Ιδέα ΠΡΟΤΑΣΕΙς ΓΙΑ ΕΠΟΜΕΝΕς ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ

DeletedUser29206

Guest
Επίσης και κάτι άλλο που θέλω να προτείνω είναι η δυνατότητα ακύρωσης ενίσχυσης ταβέρνας. Για παράδειγμα εγώ που βάζω μόνο ενίσχυση νομισμάτων θέλω κάποια στιγμή να χρησιμοποιήσω π.χ. την ενίσχυση στρατολόγησης. Προτείνω όμως να πληρώνουμε με νομίσματα ταβέρνας την ακύρωση και μάλιστα το διπλάσιο από την αγορά της ενίσχυσης.
 

DeletedUser30097

Guest
Πάλι ακουμπάτε θέματα που άπτονται ...διαμαντιών! χαχαχα
Το αυτόματο μάζεμα κοστίζει μόλις 5 διαμάντια! :p

Επίσης, όποιος θέλει και 2η ενίσχυση ας καταβάλλει 50 διαμάντια παρακαλώ, για να μάθει άλλη φορά να προγραμματίζει καλύτερα το ποιες ενισχύσεις θα επιλέγει και για πόσο χρονικό διάστημα... :D:D:D

Σήμερα είμαι στις κακές μου:mad::mad::mad::mad::mad:
 

DeletedUser29206

Guest
Ναι το ξέρω! Για να αποφύγουμε τα 50 διαμάντια το λέω :D
 

DeletedUser31567

Guest
Προσωπικά, μια καλή ιδέα θα ήταν η μάχη μεταξύ δύο παιχτών σε πραγματικό χρόνο. Παίχτες που ανήκουν στην ίδια εποχή θα μπορούν να παρατάσσουν τους στρατούς τους και να κάνουν την προκαθορισμένη μάχη. Ο νικητής θα μπορεί να κάνει λεηλασία στον αντίπαλό του. Προτείνω και ένα είδος κατάταξης ή ακόμα και τουρνουά όπου εντός συγκεκριμένου χρονικού πλαισίου, κάνοντας όσες επιθέσεις μπορούν, όπου οι τρεις καλύτεροι παίχτες θα κερδίσουν μεγάλα έπαθλα. Η συμμετοχή μπορεί να είναι δωρεάν ή πληρώνοντας κάποιο συμβολικό ποσό.
 

DeletedUser29206

Guest
Επίσης θα μπορούσε να δώσει και μεγαλύτερες ανταμοιβές με σχέση την λεηλασία!
 

DeletedUser29206

Guest
Προτείνω κάτι για τις εκστρατείες συντεχνίας:
Προτείνω λοιπόν να αλλάξουν τις πιθανότητες (ποσοστά) των αντικειμένων-κτιρίων που κερδίζουμε όταν παίρνουμε ένα κειμήλιο. Συνεχώς παίρνουμε τα νέα κτίρια που έχουμε γεμίσει με αυτά. Θα μπορούσε ακόμη να βγουν κάποια συνηθισμένα κτίρια και να τα παίρνουμε με άλλο τρόπο. Το πρόβλημα είναι πως αυτό που θέλουμε δεν το παίρνουμε «ποτέ»!
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Παρακαλώ πολύ, το μήνυμα που εμφανίζεται μετά την τρίτη προσπάθεια διαπραγμάτευσης στην εκστρατεία συντεχνίας να μην καλύπτει το παράθυρο διαπραγματεύσεων, γιατί δεν μπορούμε να έχουμε σαφή εικόνα, ώστε να αποφασίσουμε τη συνέχιση των διαπραγματεύσεων (και άρα ανάλωση διαμαντιών) ή όχι.
Παρατίθεται εικόνα https://prntscr.com/fi7ucj
 

DeletedUser29206

Guest
αυτό γίνεται λόγω του Zoom
Είναι αυτό που πειράζεις στο browser: 100% 150% κλπ
Για Google Chrome βάλε 67%
Για Internet Explorer βάλε 100%
Όσο το πειράζεις θα το βάλεις εκεί που ταιριάζει καλύτερα
Μετά από όλα αυτά κάνει και ένα full screen και όλα έτοιμα!
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
αυτό γίνεται λόγω του Zoom
Είναι αυτό που πειράζεις στο browser: 100% 150% κλπ
Για Google Chrome βάλε 67%
Για Internet Explorer βάλε 100%
Όσο το πειράζεις θα το βάλεις εκεί που ταιριάζει καλύτερα
Μετά από όλα αυτά κάνει και ένα full screen και όλα έτοιμα!

Ό,τι και να κάνω δε διορθώνεται. Zoom in-zoom out-full screen τίποτα! Έχει μουλαρώσει και κάθεται πάνω στην ιδια θέση! Το screenshot που επισυνάπτω έχει zoom out 50% : https://prntscr.com/fia7b7
 

DeletedUser29206

Guest
Αυτό γίνεται και σε εμένα: http://prntscr.com/fiessp
Αλλά βλέπω τι είναι από κάτω πριν εμφανιστεί το παραθύρι αυτό
Την ώρα που δείχνει αν είναι σωστό ή λάθος ή λάθος άτομο, εκείνη την ώρα το βλέπω.
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Έτσι είναι, αλλά εγώ έχω ξεχάσει στη στιγμή ποια αγαθά έχω διαπραγματευθεί :/ Πρέπει να έχω πλήρη εικόνα, για να αποφασίσω αν θα συνεχίσω τη διαπραγμάτευση.
 

DeletedUser29206

Guest
οπότε τι άλλο έχουμε να κάνουμε παρά να το προτείνουμε για τις επόμενες αναβαθμίσεις και ο Θεός βοηθός :p
 

DeletedUser26793

Guest
Σίγουρα θα έχει ξαναγραφτεί αλλά μήπως στις γειτονιές να είναι παίχτες ίδιου επιπέδου; Επίπεδο ως προς τους πόντους και τα Μ.Κ. , όχι ως προς την εποχή. Πώς θα ανταγωνιστείς κάποιον που έχει τα επιθετικά κτήρια στο επίπεδο 80;
 

DeletedUser28782

Guest
+1 στον @vagκif
Ίσως αυτό αποτελέσει και επίθεμα στον απαράδεκτο τρόπο που λειτουργεί(εδώ και χρόνια πλέον) ο πόλεμος συντεχνιών, με τα ατελείωτα κολλήματα, μηνύματα σφάλματος και αναγκαστικές αποσυνδέσεις(από το παιχνίδι).
Επίσης όσον αφορά τα αγαθά που χρειάζονται για το ξεκλείδωμα επιπέδων της εκστρατείας. Αν μια συντεχνία έχει 79 παίκτες μέχρι την Προοδευτική και 1 του Ωκεάνιου Μέλλοντος για παράδειγμα, αυτός ο ένας θα πρέπει ουσιαστικά να βρει και να δωρήσει όλα τα αγαθά μετά την προοδευτική για να ανοίξει έστω και το 2ο επίπεδο της εκστρατείας και οι άλλοι αναγκαστικά θα κάθονται να τον περιμένουν(αν έχει και μπορεί). Μετά από χρόνια μπήκε ένα χαρακτηριστικό που έδωσε λίγο ενδιαφέρον στο παιχνίδι το οποίο όμως υλοποιείται με τέτοιο τρόπο(και δεν είναι το μόνο στο οποίο συμβαίνει αυτό) που σε αρκετές περιπτώσεις για πολλούς είναι μη προσβάσιμο. Λίγη ισορροπία δε βλάπτει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30097

Guest
Αν μια συντεχνία έχει 79 παίκτες μέχρι την Προοδευτική και 1 του Ωκεάνιου Μέλλοντος για παράδειγμα, αυτός ο ένας θα πρέπει ουσιαστικά να βρει και να δωρήσει όλα τα αγαθά μετά την προοδευτική για να ανοίξει έστω και το 2ο επίπεδο της εκστρατείας
Αυτό δεν ισχύει.
Η συντεχνία θα χρεωθεί για το ξεκλείδωμα των επιπέδων μόνο τ' αγαθά που απαιτούνται για τα 79 μέλη που οι πόλεις τους βρίσκονται στην Προοδευτική Εποχή και για το 1 μέλος που η πόλη του βρίσκεται στην Ωκεάνια Εποχή. Δηλαδή θα χρεωθεί:
για το 2ο επίπεδο δυσκολίας 5 αγαθά της Βιομηχανικής Εποχής Χ 79 μέλη + 6 αγαθά του Αρκτικού Μέλλοντος Χ 1 μέλος
για το 3ο επίπεδο δυσκολίας 10 αγαθά της Προοδευτικής Εποχής Χ 79 μέλη + 12 αγαθά του Ωκεάνιου Μέλλοντος Χ 1 μέλος
για το 4ο επίπεδο δυσκολίας 20 αγαθά της Προοδευτικής Εποχής Χ 79 μέλη + 24 αγαθά του Ωκεάνιου Μέλλοντος Χ 1 μέλος

Δεν γίνεται καμμία χρέωση σε αγαθά εποχών που τα μέλη μιας συντεχνίας δεν έχουν πόλεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

talamanta

Καμένος Χρήστης
Αυτό δεν ισχύει.
Η συντεχνία θα χρεωθεί για το ξεκλείδωμα των επιπέδων μόνο τ' αγαθά που απαιτούνται για τα 79 μέλη που οι πόλεις τους βρίσκονται στην Προοδευτική Εποχή και για το 1 μέλος που η πόλη του βρίσκεται στην Ωκεάνια Εποχή. Δηλαδή θα χρεωθεί:
για το 2ο επίπεδο δυσκολίας 5 αγαθά της Βιομηχανικής Εποχής Χ 79 μέλη + 6 αγαθά του Αρκτικού Μέλλοντος Χ 1 μέλος
για το 3ο επίπεδο δυσκολίας 10 αγαθά της Προοδευτικής Εποχής Χ 79 μέλη + 12 αγαθά του Ωκεάνιου Μέλλοντος Χ 1 μέλος
για το 4ο επίπεδο δυσκολίας 20 αγαθά της Προοδευτικής Εποχής Χ 79 μέλη + 24 αγαθά του Ωκεάνιου Μέλλοντος Χ 1 μέλος

Δεν γίνεται καμμία χρέωση σε αγαθά εποχών που τα μέλη μιας συντεχνίας δεν έχουν πόλεις.
νομιζω οτι εννοει οτι τα παιδια που ειναι στην προοδευτικη θα πρεπει να περιμενουν απο αυτον που ειναι στο Ωκεανιο να βαλει τα υλικα που του αντιστοιχουν
αφου προφανως οι υπολοιποι δεν θα εχουν πως να τα βαλλουν
διαφορετικα δεν θα μπορουν να παιξουν και αυτοι στα υπολοιπα επιπεδα
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Αν δεν εχει ΣΥντεχνιακο ΜΚ, ναι...
Γιαυτο και στις περισσοτερες -πλεον- Συντεχνιες θεωρητε Υποχρεωση να εχεις Παρατηρ Ατομιο και κυριως ΘΟΛΟ...
και να τα μαζευεις, βεβαια....
τα βγαζουν τα αγαθα για τα επιπεδα....
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Σε επανάληψη και συνέχεια της πρότασης που υπέβαλα σε πρότερο χρόνο (#107) έχω να προσθέσω τα εξής:
(μπορεί κάποια από αυτά να έχουν ήδη προταθεί από άλλους χρήστες)

1) Προσθήκη:
Καρτέλα Συνομιλίας (chat) μεταξύ φίλων

2) Προσθήκη:
Δυνατότητα αλλαγής προσανατολισμού κτηρίων

3) Προσθήκη:
Δυνατότητα να αδειάζει η πόλη τελείως -σε μία προσωρινή αποθήκη- ώστε να υπάρχει η δυνατότητα ολικής αναδιάταξης της πόλης. (Ή έστω η αποθήκη να δέχεται κτήρια συγκεκριμένου συνολικού εμβαδού π.χ. 8χ8, ώστε να μετακινούνται προσωρινά λίγα κτήρια τη φορά). Με κουμπί επιβεβαίωσης θα οριστικοποιείται η νέα διάταξη και μόνο εφόσον η προσωρινή αποθήκη είναι άδεια.

4) Προσθήκη:
Να εμφανίζεται ο χρόνος για τον οποίο είναι ανενεργός ένας παίκτης, ώστε να τον διαγράφουμε από φίλο χωρίς παρεξηγήσεις!

5) Βελτίωση/Προσθήκη:
Mobile έκδοση: Εμφάνιση κοινωνικής μπάρας με τα κουμπιά βοήθειας και ταβέρνας όπως και στον browser ή, εναλλακτικά, εμφάνιση παραθύρου (διάταξη κατά το παράθυρο του ιστορικού) όπου θα υπάρχουν τα εν λόγω τα κουμπιά, ώστε να μη χρειάζεται ταπ για καθε παίκτη, άσκοπο πολλές φορές.

6) Βελτίωση:
Για PC: στην αγορά, το παράθυρο επιλογής αγαθών να εμφανίζεται με τον τρόπο που εμφανίζεται στη mobile εκδοχή (https://prntscr.com/fjueg1). Θα γίνει έτσι πιο εύκολη η ανίχνευση αγαθών και η σύγκριση ανάμεσα στις εποχές

7) Βελτίωση:
Στο ίδιο σημείο με το προαναφερθέν διόρθωση της μάσκας εισαγωγής ποσότητας (το 0 που εμφανίζεται δίπλα στην ποσότητα που εισάγουμε παραμένει προκαλώντας πολλές φορές ασυμφωνία μεταξύ της επιθυμητής προσφερόμενης ποσότητας και της τελικώς εμφανιζόμενης ποσότητας. Πχ πιο συγκεκριμένα, έστω ότι προσφέρω 15 κόσμημα με διαθέσιμα 80, βάζω το 15, αλλάζω γνώμη και το σβήνω, εμφανίζεται 0, πληκτρολογώ νέα ποσότητα π.χ. 25 και κολλάει το 0 δίπλα, νομίζει ότι θέλω 250 και μου το κάνει 80 όσο δλδ στην αποθήκη!!)

8) Βελτίωση:
Έχει ήδη αναφερθεί στο #107 και επαναλαμβάνω:
Το μήνυμα που εμφανίζεται μετά την τρίτη προσπάθεια διαπραγμάτευσης στην εκστρατεία συντεχνίας να μην καλύπτει το παράθυρο διαπραγματεύσεων, γιατί δεν μπορούμε να έχουμε σαφή εικόνα, ώστε να αποφασίσουμε τη συνέχιση των διαπραγματεύσεων (και άρα ανάλωση διαμαντιών) ή όχι. Παρατίθεται εικόνα https://prntscr.com/fi7ucj.

Αυτά! Ευχαριστώ για την προσοχή σας!
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser29206

Guest
Αυτά και άλλα, πολλά άλλα που έχουμε προτείνει δυστυχώς δεν είχανε μπει! Αυτό με τον προσανατολισμό το είχα προτείνει και εγώ πιο παλιά αλλά δεν... Ωστόσο ένα μεγάλο μπράβο διότι προσπαθείς να και εσύ με τον τρόπο σου για να βελτιώσεις το παιχνίδι. Καλά κάνεις και συμμετέχεις στις προτάσεις για επόμενες αναβαθμίσεις διότι με πολύ κόπο και ιδρώτα μπορούμε να έχουμε και ένα καλό αποτέλεσμα.
 

DeletedUser30097

Guest
νομιζω οτι εννοει οτι τα παιδια που ειναι στην προοδευτικη θα πρεπει να περιμενουν απο αυτον που ειναι στο Ωκεανιο να βαλει τα υλικα που του αντιστοιχουν
Γράφει «...όλα τα αγαθά μετά την προοδευτική...».
Αν έγραφε τ' αγαθά της Ωκεάνιας τότε θα ίσχυε αυτό που λες.
Λάβε όμως υπ' όψιν σου το εξής: Παίκτης που κάνει μάχες στην εκστρατεία λαβαίνει ως ανταμοιβή ΚΑΙ αγαθά της προηγούμενης εποχής απ' την εποχή στην οποία είναι η πόλη του. Συνεπώς δε θα συναντήσει πρόβλημα στο ξεκλείδωμα του 2ου επιπέδου δυσκολίας αν χρησιμοποιεί ορθολογικά τ' αποθέματά του. Εξάλλου πόσο δύσκολο είναι, σε διάστημα μίας εβδομάδας, να συλλεχθούν, από παίκτη με πόλη στην Ωκεάνια εποχή, 36 τεμάχια από κάθε αγαθό της εποχής του; Παρατηρητήριο ή Ατόμιο στο 1ο επίπεδο να 'χει, θα τα βρει έτοιμα να τον περιμένουν!!!
Είναι πολύ καλά σχεδιασμένη και στημένη η εκστρατεία συντεχνίας, έτσι ώστε να μη προκύπτουν αδιέξοδα και να μπορούν οι παίκτες απρόσκοπτα να προχωράνε σ' αυτήν, ανάλογα βέβαια με την ισχύ της πόλης τους. ;)
 
Κορυφή