Ιδέα ΠΡΟΤΑΣΕΙς ΓΙΑ ΕΠΟΜΕΝΕς ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ

DeletedUser29206

Guest
Λογικά έχεις δίκιο και συμφωνώ μαζί σου. Αλλάζω τρόπο σκέψης. Εγώ έχω καλή μνήμη και θυμάμαι καλά. Το λάθος είναι η παραπληροφόρηση και η λάθος θεωρία. Την πάτησα!!! :D:D:D
Τουλάχιστον κατάλαβα τι ισχύει και τι όχι!
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Με τις εκκλησιες ειναι λιγο μπερδεμα το μεγαλυτερο μικροτερο καθως το θεμα ειναι σε τι αναφερεται. Δηλ σε ογκο?? Σε ποσους πιστους χωραει μεσα?? Μετραμε και τον περιβολο αυλη εξωτερικο χωρο ή μονο τον εσωτερικο χωρο?? Πολλοι παραγοντες.

Παντως με τις επισημες διαστασεις (μηκος πλατος υψος) βγαζουμε στο περιπου ενα συμπερασμα (και αν τα θεωρησουμε οτι ειναι σχηματος ορθογωνιου παραλληλεπιπεδου) ωστε να καταλαβουμε αν χωραει το ενα μεσα στο αλλο. Παντως η Αγια Σοφια αποτελεσε το μεγαλυτερο (χριστιανικο) ναο για περιπου 1000 χρονια. Αλλα εφοσον μετραει 1500 χρονια ζωης πλεον λογικο ειναι να εχουν χτιστει αργοτερα και αλλοι μεγαλυτεροι!

Γενικα παντως να ψαχνεσαι Μαριε. Εφοσον υπαρχουν εγκυκλοπαιδιες και επιστημονικα συγγραματα μπορεις να παιρνεις πολλες γνωσσεις μονος σου και να επαληθευεις οτι σου λενε. Προς θεου βεβαια προσοχη σε οτι διαβαζεις στο ιντερνετ.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Και τοτε ερχεται η πανεμορφη και εν τω βαθει πανσοφη Δεσποσυνη Ταλα Οφ Ντε Μαντα και ξεκαθαριζει το τοπιο
οντως ειναι ολοσωστες οι διαστασεις που εδωσε ο Ιπποτης Αlbertus Μagnus ομως και ο Ιπποτης Mario Touloupis εχει κι κεινος τα δικια του
Υπαρχει μελετη απο επιστημονες του Πανεπιστημιου του Πρινστον οι οποιοι υποθετικα το αναφερουν
https://prnt.sc/fp7cno

http://prntscr.com/fp7r63

http://prntscr.com/fp7s1r
ασχετο
με τροπο ειπε σιγα στους θεατες της επιστημονικης μονομαχιας των δυο αγαπημενων της Ιπποτων

 

DeletedUser29206

Guest
Και τοτε ερχεται η πανεμορφη και εν τω βαθει πανσοφη Δεσποσυνη Ταλα Οφ Ντε Μαντα και ξεκαθαριζει το τοπιο
οντως ειναι ολοσωστες οι διαστασεις που εδωσε ο Ιπποτης Αlbertus Μagnus ομως και ο Ιπποτης Mario Touloupis εχει κι κεινος τα δικια του
Υπαρχει μελετη απο επιστημονες του Πανεπιστημιου του Πρινστον οι οποιοι υποθετικα το αναφερουν
https://prnt.sc/fp7cno

http://prntscr.com/fp7r63

http://prntscr.com/fp7s1r
ασχετο
με τροπο ειπε σιγα στους θεατες της επιστημονικης μονομαχιας των δυο αγαπημενων της Ιπποτων

Ωχ! Το άγαλμα της Ελευθερίας θα μας εξηγούσε αλλά είναι «που έχω καλή μνήμη» :D:D:D. Καλά ντρέπομαι πολύ για το λάθος μου και μάλιστα επέμενα :D. Ευχαριστώ που με βοηθήσατε να το καταλάβω!!!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
ασχετο
....δεν ανοιγουμε ολα τα prnt.sc εεεε?
κατι δεν διαβασε καποιος .. ονοματα δεν λεω απο Μ αρχιζει το ονομα του
 

DeletedUser29206

Guest
ασχετο
....δεν ανοιγουμε ολα τα prnt.sc εεεε?
κατι δεν διαβασε καποιος .. ονοματα δεν λεω απο Μ αρχιζει το ονομα του
Ναι τα άνοιξα. Λέω πως κατάλαβα πως έκανα λάθος και δε θυμόμουν τα σωστά κτίρια (Αγιά Σοφιά - Παναγιά των Παρισίων αντί για Αγιά Σοφιά - Άγαλμα της Ελευθερίας). Τώρα πια ξέρω πως είναι το δεύτερος και ας ελπίσουμε να μην το ξανακάνω λάθος :p
 

DeletedUser30097

Guest
Σε Ελληνικο Σερβερ παιζω και σε Ελληνικο Φορουμ μιλαω...
Εντάξει, τώρα το εννόησα! Λίγο κάρβουνο επιπλέον απαιτούνταν...
Αν προτάξουμε όμως την ανθρώπινη υπόσταση, έναντι της εθνικότητας, τότε όλα δικά μας είναι, δίχως εισαγωγικά!
Επιμέρους επιτεύγματα ενός πανανθρώπινου πολιτισμού. ;)
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

DeletedUser26793

Guest
Παίζοντας το ρόλο του «Διαβόλου» θα ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου:
Ακόμη κι αν εφαρμοστεί το προτεινόμενο, πως ν' ανταγωνιστεί μια πόλη της Αποικιακής Εποχής την περίπου στα ίδια επίπεδα, σε πόντους και Μ/Κ, πόλη της Προοδευτικής Εποχής;

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω:


Είχε γραφεί, μεταξύ άλλων, σαν ανακοινώθηκε το νέο σύστημα σύστασης των γειτονιών. (με «κλικ» στο βελάκι που βρίσκετε στο τέλος τής επικεφαλίδας τής παράθεσης, μπορείς να εμφανίσεις ολάκερη την αρχική δημοσίευση).

Δέχομαι την απάντησή σου αλλά μετά την κατάργηση του πλαφόν των 10 επιπέδων σε ΜΚ το κομμάτι στρατηγική έχει καταστραφεί τελείως, τα μεγέθη έχουν ξεφύγει και έχουν χαθεί οι ισορροπίες.
 

DeletedUser29206

Guest
Όντως το κάνανε πια για τους δυνατούς. Δεν προλαβαίνεις να φτάσεις κανέναν!!!
Δεν πά' να έχεις 10-20-30 επίπεδο τα επιθετικά σου κτίρια; Τον άλλον που τα έχει 60-70-80-90 και 100 δεν του κάνεις τίποτα! Άντε λίγο να τον γαργαλήσεις. Αυτό που ξεφύγαμε από τα μ/κ των 10 επιπέδων άλλαξε τελείως η κατάσταση. Όσοι είχαν την δυνατότητα ξεφύγανε στο άψε-σβήσε και τα ανεβάσανε πολύ γρήγορα και οι άλλοι μείνανε στάσιμοι ή πίσω. Το παιχνίδι έγινε άδικο και πιο δύσκολο για τους αδύναμους. Βόλεψε μερικούς αυτό το πράγμα. Επιπλέον, τα νέα μ/κ (όπως: Voyager V1, Κινούμενος Ουρανοξύστης, το Εγχειρίδιο του Τροπικού Δάσους, Θόλος, Αρκτικός Πορτοκαλεώνας, Το Άγαλμα της Γαίας, Τράπεζα σπόρων, Μουσείο Ατλαντίδας και Ναός των Κειμηλίων) φτιάχτηκαν για να ξεπεράσουν το 10 επίπεδο αλλιώς αν μείνουν μέχρι στο 10 επίπεδο είναι κάπως άχρηστα. Αν δε γινόταν αυτή η αλλαγή αυτά τα παραπάνω μ/κ θα ήταν πιο χρήσιμα στο 10ο επίπεδο και θα είχαμε όλοι την δυνατότητα να τα πάμε μέχρι εκεί. Τώρα πόσοι έχουν τον Θόλο τους μέχρι το 80ο επίπεδο που δίνει 90% ενίσχυση συνεισφοράς; Είναι μετρημένοι! Και όσοι πάλι έχουν την δυνατότητα να τα πάνε σε υψηλό επίπεδο μπορεί να μην έχουν τα σχέδια. Οπότε αυτό μας παραπέμπει στις αγορές με διαμάντια και στις πιστωτικές κάρτες. Τέλος και πιο σημαντικό, το παιχνίδι έχει χάσει την ισορροπία του διότι όποιος βάζει λεφτά μπορεί να κάνει περισσότερα από ένα «φοετάκι» ενώ παλιά αυτοί που βάζανε λεφτά αγοράζανε τις επεκτάσεις και κανένα premium κτίριο.

Υ.Γ.
Ευχαριστώ σε όσους διαβάσανε αυτό το κατεβατό
 

DeletedUser30097

Guest
μετά την κατάργηση του πλαφόν των 10 επιπέδων σε ΜΚ το κομμάτι στρατηγική έχει καταστραφεί τελείως
Αντιθέτως, θα υποστηρίξω, το κομμάτι στρατηγική αναβαθμίστηκε, μιας και θέλει καλύτερο και πιο προσεγμένο σχεδιασμό στη τοποθέτηση των φορτζ πόντων και στο σε ποια Μ/Κ θα δοθεί προτεραιότητα, χωρίς να δημιουργηθεί μεγάλη υστέρηση στο ξεκλείδωμα των τεχνολογιών. Εξάλλου οι φορτζ πόντοι που πλέον μπορούν ν' αποκτηθούν, εντός 24ώρου, είναι πολλοί περισσότεροι από πριν.
ναι αλλα βρηκε την ισορροπια της η εταιρια φιλε μου...
Δόθηκε η ενδεδειγμένη λύση για την αξιοποίηση των ολοκληρωμένων σχεδίων των Μ/Κ και την αξιοποίηση των φορτζ πόντων. Ας μη λησμονούμε ότι η απελευθέρωση των επιπέδων των Μ/Κ ήταν αίτημα των ίδιων των παικτών.
Όντως το κάνανε πια για τους δυνατούς. Δεν προλαβαίνεις να φτάσεις κανέναν!!!
Είναι για όλους. Θα ήταν άδικο για παίκτη που ασχολείται με το παιχνίδι 5 χρόνια, να μπορεί να τον συναγωνιστεί στα ίσα παίκτης που ασχολείται με το παιχνίδι εδώ και 2 μόνο χρόνια.
Εξάλλου το «δυνατός» και το «αδύναμος» είναι όροι σχετικοί. Θ' αναφέρω ένα προσωπικό παράδειγμα: Ο λογαριασμός μου στν γ' κόσμο σαφώς και υστερεί κατά πολύ έναντι των λογαριασμών πολλών παικτών, μεταξύ αυτών και των παικτών smartdodo, tedyboy και panosmoaloi. Να είσαι όμως σίγουρος ότι μπορώ να προξενήσω την ίδια ζημιά που μπορούν να προξενήσουν κι αυτοί στον όποιο «αντίπαλο» και προσάρμοζοντας και τον τρόπο του παιχνιδιού μου ίσως να μπορώ με πολύ μικρότερο κόστος να προξενήσω πολλαπλάσια ζημιά στις συντεχνίες τους, αν ο λογαριασμός μου αποτελέσει στόχο τους.

Εν κατακλείδι:
Δίχως γκρίνια, μουρμούρα, μεμψιμοιρία κι αβασάνιστες κρίσεις για τα ισχύοντα στο παιχνίδι -του οποίου σαφώς και πολλά σκέλη επιδέχονται βελτίωσης ή χρήζουν ριζικότερων αλλαγών- ας χαράξει ο καθένας πορεία για την πόλη του, μελετώντας τα ισχύοντα και αξιοποιώντας με τον καλύτερο τρόπο τους κανονισμούς, τους πόρους και τη δυναμικότητα της πόλης τους, φροντίζοντας παράλληλα αυτή, η πορεία, να 'ναι ευέλικτη, έτσι ώστε να μπορεί να προσαρμοστεί σ' ενδεχόμενες αλλαγές κανονισμών ή/και πρόσκαιρες αλλαγές προτεραιοτήτων, για την αντιμετώπιση μη αναμενόμενων καταστάσεων.
 

DeletedUser28782

Guest
Γράφει «...όλα τα αγαθά μετά την προοδευτική...».
Αν έγραφε τ' αγαθά της Ωκεάνιας τότε θα ίσχυε αυτό που λες.
Λάβε όμως υπ' όψιν σου το εξής: Παίκτης που κάνει μάχες στην εκστρατεία λαβαίνει ως ανταμοιβή ΚΑΙ αγαθά της προηγούμενης εποχής απ' την εποχή στην οποία είναι η πόλη του. Συνεπώς δε θα συναντήσει πρόβλημα στο ξεκλείδωμα του 2ου επιπέδου δυσκολίας αν χρησιμοποιεί ορθολογικά τ' αποθέματά του. Εξάλλου πόσο δύσκολο είναι, σε διάστημα μίας εβδομάδας, να συλλεχθούν, από παίκτη με πόλη στην Ωκεάνια εποχή, 36 τεμάχια από κάθε αγαθό της εποχής του; Παρατηρητήριο ή Ατόμιο στο 1ο επίπεδο να 'χει, θα τα βρει έτοιμα να τον περιμένουν!!!
Είναι πολύ καλά σχεδιασμένη και στημένη η εκστρατεία συντεχνίας, έτσι ώστε να μη προκύπτουν αδιέξοδα και να μπορούν οι παίκτες απρόσκοπτα να προχωράνε σ' αυτήν, ανάλογα βέβαια με την ισχύ της πόλης τους. ;)
Ο παίκτης που κάνει μάχες στην εκστρατεία ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ να λάβει αγαθά προηγούμενης εποχής αν έχει ΜΚ που δίνουν ή αν είναι τυχερός και κερδίσει από κάποια μάχη. Δεν είναι δύσκολο αν έχει τα κτίρια αυτά που λες. Και πες ότι βρήκε τα αγαθά στο τέλος της εβδομάδας. Δώρον άδωρο γιατί όλοι όσοι τον περίμεναν δε θα έχουν πια χρόνο να κάνουν τις μάχες σε 1-2 μέρες. Και μη στέκεσαι στο ότι ανέφερα την Ωκεάνια εποχή, θα μπορούσε να ήταν η Σημερινή στη θέση της ή οποιαδήποτε άλλη μετά της προοδευτικής. Βέβαια φτάνεις στο συμπέρασμα ότι δεν είναι πρόβλημα επειδή βρίσκεσαι(όπως κι εγώ) σε προχωρημένη εποχή και ίσως και σε συντεχνία που η σύνθεσή της δεν είναι τέτοια ώστε να δημιουργείται πρόβλημα. Το πρόβλημα υπάρχει κυρίως σε μικρότερες εποχές. Ανέφερα την προοδευτική επειδή εντόπισα το πρόβλημα κι εγώ πρόσφατα στον 4ο κόσμο σε συντεχνία με ~80 άτομα όπου 2-3 παίκτες ήταν στις δυο επόμενες της προοδευτικής εποχής ενώ όλοι οι άλλοι από εκεί και κάτω και υπήρχε πρόβλημα ξεκλειδώματος του 3ο επιπέδου πάντα, ενώ και για το 2ο υπήρχε δυσκολία και άνοιγε πολύ αργά στην εβδομάδα. Η εκστρατεία είναι ίσως το πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό αυτή τη στιγμή στο παιχνίδι(που δεν έχει και τα κολλήματα και προβλήματα του πολέμου συντεχνιών) και θα έπρεπε να είναι πιο εύκολη η πρόσβαση σε αυτό για όλους τους παίκτες να το παίξουν(και λέω να το παίξουν, και όχι σώνει και καλά να κερδίσουν κάποια θέση). Με τον τρόπο που υλοποιείται όμως είναι δύσκολη η πρόσβαση σ' αυτό ειδικά για χαμηλού επιπέδου παίκτες και συντεχνίες.
Δε συμφωνώ λοιπόν ότι είναι καλά στημένη και προκύπτουν αδιέξοδα(εγώ προσωπικά το συνάντησα όπως ανέφερα παραπάνω και γι' αυτό και έγραψα εδώ) και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν προχωρούν απρόσκοπτα όταν για παράδειγμα τελειώνουν το πρώτο επίπεδο και περιμένουν 5 μέρες για ν' ανοίξει το 2ο(αν είναι τυχεροί:)).
Και είναι μια τακτική η οποία ακολουθείται στα περισσότερα, αν όχι σε όλα τα χαρακτηριστικά που μπαίνουν στο παιχνίδι, το να μπαίνει πακέτο και κάτι που μπλοκάρει την πρόσβαση/χρήση τους και σε πολλές περιπτώσεις να ακυρώνει τα θετικά που θα μπορούσε να έχει η προσθήκη τους. Όπως οι ενισχύσεις της ταβέρνας που αναφέρθηκαν παραπάνω. Παίρνεις μια ενίσχυση, δεν μπορείς να πάρεις άλλη(γνωστό το γιατί... $$$) και γίνεσαι δέσμιός της αφού ούτε να την ακυρώσεις μπορείς. Πες ότι έκανες λάθος βρε αδερφέ και πήρες μια ενίσχυση που διαρκεί 72 ώρες, κουμπί είναι το πάτησες κατά λάθος. Δε μπορείς να την ακυρώσεις, δε μπορείς να πάρεις άλλη(εκτός κι αν πληρώσεις) σε μπλόκαρε για 3 μέρες.
Άλλο ωραίο χαρακτηριστικό, τα κιτ κινητοποίησης. Τα βλέπει κάποιος και λέει. Ώραια, χρήσιμο δώρο, θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω σε κάποιο κτίριο που δεν είναι κινητοποιημένο. Σίγα μην είναι έτσι:):):), πρέπει να μαντέψεις από πριν ποιο δε θα κινητοποιηθεί για να το χρησιμοποιήσεις, γιατί δε λειτουργεί όταν ολοκληρωθεί η παραγωγή. Άρα το "χρήσιμο" δώρο γίνεται ουσιαστικά άχρηστο και τα μαζεύεις να κάθονται στην αποθήκη μαζί με τα άλλα "χρήσιμα" δώρα που σκοπό τους βέβαια έχουν να γίνεται πιο δύσκολο να πάρεις τα ελάχιστα πλεον χρήσιμα.

Μια πρότασή(για να μπω και στο θέμα) θα ήταν, τα αγαθά που που ζητούνται για τα ξεκλειδώματα επιπέδων να μην υπολογίζονται όσον αφορά την εποχή ανά παίκτη αλλά από τη σύνθεση της συντεχνίας. Αν για παράδειγμα μια συντεχνία έχει 2 παίκτες Σημερινής, 2 Αυριανής, 1 Μεταμοντέρνας και οι υπόλοιποι(περισσότεροι) σε προγενέστερες εποχής, να μην ζητούνται αγαθά αυτών των 3 εποχών. Δηλαδή να ζητούνται αγαθά μέχρι την πιο μεγάλη εποχή στην οποία βρίσκονται τουλάχιστον 5 άτομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser29206

Guest
Είναι για όλους. Θα ήταν άδικο για παίκτη που ασχολείται με το παιχνίδι 5 χρόνια, να μπορεί να τον συναγωνιστεί στα ίσα παίκτης που ασχολείται με το παιχνίδι εδώ και 2 μόνο χρόνια.
Εξάλλου το «δυνατός» και το «αδύναμος» είναι όροι σχετικοί. Θ' αναφέρω ένα προσωπικό παράδειγμα: Ο λογαριασμός μου στν γ' κόσμο σαφώς και υστερεί κατά πολύ έναντι των λογαριασμών πολλών παικτών, μεταξύ αυτών και των παικτών smartdodo, tedyboy και panosmoaloi. Να είσαι όμως σίγουρος ότι μπορώ να προξενήσω την ίδια ζημιά που μπορούν να προξενήσουν κι αυτοί στον όποιο «αντίπαλο» και προσάρμοζοντας και τον τρόπο του παιχνιδιού μου ίσως να μπορώ με πολύ μικρότερο κόστος να προξενήσω πολλαπλάσια ζημιά στις συντεχνίες τους, αν ο λογαριασμός μου αποτελέσει στόχο τους.

Αυτή είναι η μισή αλήθεια για εμένα.
Το άλλο μισό κομμάτι είναι τα λεφτά που βάζουν.
Μπορεί λοιπόν να συναγωνιστεί ο έμπειρος με τον καινούργιο παίκτη αλλά ο καινούργιος παίκτης βάζοντας λεφτά τον ξεπερνάει τον άλλον διότι θα κάνει περισσότερα πράγματα:
Θα αγοράσει π.χ. πασχαλινά πολλά αυγά στο πασχαλινό Event και θα αγοράσει πολλούς ναούς της γνώσης.
Με αυτόν τον τρόπο η 24ωρη παραγωγή του θα έχει πολύ περισσότερους forge πόντους από τον άλλον οπότε οι ανταλλαγές πόντων που θα κάνει θα είναι μεγαλύτερες και περισσότερες και θα ανεβάσει τα μ/κ του γρηγορότερα.
Για να τεκμηριώσω και την άποψή μου για το: «Θα ήταν άδικο για παίκτη που ασχολείται με το παιχνίδι 5 χρόνια, να μπορεί να τον συναγωνιστεί στα ίσα παίκτης που ασχολείται με το παιχνίδι εδώ και 2 μόνο χρόνια.» Θα έλεγα πως ναι, θα ήταν καλύτερα έτσι αφού θα υπήρχε μία ισότητα στους παίκτες και μάλιστα ο ανταγωνισμός των παικτών θα ήταν μεγαλύτερος. Αυτοί που είναι στην πρώτη θέση κατάταξης με ποιους ανταγωνίζονται; Με κανέναν απλά κάνουν πολλές μάχες για να κρατήσουν την θέση τους στην κατάταξη και να είναι δήθεν οι καλύτεροι! Ενώ, άμα υπήρχαν άλλοι ανάμεσά τους θα υπήρχε μεγαλύτερος ανταγωνισμό ιδίως στις γειτονιές.
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Γεια σας και πάλι!
Σε συνέχεια του #118 έχω επίσης να προσθέσω και τα εξής:
1)Στη mobile έκδοση να μπορεί να γίνεται αντιμετάθεση των κτηρίων όπως και στη web
2)Να δοθεί λύση (π.χ. να αναπτύσσεται pop-up παραθυράκι ή να μεγαλώνει το πλαίσιο), ώστε το κείμενο να είναι ολόκληρο ορατό, όταν αυτό είναι αρκετά μεγάλο. Ενδεικτικά επισυνάπτεται στιγμιότυπο: Screenshot at Ιουλ 07 14-23-01.png
 

DeletedUser26793

Guest
Αντιθέτως, θα υποστηρίξω, το κομμάτι στρατηγική αναβαθμίστηκε, μιας και θέλει καλύτερο και πιο προσεγμένο σχεδιασμό στη τοποθέτηση των φορτζ πόντων και στο σε ποια Μ/Κ θα δοθεί προτεραιότητα, χωρίς να δημιουργηθεί μεγάλη υστέρηση στο ξεκλείδωμα των τεχνολογιών. Εξάλλου οι φορτζ πόντοι που πλέον μπορούν ν' αποκτηθούν, εντός 24ώρου, είναι πολλοί περισσότεροι από πριν.

Αυτό λέγεται διαχείριση και όχι στρατηγική.

Δόθηκε η ενδεδειγμένη λύση για την αξιοποίηση των ολοκληρωμένων σχεδίων των Μ/Κ και την αξιοποίηση των φορτζ πόντων. Ας μη λησμονούμε ότι η απελευθέρωση των επιπέδων των Μ/Κ ήταν αίτημα των ίδιων των παικτών.

Των παιχτών που δίνουν εκατοντάδες ή χιλιάδες € για να τα πάνε στο επίπεδο 80.

Είναι για όλους. Θα ήταν άδικο για παίκτη που ασχολείται με το παιχνίδι 5 χρόνια, να μπορεί να τον συναγωνιστεί στα ίσα παίκτης που ασχολείται με το παιχνίδι εδώ και 2 μόνο χρόνια.
Εξάλλου το «δυνατός» και το «αδύναμος» είναι όροι σχετικοί.

5 χρόνια παίζω, ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω. Με τις ίδιες μονάδες, πως το 100 επίθεση / άμυνα κάνει ζημιά στο 400 επίθεση / άμυνα. Άντε να του φας μία μονάδα.

Εν κατακλείδι:
Δίχως γκρίνια, μουρμούρα, μεμψιμοιρία κι αβασάνιστες κρίσεις για τα ισχύοντα στο παιχνίδι -του οποίου σαφώς και πολλά σκέλη επιδέχονται βελτίωσης ή χρήζουν ριζικότερων αλλαγών- ας χαράξει ο καθένας πορεία για την πόλη του, μελετώντας τα ισχύοντα και αξιοποιώντας με τον καλύτερο τρόπο τους κανονισμούς, τους πόρους και τη δυναμικότητα της πόλης τους, φροντίζοντας παράλληλα αυτή, η πορεία, να 'ναι ευέλικτη, έτσι ώστε να μπορεί να προσαρμοστεί σ' ενδεχόμενες αλλαγές κανονισμών ή/και πρόσκαιρες αλλαγές προτεραιοτήτων, για την αντιμετώπιση μη αναμενόμενων καταστάσεων.

Το παιχνίδι έχει καταστεί city builder, η στρατηγική που υπήρχε χάθηκε και αυτό ονομάζεται γκρίνια.
 

DeletedUser30097

Guest
Αυτή είναι η μισή αλήθεια για εμένα.
Το άλλο μισό κομμάτι είναι τα λεφτά που βάζουν.
Μπορεί λοιπόν να συναγωνιστεί ο έμπειρος με τον καινούργιο παίκτη αλλά ο καινούργιος παίκτης βάζοντας λεφτά τον ξεπερνάει τον άλλον διότι θα κάνει περισσότερα πράγματα:
Θα αγοράσει π.χ. πασχαλινά πολλά αυγά στο πασχαλινό Event και θα αγοράσει πολλούς ναούς της γνώσης.
Με αυτόν τον τρόπο η 24ωρη παραγωγή του θα έχει πολύ περισσότερους forge πόντους από τον άλλον οπότε οι ανταλλαγές πόντων που θα κάνει θα είναι μεγαλύτερες και περισσότερες και θα ανεβάσει τα μ/κ του γρηγορότερα.
Για να τεκμηριώσω και την άποψή μου για το: «Θα ήταν άδικο για παίκτη που ασχολείται με το παιχνίδι 5 χρόνια, να μπορεί να τον συναγωνιστεί στα ίσα παίκτης που ασχολείται με το παιχνίδι εδώ και 2 μόνο χρόνια.» Θα έλεγα πως ναι, θα ήταν καλύτερα έτσι αφού θα υπήρχε μία ισότητα στους παίκτες και μάλιστα ο ανταγωνισμός των παικτών θα ήταν μεγαλύτερος. Αυτοί που είναι στην πρώτη θέση κατάταξης με ποιους ανταγωνίζονται; Με κανέναν απλά κάνουν πολλές μάχες για να κρατήσουν την θέση τους στην κατάταξη και να είναι δήθεν οι καλύτεροι! Ενώ, άμα υπήρχαν άλλοι ανάμεσά τους θα υπήρχε μεγαλύτερος ανταγωνισμό ιδίως στις γειτονιές.
Δεν αγοράζει ...πασχαλινά αυγά, ούτε ναούς της γνώσης. ΧΡΟΝΟ αγοράζει! Στην ουσία Χρόνο αγοράζει, μιας και μπορεί να κάνει σε λιγότερο χρονικό διάστημα περισσότερα πράγματα. Κατ' αυτόν τον τρόπο μπορεί ένας παίκτης να μετρά στο παιχνίδι 365 ημέρες αλλά μέσω του χρόνου που έχει αγοράσει με διαμάντια να έχει επιτύχει να φέρει την πόλη του σε επίπεδο για το οποίο θα χρειάζονταν ίσως και οι διπλές μέρες παιχνίδιού.
Δεν είναι κακό αυτό.
Όσον αφορά την κατάταξη και τον συναγωνισμό το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι τ' ότι από καιρό έχει ειπωθεί ότι η δυναμικότητα ενός λογαριασμού δεν έχει καμμία σχέση με τους πόντους που αυτός ο λογαριασμός έχει στη γενική κατάταξη. Αυτό είναι ένα από τα μείον του παιχνιδιού, αλλά λίγο με αφορά μιας και μ' ενδιαφέρει η ουσία, δηλαδή η διασκέδαση με αυτά που κάνω στο παιχνίδι, κι όχι η θέση που έχω έναντι άλλων παικτών στη γενική κατάταξη.
Πίστεψέ το, ούτε που το κοιτώ αυτό.
 
Κορυφή