες. Επίσης, τι χρειαζόταν να μπουν δύο σετ κτιρίων; Εδώ κάνουν παράπονα (μέχρι στιγμής δεν έκανα άλλα τώρα είμαι μαζί σας :p) πως δεν έχουν χώρο για να τα κτίσουν και εσείς το κάνετε ακόμα πιο υπερβολικό o_O;
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα
Καταρχας οπως εχετε ηδη καταλαβει δεν εχω ιδεα απο υπολογιστες και προγραμματισμους
Μπορει λοιπον αυτο που θα πω (εγγραφως ορατα) να ειναι η βλακεια του ετους για το φοε
μπορει ομως να ειναι και η λυση για το προβλημα που εμφανιζεται πολλες φορες σε αρκετους παιχτες
δηλ το μπλοκαρισμα (αργοπορια, καταρρευση του παιχνιδιου) το οποιο συμβαινει κυριως στον χαρτη των Συντεχνειων
υποθετω οτι εχει σχεση με την μνημη του υπολογιστη/λαπτοπ
Εχω παρατηρησει οτι αυτο εμφανιζεται πιο συχνα οταν παραλληλα ολοκληρωνονται παραγωγες, γινονται ενεργιες , λαμβανεις μνμ ,****
Βασικα αυτα που συμβαινουν παραλληλα στην πολη
Ισως η λυση να ηταν εαν υπηρχε ενα κουμπι ('η δυνατοτητα *) ενεργοποιησης ''παγωματος'' της πολης
Δηλ η ενεργοποιηση του να ''προκαλει'' τα κατωθι :
- Να γινεται ενα ειδος ''λευκης'' απεργιας των υπηκοων μας
δηλ να παγωνει καθε κινηση στην πολη
να παγωνουν οι παραγωγες υλικων , φοε ποντων , στρ μοναδων κλπ
(ομως οταν απενεργοποιειται ολα να συνεχιζουν απο εκει που ειχαν σταματησει)
- Nα κατεβαζει ρολα η ... γραμματειακη υποστηριξη του Δημαρχειου
δηλ ιστορικο και μεγαλα κτιρια να παυουν να δεχονται πληροφοριες ενημερωσης
http://prntscr.com/fmq6ri
- Αντιστοιχα και το ''ταχυδρομειο'' της πολης να σταματα να λειτουργει
πχ http://prntscr.com/fmq5u5
μπορει να επικοινωνει καποιος αλλωστε απο τις επιλογες της συνομιλιας
http://prntscr.com/fmqj0x
Ξερω οτι αυτο θα πηγαινει πισω τις παραγωγες ..παντως ειδους (ορα πχ ναους γνωσεις)
ομως θα ειναι επιλογη του παιχτου η ενεργοποιηση του
αρα και η αποφαση των + και - αυτης της κινησης

* Θα μποροσε καλλιστα η ενεργοποιηση του να ειναι μεσα στις δυνατοτητες των μπονους της ταβερνας με χρονικη προκαθορισμενη διαρκεια

***** ναι ξερω και απο ..τα εξτρα υπερλαμπρα γοβακια καποιων φοεκικων λαθροσταχτομπουτων
που ''δρουν'' σε αποσταση αναπνοης 'η εστω κοντινη αποσταση απο σενα
ομως για αυτο δεν εχω βρει ακομη το ''μαγικο'' για να τους τα κανω κολοκυθες
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
τσα!! θυμηθηκα τον κωδικο μου....ετοιμαστειτε για μουρμουρα-γκρινια-παραπονα που αφορουν το παιχνιδι...:p
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Δεν μου λες; Ήσουν από τους παλιούς; Θα συμμετάσχεις στο Forum; Θα μεγαλώσει η παρέα μας; :):):)

καλησπερα φιλε! καποτε στο φορουμ εγραφαν ενα σωρο ανθρωποι..μεχρι που οι διαχειρηστες(οι προηγουμενη γεννια) του φορουμ δεν αντεχαν τον αντιλογο...με την παραμικρη διαφωνια ξεκιναγαν τις απειλες-τυπου κουραζετε,γινεστε εριστικος,θα τιμωρηθειται κτλ τκτλ..το αποτελεσμα??εχουν μεινει 4-5 ανθρωποι εδω..
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
και μια ιδεα για να μην μουρμουραω μονο...:p στην εκστρατεια να μπει ενα εξρα αγαλμα το οποιο να δινει κιτ αναβαθμιση κτιριων!ναι σαν κ αυτα που μας ειχατε κανει δωρο για να ανεβασουμε τα πολεμικα μας...
ας ειναι ξεχωριστο...για ολα τα κτιρια η ενα για οποιο κτιριο θελουμε εμεις...
επισης...οχι αλλα σχεδια..οχι αλλες περγκολες...δεν τα θελουμε!

υ.γ..κατι που λετε συνεχεια (οι υπευθυνοι του παιχνιδιου) οτι το 4ο μερος της εκτρατειας ειναι για λιγους! κανετε μεγαλο λαθος...το 4ο μερος ειναι για ολους εφοσον μπορει οποισδηποτε να περασει με διαπραγματευση τα παντα...αφαιρεστε την διαπραγματαυση να γινει για λιγους...αλλα που?θελετε τα μπικικινια μας..οποτε καλυτερα να λετε ετσι...θελουμε ρευστο (το οποιο δεχομαι σαν απαντηση)
 

DeletedUser29206

Guest
καλησπερα φιλε! καποτε στο φορουμ εγραφαν ενα σωρο ανθρωποι..μεχρι που οι διαχειρηστες(οι προηγουμενη γεννια) του φορουμ δεν αντεχαν τον αντιλογο...με την παραμικρη διαφωνια ξεκιναγαν τις απειλες-τυπου κουραζετε,γινεστε εριστικος,θα τιμωρηθειται κτλ τκτλ..το αποτελεσμα??εχουν μεινει 4-5 ανθρωποι εδω..
Ακριβώς όπως το είπες. Μετρημένοι είμαστε :D
Μα και εγώ άρχισα να χρησιμοποιώ το forum όταν υπήρχε η ερημιά.
Αυτό που δεν θυμάμαι τώρα είναι πως ήταν λιγότεροι στο forum όταν άρχιζα να συμμετέχω ή περισσότεροι; o_O
 

DeletedUser29206

Guest
Προτάσεις:
1) Προτείνω να μπει κάτι στις ρυθμίσεις που να σου δίνει την δυνατότητα να μπορείς να μεγαλώσεις αυτήν την μπάρα: http://prntscr.com/fovxg3
που εμφανίζει 5 άτομα και να γίνει άλλη τόση για χωράνε 10. Με αυτόν τον τρόπο δεν θα χρειάζεται να πατάμε το κουμπί με τα δύο βελάκια http://prntscr.com/fovz3m Προσοχή όμως! Να υπάρχει ως ρύθμιση, όχι να μπει κάτι τέτοιο και αυτοί που την θέλουνε μικρή την μπάρα να είναι μεγάλη. Αυτό το λέω διότι αυτή που έχουν μικροί υπολογιστές δηλαδή με μικρή οθόνη δε βολεύει η μεγάλη μπάρα.
2) Προτείνω να δίνεται η ανταμοιβή των μαχών στις εκστρατείες συντεχνίας αμέσως μετά από την νίκη ή την επιτυχής διαπραγμάτευση δηλαδή να μην χρειάζεται να πατάμε τα σεντούκια για να πάρουμε την ανταμοιβή αλλά να σου δείχνει κατευθείαν τους ισχύς που πήρε η συντεχνία και η ανταμοιβή. Φυσικά αν μπει κάτι τέτοιο καλό θα είναι βάζοντας τον κέρσορα πάνω σε αυτούς τους ναούς/πύλες http://prntscr.com/fow347 να σου εμφανίζει τις ανταμοιβές εκεί αντί στα σεντούκια που δε θα υπάρχουν.

Υ.Γ.
Άντε πάλι προτάσεις που δε θα μπουν :D
Πάω να τις ονειρευτώ. Μόνο εκεί τις βλέπω :D
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
ΑΧΧΧΧ να προτεινω κι εγω????? Αν και στου κουφου την πορτα.....προτεινω λοιπον ο αμυντικος στρατος της πολης να ξυπνησει λιγο και να κτυπα πρωτα και καλυτερα τον στρατιωτη....ελεος πια ποσο βλακες νομιζουν οτι ειμαστε οι σχεδιαστες? Στο χαρτη γινονται θαυματα αλλα στον αμυντικο στρατο μας οχι....Αληθεια εχει δηλαδη βγει το συμπερασμα οτι δινουν χρημα οι ερωτευμενοι με τη λεηλασια? και για αυτο εχουμε και τη προσφατη κολοτουμπα με την επαυλη?
 

DeletedUser29206

Guest
Υπάρχει κάτι που δεν το έχω πει ούτε ασχολήθηκα και απλός το σκεφτόμουν αλλά τώρα θέλω να το πω γιατί είναι χαζό να υπάρχει. Είναι ο σχεδιασμός της Παναγιάς των Παρισίων και της Αγιάς Σοφιάς (Η Σοφία του Θεού)! Υπάρχει επιστημονική θεωρία, το έχω διαβάσει και το έχω διδαχθεί στο σχολείο από επιστήμονα ιστορικό: Η Παναγιά των Παρισίων χωράει οριακά μέσα στον κύριο ναό της Αγιάς Σοφιάς και αυτός ο μυτερός τρούλος (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι και πως λέγεται) που έχει η Παναγιά των Παρισίων στην κορυφή της (http://prntscr.com/fp48yn) ακουμπάει σχιστά το ταβάνι που είναι στο εσωτερικό τρούλο της Αγιάς Σοφιάς. Δηλαδή Η Αγιά Σοφιά είναι ψηλότερη από την Παναγιά των Παρισίων! Αυτό που ζητώ για να είναι πιο λογικά τα πράγματα είναι να γίνει σωστότερος σχεδιασμός στα μεγάλα κτίρια που δεν είναι φανταστικά κτίρια αντιθέτως αληθινά και μάλιστα πρέπει να είναι συμβατή κλίμακα με την πραγματική!

Υ.Γ.
Άκυρο ό,τι είπα, μάλλον δεν ισχύει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Φιλε Μαριε παντως απο τα επισημα στοιχεια για τα μεγεθη των ναων δεν μου φαινεται οτι χωραει. Μηπως εννοουσε κατι αλλο??

Παναγια παρισιων: μηκος 128 μετρα, πλατος 48 μετρα, υψος 69 μετρα (ο πυργος) και 90 μετρα το μυτερο που λες.

Αγια Σοφια μηκος 78 μετρα, πλατος 71 μετρα, υψος 55 μετρα.

Μηπως μιλαγε για τον ΑΓιο Πετρο στο Βατικανο που ειναι τεραστιος? 220 χ 150 και 130 υψος???
 
Κορυφή