Συζήτηση για την Ταβέρνα Φίλων

dio21

Καμένος Χρήστης
Kαλησπερα....
μια πολυ χρησιμη εφαρμογη στη Ταβερνα, θα ηταν η εξης:
να μας ενημερωνε η εφαρμογη, ποσοι (αρκει μονο αριθμος) προσπαθησαν να κατσουν στη Ταβερνα και δεν βρηκαν καρεκλα, απο την τελευταια φορα που μαζεψαμε....αυτο θα μας βοηθουσε να κρινουμε αν και ποσες επιπλεον καρεκλες χρειαζετε το μαγαζι....
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Kαλησπερα....
μια πολυ χρησιμη εφαρμογη στη Ταβερνα, θα ηταν η εξης:
να μας ενημερωνε η εφαρμογη, ποσοι (αρκει μονο αριθμος) προσπαθησαν να κατσουν στη Ταβερνα και δεν βρηκαν καρεκλα, απο την τελευταια φορα που μαζεψαμε....αυτο θα μας βοηθουσε να κρινουμε αν και ποσες επιπλεον καρεκλες χρειαζετε το μαγαζι....
Καλα οτι υπαρχει ανθρωπος στο φοε που σκεφτεται λυση για ..να μην του στεναχωριουνται
οι φιλοι/πελατες που ''τρωνε'' ..πορτα απο το καπηλειο του
ειλικρινα με ξεπερνα και ως μαντα και ως ταλα και ως ταλαμαντα ..να μην σας πω και ως μανταλα
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
χαχαχαχαχ....ολα για το πελατη φιλη μου....
αφου στη πραγματικη ζωη τον κυνηγαμε -πλεον- με το δικανο, εδω θα πρεπει να του ανοιγουμε και την πορτα....
θα προσλαβω και πορτιερη οσονουπω....
τραπεζομαντηλα και μενου τα περιμενω με τα "προσεχως¨" να ανοιξουν...
και μαζευω κεφαλαια...
τι να τις κανεις τις καρεκλες οταν ειναι αδειες και δεν αποδιδουν? οεο?
 

DeletedUser28782

Guest
Αφού λοιπόν υπάρχει η πιθανότητα/δυνατότητα βελτίωσης, εγώ θα πρότεινα μια γενικότερη βελτίωση του Ιστορικού γεγονότων που να περιλαμβάνει και τις βελτιώσεις της ταβέρνας(το οποίο θα έπρεπε επίσης να ήταν πιο άμεσα προσβάσιμο). Κάτι τέτοιο:
http://prnt.sc/ddz04a
Όσον αφορά την ταβέρνα, θα μπορούσε το κουμπί να λειτουργεί όπως και στις βοήθειες. Ανενεργό με καταγραφή του χρόνου που απομένει αν έχει γίνει επίσκεψη, με τη λεζάντα κατειλημένο(ή κάτι αντίστοιχο) αν είναι πιασμένες όλες οι θέσεις, ενεργό με τη λεζάντα επίσκεψη(ή κάτι ανάλογο) όταν υπάρχει ελεύθερη θέση.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Αφού λοιπόν υπάρχει η πιθανότητα/δυνατότητα βελτίωσης, εγώ θα πρότεινα μια γενικότερη βελτίωση του Ιστορικού γεγονότων που να περιλαμβάνει και τις βελτιώσεις της ταβέρνας(το οποίο θα έπρεπε επίσης να ήταν πιο άμεσα προσβάσιμο). Κάτι τέτοιο:
http://prnt.sc/ddz04a
Όσον αφορά την ταβέρνα, θα μπορούσε το κουμπί να λειτουργεί όπως και στις βοήθειες. Ανενεργό με καταγραφή του χρόνου που απομένει αν έχει γίνει επίσκεψη, με τη λεζάντα κατειλημένο(ή κάτι αντίστοιχο) αν είναι πιασμένες όλες οι θέσεις, ενεργό με τη λεζάντα επίσκεψη(ή κάτι ανάλογο) όταν υπάρχει ελεύθερη θέση.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Δεν ζητουσες κατι αλλο ...απο τον Αη Βασιλη εχθες? γιατι μαλλον ειχε κεφια και θα σου πραγματοποιησει την επιθυμια σου
Παιδια σας δειχνω τι μπηκε επιπλεον σημερα σχετικα με την ταβερνα ( στον βετα ειναι υπο δοκιμη )
http://prntscr.com/dedw83
δηλ απο το ιστορικο του Δημαρχειου μπορεις να δεις ποιοι εχουν καθισει στην ταβερνα σου και να τους ανταποδωσεις την επισκεψη
Ομως αυτο δεν σημαινει οτι θα βρεις και καρεκλα ΕΛΕΥΘΕΡΗ στις ταβερνες τους
Ουτε δειχνει ανενεργη η επιλογη της επισκεψης στην ταβερνα φιλου
εαν ηδη εχεις καθισει εσυ
http://prntscr.com/dee8f2
Φυσικα αυτο μπορουσες ευκολα να το κανεις και πριν γιατι οι πελατες δεν μπορουσαν να φυγουν εαν εσυ δεν τους ..ξεσκονιζες και ετσι μπορουσες να επισκεφτεις και τις ταβερνες τους
Δεν ξερω ακομη εαν θα αναφερει και αυτους που προσπαθησαν να καθισουν αλλα δεν βρηκαν θεση
μολις μπηκε και εχω ελευθερες θεσεις/καρεκλες ακομη
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser28782

Guest
O τρόπος με τον οποίο μπήκε όμως είναι προχειροδουλειά(να το πω ευγενικά) όπως γίνεται συνήθως δηλαδή. Έτσι δεν προσφέρει και τίποτα, ειδικά αφού η πρόσβαση στο ιστορικό δεν είναι τόσο εύκολη όσο το ν' ανοίξεις την ταβέρνα όπου βλέπεις τις πάνω κάτω τις ίδιες πληροφορίες.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Τα πραγματα θα καλυτερευσουν, ως προς το θεμα του οικονομικου ..κερδους
Δυστυχως προσωρινα το ανοξε καρεκλα ..φαε πορτα κλπ παραμεινει ως εχων
Ενεργοποιηθηκαν οι κλειστες δυνατοτητες στον πειραματικο κοσμο
τις ξεκλειδωνετε -εχουν και αυτες επιπεδα- πληρωνοντας ασημενια νομισματα ή διαμαντια
το καθε επιπεδο για να ανοιξει, απαιτει να εχουν ξεκλειδωθει και ολα τα προηγουμενα
λειτουργει αυτονομα η καθε δυνατοτητα
http://prntscr.com/dfmy38

1 δισκος
αναλογα με το επιπεδο του δισκου, αυξανονται επι της % τα κερδη των ασημενιων νομισματων
καθε φορα που μαζευετε τα κερδη απο την ταβερνα σας
http://prnt.sc/dfn1ke
http://prntscr.com/dfn40s

2 ..τραπεζομαντηλο
αναλογα με το υφασμα αυξανουν οι πιθανοτητες οι πελατες να βρουν εναν φοε ποντο
http://prntscr.com/dfn9xg
ακολουθει ..ασχετο?
τωρα εαν θα ειναι ..στην καρεκλα 'η μεσα στο πιατο .. θα σας γελασω
εσεις για καλο και για κακο, να κοιτατε καλα τις ''μπουκιτσες'' σας πριν τις καταπιειτε
στην καρεκλα ειναι ευκολο θεωρω να τον καταλαβετε
.. ποντος φοε ειναι αυτος δεν μπορει ενα τσιμπηματακι θα ..νοιωσετε


3 το πατωμα?
http://prntscr.com/dfnay9
αναλογα με το ειδος του
αυξανει τα ασημενια νομισματα (παραμενει ομως το 20% πιθανοτητα )
που μπορει να βρειτε οταν επισκεπτεστε μια ταβερνα

κανω νεα παρενθεση (6/12).. ξερω οτι θα πεταξετε απο την χαρα σας με την διευκρινιση που θα σας κανω
μαλλον το 20% αναφερεται επι του ηδη αρχικου 20%
δηλ η πιθανοτητα να κερδισετε 10/15 κλπ ασημενια νομισματα απο τις επισκεψεις
ειναι το 20% απο το 20% των επισκεψεων ...

Ε να μην κοτσαρω τωρα και εδω ενα ασχετο .. εαν οντως παραμεινει ετσι
Θερμη παρακληση να μεταφερετε ορθως μεταφραστηκα στους εξ αλλοδαπης .. ακροατες
το κατωθι ..βαθυστοχαστο συμπερασμα της μαντας
..μην χαθει στην γκουγκλικη μεταφραση το νοημα του
'' Πιάσ' το αβγό και κούρευ' το ''
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
σίγουρα αυτές δεν είναι δικές μου μεταφράσεις και αναρωτιέμαι που τις βρήκες... :eek:o_O:D
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
σίγουρα αυτές δεν είναι δικές μου μεταφράσεις και αναρωτιέμαι που τις βρήκες... :eek:o_O:D
Καλημερα που ακριβως αναφερεστε ?
της μαντας συμπερασμα ειναι ..απλως επειδη την αγγλικη δεν την κατεχει γενικως και αοριστως λεει ..εαν μπορει καποιος που ομιλει την αγγλικη να κανει μεταφραση σωστη γιατι εαν γινει απο αυτοματο μεταφραστη το νοημα της ρησης θα χαθει
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
το προβλημα με τις γεματες καρεκλες και με το εαν εχετε ηδη καθησει ισως λυθηκε

οι καρεκλες οι οποιες ειτε ειναι γεματες, ειτε εχετε ηδη καθησει θα εχουν ενα ρολοι στο πανω πλαινο μερος

http://prnt.sc/dgf29c
αντιθετα εαν υπαρχει ελευθερη καρεκλα και δεν εχετε ηδη καθισει δεν θα εχει ρολοι
Τωρα εαν κανετε κλικ πανω στο ρολοι θα σας εξηγει τι συμβαινει δηλ :
- εαν ηδη καθεστε
- εαν δεν εχει περασει ο χρονος των 24h απο την προηγουμενη σας επισκεψη
- εαν οι θεσεις της ταβερνας ειναι γεματες
Στο ιστορικο του Δημαρχειου δεν θα εμφανιζεται ομως το ποιοι εχουν επισκεφτει την ταβερνα σας
ουτε θα υπαρχει δυνατοτητα απο το ιστορικο του Δημαρχειου να κανετε επισκεψη σε ταβερνα φιλου
Για μενα δε η τωρινη λυση ειναι πολυ καλη και πιο ολοκληρωμενη
Εχει προστεθει δε μια νεα δυνατοτητα απο το κουμπι προσκαλεσε φιλους
σου ανοιγοντας το
εμφανιζεται μια μπαρα απο προτεινομενους, απο το συστημα. φιλους ετσι ωστε ..μην μενετε ποτε μοναχουλια***
αυτο ομως μπορει να ενεργοποιηθει εφοσον εχετε κενες θεσεις φιλων
http://prntscr.com/dgg1qr
Ελπιζω να μην ..χαθουν στην διαδρομη και ουτε να προσπαθησουν ..κι αλλο να βελτιωσουν τις νεες δυνατοτητες /λυσεις
γιατι στο φοε συνηθως στην προσπαθεια τους να καλυτερευσουν κατι ηδη καλο
..εφαρμοζουν πιστα την λαικη ρηση οτι ''ο εχθρος του καλου ..ειναι το καλυτερο''
Σιγα μην χασετε το ..ασχετο
***Αληθεια φοεκιτακια μου αυτο μου μοιαζει ..σαν τα παλια τα προξενια που δειχνουν οι ταινιες
και ως μαντα εχω κι γω μια απορια μονο ..το περγαμοντο στην αρχη 'η στο τελος το σερβιρουν?
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Καλημερα που ακριβως αναφερεστε ?
της μαντας συμπερασμα ειναι ..απλως επειδη την αγγλικη δεν την κατεχει γενικως και αοριστως λεει ..εαν μπορει καποιος που ομιλει την αγγλικη να κανει μεταφραση σωστη γιατι εαν γινει απο αυτοματο μεταφραστη το νοημα της ρησης θα χαθει

Δεν σε κατηγόρησα για κάτι καλή μου manta, απλά μου πετάχτηκε το μάτι έξω όταν είδα το "δεν πανί τραπεζομάντιλο", και αναρωτήθηκα αν υπάρχει κάποια σελίδα (εκτός της επίσημης του παιχνιδιού) που έχει αναρτήσει αυτό τον πίνακα. Αυτό μόνο.

Ανακοινώθηκαν και επισήμως οι αλλαγές στην Ταβέρνα εδώ
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Δεν σε κατηγόρησα για κάτι καλή μου manta, απλά μου πετάχτηκε το μάτι έξω όταν είδα το "δεν πανί τραπεζομάντιλο", και αναρωτήθηκα αν υπάρχει κάποια σελίδα (εκτός της επίσημης του παιχνιδιού) που έχει αναρτήσει αυτό τον πίνακα. Αυτό μόνο.

Ανακοινώθηκαν και επισήμως οι αλλαγές στην Ταβέρνα εδώ
αχ αχ θα σας μαλωσω .... την φραση ..γκουγκλικη μεταφραση ..γιατι την εβαλα μωρε μου .... για να μην ..τσαμπα κουρευτουν πολλοι
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα Καλη Κυριακη
Θελω να υποβαλω μια ερωτηση απορια κλπ
Για ποιον λογο στον Ελληνικο σερβερ δεν εχουν ενεργοποιηθει οι νεες δυνατοτητες της ταβερνας, ενω ηδη εχουν ενεργοποιηθει σε αλλους** σερβερς ?
Ναι το τσεκαρα και εχουν ενεργοποιηθει
-Καναμε κατι οι παιχτες του Ελληνικου ΦΟΕ και χρηζουμε τιμωριας ?
Εαν εχουμε κανει οντως καποια ''αταξια''
τοτε ειλικρινα προτιμω να κατσω εγω με το ενα ποδαρακι ορθια στον τοιχο για μια εβδομαδα
(και με τα δυο θα το δεχτω ..θα βαλω την μαντα στα χερια να με κρατα ..τον διχασμο ''τσαμπα'' νομιζεται τον εχω ? )
παρα να στερουνται ολοι τα επιπλεον οφελη και το ατου της ξεκουραστης προσβασης στις ταβερνες των φιλων τους
Η ''αναμορφωση'' σχετιζεται εμμεσα με τον χαρτη εκστρατειας
ετσι στερηθηκαν οι περισσοτεροι την δυνατοτητα του επιπλεον 30% μπονους επιθεσης των 24 ωρων
που θα ηταν σημαντικη βοηθεια για το 3 επιπεδο δυσκολιας
(ειδικα σε οσους αντιμετωπιζουν σοβαρο προβλημα μετα την υποβαθμιση των στρατ μοναδων του μελλοντος )
και μεχρι αυριο το πρωι εχουν το δικαιωμα να το παλεψουν
Μην μας κανετε δηλ την ταλα την μαντα (και οπως αλλιως κατα καιρους εγραφως ορατα μιλουμε )
να αναθεωρησουμε την αποψη μας για την ..εν τω βαθη σκοπημοτητα των αλλαγων

- ''Η μηπως ο Ελληνικος σερβερ τυγχανει ''ειδικης'' μεταχειρισης απο τους εξω κρατουντες ?
Οχι τιποτα αλλο να πανηγυρισουμε την μοναδικοτητα μας

..μην μας θεωρουν και αχαριστους
..καλα ισως ενα δικιο να το εχει ..η ''αγνωστη'' φωνουλα που ψελλισε αχνα
ασε μωρε ταλα , εαν αυτο συμβαινει , να μην σου πω ..τι μας θεωρουν
γιατι πιπερι στο φοε μετα δεν θα υπαρχει

** Δεν γραφω σε ολους γιατι δεν μπορω-αντεχω να κανω εγραφη σε ολες τις αλλες χωρες
να ξεκινω νεο λογαριασμο ..να τον προχωρω,
να περιμενω 24h ετσι ωστε να να εχω δικαιωμα προσβασης σε ταβερνες παιχτων
..ειπαμε ψυχοπαθεις και εμμονικες η ταλα και η μαντα
αλλα εχουν και αυτες ενα οριο στην ψυχοπαθεια τους
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30631

Guest
Θα κάνει κάποιος υπεύθυνος κάποια πρόβλεψη πότε θα μπουν οι νέες δυνατότητς -αφού δεν μπήκαν 8/12/2016???
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ολα οκ...μπηκαν...
καλοφαγωτοι οι ποντοι που μαζευαμε...
αρχισα να βλεπω τραπεζομαντηλακια!!!
μια χαρα....ειχα σιχαθει να τρωω πανω στο ξυλο...μετα τις μαχες οποιος καθοταν να φαει, ποτιζε με αιμα το ξυλινο τραπεζι...
ευτυχως τωρα?...καθαρα και στεγνα....:p
 

DeletedUser30631

Guest
Ωραία. Μπήκαν οι δυνατότητες διακόσμησης της ταβέρνας, λίγο μετά την υποβολή της ερώτησής μου. Ευχαριστώ.
Το όλο σύστημα έχει όμως από την αρχή ένα βασικό λάθος: Αναμειγνύεται με τα παλαιότερα συστήματα των φίλων και της βοήθειας.
Οι τεχνικοί καλό θα ήταν να αρχίσουν να εξετάζουν την πλήρη διαφοροποίησή του:
1) Οπωσδήποτε η ταβέρνα πρέπει να αποκτήσει δικό της χωριστό "Ιστορικό" όπου θα φαίνεται ποιος κάθισε στην ταβέρνα μας, σε ποιες ταβέρνες καθίσαμε, πότε υπάρχει κάποια ελεύθερη καρέκλα και γενικά όλη τη δραστηριότητα των ταβερνών.
2) Καλό θα είναι να δημιουργηθεί και χωριστή λίστα προσκεκκλημένων, χωριστή από αυτές των γειτόνων, συμμάχων και φίλων. Έτσι αυξάνονται οι δυνατότητες. Πχ. θα μπορείς κάποιο σύμμαχο να έχεις στη λίστα φίλων,κάποιον άλλον στη λίστα προσκεκλημένων και κάποιον τρίτο και στις δύο.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
επιτελους μια αναβαθμιση της Ταβερνας ειναι γεγονος....
το ρολογακι στη μπαρα βοηθαει αρκετα, ιδιως αυτους με τους αργους υπολογιστες...
αν και ειδα καποια κολληματα απο το πρωι (του στυλ, εδειχνε οτι δεν μπορω να κατσω ενω μπορουσα, και τετοια), θεωρω οτι θα στρωσουν τα πραματα στη πορεια...
το σημαντικοτερο κατα εμενα, ειναι οτι εβαλαν το ρολογακι και στη μπαρα Συντεχνιας και γειτονιας, ετσι ωστε πλεον γνωριζουμε ποιους Συντεχνους εχουμε και φιλους ωστε να μην εξαρτατε η βοηθεια που δινουμε απο το αν βρηκα καρεκλα να κατσω στη Ταβερνα του Συντεχνου....
ελπιζουμε σε ακομα καλυτερες αναβαθμισεις....;)
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Πολυ καλη η λυση στο θεμα της ταβερνας...Συγχαρητηρια σε οσους εργαστηκαν...πραγματικα ειχα καιρο να ξαφνιαστω ευχαριστα!!!
 

DeletedUser26750

Guest
Καλησπερα σε ολους. Απο οτι βλεπω το θεμα της ταβερνας φτιαχτηκε λιγο με το χρονομετρο που εχουν βαλει πανω στο εικονίδιο της ταβερνας αν και ειναι πολυ δυσδιακριτο. Τουλαχιστον γλιτωσαμε τα ασκοπα κλικ. Για μενα ομως και παλι δεν ειναι σωστο απο την αποψη οτι δεν γνωριζω ποιοι ειναι αυτοι που εχουν επισκεφτει την ταβερνα μου και ποιοι οχι με αποτελεσμα να κανω σε ολους ενω γνωριζω οτι σιγουρα ειναι αρκετοι οι κηφήνες που δεν μου κανουν επισκεψη. Πιστευω οτι το πιο σωστο θα ηταν οπως και με ολα τα υπολοιπα οι επισκεψεις στην ταβερνα να φαινονται στο ιστορικο του δημαρχειου και απο εκει να μπορω να μπαινω και να επισκέπτομαι τις ταβερνες μονο αυτων που μου εχουν κανει επισκεψη. Τουλαχιστον ετσι θα μπορουσα να κανω ενα ξεσκαρταρισμα σε ορισμενους "φιλους" μου.
 
Κορυφή