Ημέρα του Αγίου Πατρικίου

finrοd

Banned
finrod εισαι εκτος θεματος εντελως. Γραψε τα μυνηματα σου στο "ιδεες προτασεις".
Δίκιο έχεις. Είναι εκτός θέματος. Μα δες την αρχική μου δημοσίευση και θα καταλάβεις ότι ουδεμία τέτοια πρόθεση είχα. Συνεχίστε επί της εκδήλωσης.
Για διευκόλυνσή σου και δεν θα επανέλθω.
Ποιά τα 5 κτίρια του συμπλέγματος κτιρίων που στη συγκεκριμένη εκδήλωση εμφανίζεται για πρώτη φορά;
Τι αποδόσεις έχει το καθένα στο 1ο και στο 2ο επίπεδο;
Ποιά η διακύμανση, αν υπάρχει, των αποδόσεών τους σε σχέση με την εποχή τής πόλης;
Πάλι αλλού έπρεπε να πάω για να τα βρω για να τα πω μετά στον κ. Ιορδάνη, απόμαχο της ζωής, 74 ετών, εδώ και 5 χρόνια καθηλωμένο πλέον σε τροχήλατο αμαξίδιο, μη γνώστη ξένης γλώσσας, πατέρα διαδικτυακής μου φίλης, ο οποίος αφιερώνει το μεγαλύτερο μέρος της μέρας του στο «παράθυρο» που λέγεται διαδίκτυο, για την ενημέρωση και την ψυχαγωγία του, (παίκτης του ΦοΕ και δεινός σκακιστής, αν και στο τέλος των μεταξύ μας παρτίδων ουδέποτε ο βασιλιάς του στήθηκε στο κέντρο τής σκακιέρας, κι αυτό αποτελεί εύσημο για εμέ, μιας, όπως προέγραψα, είναι δεινός σκακιστής, γερό και εύστροφο μυαλό).
Τέλος πάντων. Να το χαίρεστε το σύμπλεγμα του κέλτικου δάσους. Τριάντα ψηφίδες ενιαίου χώρου δεν τις χαλαλίζω για να 'χω τις αποδόσεις του.
Ας είναι καλά οι Βασιλικές Μαρμάρινες Πύλες για χαμόγελα, πληθυσμό και επίθεση.
Ας είναι καλά τα Εργοστάσια Χυμού Μήλου Επ.1 για προμήθειες (καλύτερη απόδοση και από τα προνομιακά, τα διαμαντένια, ανά ψηφίδα).
Ας είναι καλά οι Κατασκευαστές Ελκήθρων για τ' αγαθά.
Ας είναι καλά οι Φρουροί Οικισμού για την ενίσχυση της άμυνας του επιθετικού στρατού. (1Χ1 και δρόμος ...γιοκ!)
Κτιριάκια 3Χ2 και 2Χ3, απαίτηση μονού δρόμου, εύκολο βόλεμα στον ιστό της πόλης.
Αξιοποιώντας μ' αυτά τις 30 ψηφίδες της πόλης μου θαρρώ πως καλύτερες αποδόσεις παίρνω, άσε που δεν χρειάζεται να είναι κι ενιαίος ο χώρος τους και να έχει «αγκαλιά» το ένα το άλλο.
Μιας και το 'φερε η κουβέντα:
Δημιουργήστε ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων.
Να μπορεί δηλαδή ένα κτίριο να «αναχρονιστεί», να πάει πίσω στις εποχές.
Είναι αθέμιτος ανταγωνισμός ένας παίκτης που ξεκίνησε το παιχνίδι ή ήταν σε πρωθύστερη εποχή η πόλη του από τη δική μου, σαν ο Κατασκευαστής Ελκήθρων εντάχθηκε στο παιχνίδι, να μπορεί να έχει αποδόσεις σε αγαθά από το εν λόγω κτίριο, από την εποχή του κι για όσες ακολουθήσουν κι εγω να μην μπορώ.
Είναι άδικο. 2Χ3 κτιριάκι με 15 τεμ. αγαθά απόδοση το 24ωρο και δίχως να «ξοδεύει» αγαθά προπαραπροηγούμενης εποχής για να παράξει αγαθά τής τρέχουσας τής πόλης, σαν αυτή είναι από τη Σύγχρονη Εποχή και μετά. Πώς να τον ανταγωνιστώ; Σε ελάχιστο χώρο παράγει δίχως κόστος αγαθά εποχών για τα οποία εγώ, που είχα την «ατυχία» να ξεκινήσω το παιχνίδι πριν από αυτόν, σκίζομαι να βρω στο παιχνίδι και πρέπει να έχω το ανάλογο κοίτασμα για ενισχυμένη παραγωγή και να δεσμεύσω πολλαπλάσιο χώρο στην πόλη για να στήσω το κτίριο παραγωγής τους.
Δημιοιυργεί ανισορροπία αυτό στο παιχνίδι. Δημιουργήστε ένα Εργαλείο Αναχρονισμού Κτιρίων.
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Μου φαινεται αρκετα λογικο και μαθηματικα εφικτο! Μπραβο! Κατι παρομοιο σκεφτομουν και εγω γιατι χωρις σεντουκια πηγαινε μακρια η βαλιτσα! Απλα θελει σωστη διαχειρηση του χρυσου που δινει δηλ συγκεκριμενες αγορες σε καθε πολη.

χωρις σεντουκια νομιζω δεν βγαινει γιατι οι πολεις που τελειωνεις πρεπει να ειναι 10 μαξιμουμ.αρα μιλαμε για 13 25αρες και 5 κιτ...για να παρεις το 6ο κιτ θελεις αλλες 3 25αρες πραγμα νομιζω αδυνατο.ανοιγουμε 2 σειρες σεντουκια και ειμαστε οκ.
επισης νομιζω οι managers πρεπει να ειναι ακριβως ετσι.3-3-3-2-2-2-2 στα επιπεδα.για να βγει η πολη σε 1,5-2 μερες και να χαλασουμε ακριβως 720 χρυσα νομισματα.εκει ειναι ολο το παιχνιδι.στους managers.αν δεν τους πας στο επιπεδο 2 θα αργησει να βγει η πολη....
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
χωρις σεντουκια νομιζω δεν βγαινει γιατι οι πολεις που τελειωνεις πρεπει να ειναι 10 μαξιμουμ.αρα μιλαμε για 13 25αρες και 5 κιτ...για να παρεις το 6ο κιτ θελεις αλλες 3 25αρες πραγμα νομιζω αδυνατο.ανοιγουμε 2 σειρες σεντουκια και ειμαστε οκ.
επισης νομιζω οι managers πρεπει να ειναι ακριβως ετσι.3-3-3-2-2-2-2 στα επιπεδα.για να βγει η πολη σε 1,5-2 μερες και να χαλασουμε ακριβως 720 χρυσα νομισματα.εκει ειναι ολο το παιχνιδι.στους managers.αν δεν τους πας στο επιπεδο 2 θα αργησει να βγει η πολη....

Ας ελπισουμε ολα να πανε καλα!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
αγαπητη φιλη talamanta,
πρεπει να μαζεψουμε 7 κιτ.απο τις 25αρες αποστολες μαζευουμε ομως 5 κιτ.μας μενουν ακομα 2 κιτ.απο που πρεπει να τα παρουμε αν οχι απο τα σεντουκια;
κατα τα αλλα συμφωνω.ειναι ΚΟΜΒΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ να ανοιγει καποιος τους managers στο πρωτο επιπεδο για να παιζουν αυτοματα.επισηςαπορια.ποσες πολεις υπαρχουν;τελειωνουν καποτε;υπαρχει οριο;
Kαλησπερα
αυτο ειπα και γω
ομως εστιασα στο 'η ανοιγω ολα τα μπαουλα και ετσι κερδιζω το εχτρα κιτ 'η δεν ανοιγω κανενα αλλο πλην του δωρεαν
και καλυτερα να ανοιξουν τα μπαουλα προς το τελος της εκδηλωσης ετσι ωστε να μπορουν να ξερουν πανω κατω ποσα κιτ χρειαζονται ακομη
 

DeletedUser32227

Guest
το χειροτερο εβεντ των τελευταιων χρονων. Δεν εχει ημερησιο δωρο και αυτα που παιρνεις απο τις αποστολες και απο τα σεντουκια ειναι συγκεκριμενα. Πρεπει ο καθε παιχτης να επιλεγει για το τι θελει να χτυπησει. Και αυτο το 5*6 στην αυσια για ποντους ειναι, ανεβαστε λιγο την επιθεση ή την αμυνα της επιθεσης να εχει ενδιαφερον.
 

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
Όποιος έχει παίξει το AdVenture Capitalist στο ps4, θα του είναι πολύ εύκολο να το παίξει...
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
χωρις σεντουκια νομιζω δεν βγαινει γιατι οι πολεις που τελειωνεις πρεπει να ειναι 10 μαξιμουμ.αρα μιλαμε για 13 25αρες και 5 κιτ...για να παρεις το 6ο κιτ θελεις αλλες 3 25αρες πραγμα νομιζω αδυνατο.ανοιγουμε 2 σειρες σεντουκια και ειμαστε οκ.
επισης νομιζω οι managers πρεπει να ειναι ακριβως ετσι.3-3-3-2-2-2-2 στα επιπεδα.για να βγει η πολη σε 1,5-2 μερες και να χαλασουμε ακριβως 720 χρυσα νομισματα.εκει ειναι ολο το παιχνιδι.στους managers.αν δεν τους πας στο επιπεδο 2 θα αργησει να βγει η πολη....

nouliadis μια διορθωση εχω να κανω. Ξανακοιταγα τις τιμες των managers και με αυτο που προτεινεις η σουμα βγαινει 760 χρυσα οποτε δεν βγαινουν μετα τα νουμερα. Καλυτερο ειναι να παμε με 3-3-2-2-2-2-2 που κανει σουμα 730 ωστε να χαλασουμε 7300 και να μεινουν και 3900 για δυο εξαδες σεντουκια. Οριακο ειναι γιατι μας μενουν 100 χρυσα μονο αλλα βγαινει πιστευω.
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
nouliadis μια διορθωση εχω να κανω. Ξανακοιταγα τις τιμες των managers και με αυτο που προτεινεις η σουμα βγαινει 760 χρυσα οποτε δεν βγαινουν μετα τα νουμερα. Καλυτερο ειναι να παμε με 3-3-2-2-2-2-2 που κανει σουμα 730 ωστε να χαλασουμε 7300 και να μεινουν και 3900 για δυο εξαδες σεντουκια. Οριακο ειναι γιατι μας μενουν 100 χρυσα μονο αλλα βγαινει πιστευω.

λες να μην το υπολογισα σωστα;μπορει γιατι δεν θυμαμαι τωρα τα νουμερα.το τριτο 3 το ειχα βαλει για να εκπληρωθει μια αποστολη οποτε υποθετω οτι εχεις δικιο και μπορουμε να το παρακαμψουμε.
τομονο σιγουρο ειναι οτι οι 2 πρωτοι managers στα αριστερα κτιρια πρεπει οπωσδηποτε να πανε στο 3.
επισης η αναβαθμιση των κτιριων πρεπει να ειναι η εξης:
τα 2 κτιρια αριστερα πρεπει να φτασουν στο 300.
τα 2 δεξια που παραγουν τις πιο πολλες προμηθειες πρεπει να πανε στο 50.
τα 3 ενδιαμεσα μεταξυ 100-200.
αν τα πας εκει τοτε η πολη βγαινει σε 1,5 μερα και ειμαστε μια χαρα.
Σταθης
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Να συμπληρωσω οτι βρηκα και ενα αλλο κολλημα. Σε καποια φαση στις αποστολες (στο πρωτο απο τα τρια σετ) στο φεστιβαλ θα κολλησεις αναγκαστικα γιατι θα σου εχει βγαλει 3 αποτολες που θα ζηταει λεβελ 4 διευθυντη στην προβλητα ή λεβελ 3 σε εργοστασιο. Οποτε για να μην βγουμε εκτος μπατζετ εγω θα προτεινα στο εργοστασιο πυροτεχνηματων να παρουμε ενα λεβελ μονα. Ετσι γλυτωνουμε 100 χρυσα που θα μας βοηθησουν να ξεκολλησουμε και να μην χαλασουμε παραπανω διαμαντια.

Δυστυχως πιο μετα ζηταει και λεβελ 2 πυροτεχνηματα οποτε δεν ξερω τι μπορουμε να κανουμε. Το μονο που σκεφτομαι ειναι αν παμε τις απσοτολες στο 37-38 ωστε να βγαλουμε το αποτελεσμα που θελουμε με 9 πολεις και οχι 10.


Διαβασα πολλες ιδεες και μαλλον προσωπικα θα παιξω 5 πολεις και θα ανοιξω 4 εξαδες. Αργοτερα θα δω αν βγαινουν και τα μαθηματικα αν και απο οτι ειδα υπαρχουν πολλες αποψεις. Ειναι μπερδεμα αυτο το εβεντ. Οτι βγει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aketilenios

Μέλος
Παιδιά δε κατάλαβα κάτι, να ολοκληρώσουμε την πόλη χωρίς να ολοκληρώσουμε τις 25 αποστολές? Εγώ είμαι 23/25 και θέλω τα 8,4Q να πάω στην επόμενη
 

aketilenios

Μέλος
Το κουμπί για να περάσω στην επόμενη πόλη είναι ανοιχτό χωρίς να βάλω το εργοστάσιο πυροτεχνηματων. Θα με αφήσει να πάω ή όχι?
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
οτι σας τρωει χρονο και κοστος πολυ αφηνε το στα αζητητα
αλλαζετε πιστα
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Εγω παντως πλεον τεινω σε αλλη στρατηγικη. να παρω 4 εξαδες σεντουκια δηλ 7,600 χρυσα και αλλα 3 κιτ απο αποστολες δηλ να κανω 175 ζητουμενα. Για αυτο θα χρειαστω 5 πολεις οπου θα εχω 3,600 χρυσα νομσιματα για να το πετυχω και φυσικα περισσοτερο χρονο ανα πολη δηλ 4 μερες. Τις πρωτες 4 πολεις να παμε 37/38 (να μην κανουμε το λεβελ 2 πυροτεχνημα ωστε να γλιτωσουμε 100 χρυσα) και μετα για την 5η πολη μενει να φτασουμε στο 27/38. Κια ελπιζω να παρω και κανα χρυσο νομισμα απο περιστατικα κτλ

Επισης να πω οτι εγω κυνηγαω forge ποντους. στο κελτικο δασος τα 3 απο τα 5 κτιρια δινουν ποντους. Οποτε νομιζω οτι ακομα και αν δεν το τερματισει κανενας με 8/10 κτι θα εχει και παλι ενα καλο συνολο. Αλλιως θα παμε καλυτερα στο επομενο εβεντ!

Καλη τσικνοπεμπτη παω για μασα!!!
 

MarkDr

Καμένος Χρήστης
Για να αλλάξεις πόλη, πρέπει να τελειώσεις όλες τις αποστολές?
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Δεν καταλαβαίνω τίποτα!!!!! Πότε να πάω στην επόμενη πόλη, πόσες αναβαθμίσεις να κάνω, πόσα τριφύλλια να μαζέψω, πόσο χρυσό να φυλάξω..... ξέρω, ξέρω, έχει μέρες που δίνονται οδηγίες, απαντώνται faq, γίνονται συζητήσεις, αλλά αυτά τα βλέπουμε, τα κατανοούμε και τα εφαρμόζουμε στην πράξη, όταν τρέχει δλδ η εκδήλωση... μία εκδήλωση με εντελώς διαφορετικό μηχανισμό και η οποία ξεκίνησε μαζί με τα ΠεΠ!!! όχι άλλο κάρβουνοοοοο
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Εγω παντως πλεον τεινω σε αλλη στρατηγικη. να παρω 4 εξαδες σεντουκια δηλ 7,600 χρυσα και αλλα 3 κιτ απο αποστολες δηλ να κανω 175 ζητουμενα. Για αυτο θα χρειαστω 5 πολεις οπου θα εχω 3,600 χρυσα νομσιματα για να το πετυχω και φυσικα περισσοτερο χρονο ανα πολη δηλ 4 μερες. Τις πρωτες 4 πολεις να παμε 37/38 (να μην κανουμε το λεβελ 2 πυροτεχνημα ωστε να γλιτωσουμε 100 χρυσα) και μετα για την 5η πολη μενει να φτασουμε στο 27/38. Κια ελπιζω να παρω και κανα χρυσο νομισμα απο περιστατικα κτλ

Επισης να πω οτι εγω κυνηγαω forge ποντους. στο κελτικο δασος τα 3 απο τα 5 κτιρια δινουν ποντους. Οποτε νομιζω οτι ακομα και αν δεν το τερματισει κανενας με 8/10 κτι θα εχει και παλι ενα καλο συνολο. Αλλιως θα παμε καλυτερα στο επομενο εβεντ!

Καλη τσικνοπεμπτη παω για μασα!!!

το σκεφτηκα και αυτο αλλα δεν βγαινει καθολου ευκολα.τοπροβλημα εδω ειναι ο χρονος που δεν εχουμε.τα μαθηματικα βγαινουν μια χαρα και ειναι ευκολος τροπος αλλα ξερεις τι γινεται;κανεις την 1η πολη.πρεπει μετα οπωσδηποτε να δωσεις 1900 νομισματα για τα σεντουκια.μπορει να μην τα εχεις παρει καν απο τις αποστολες.τι κανεις;περιμενεις; ποσες μερες;
αντε και τα πηρες.πας στη δευτερη πολη.θελεις 580 νομισματα για την πολη μιας και πρεπει να παρεις πλεον κοντα στις 35 αποστολες + 1900 παλι.δεν θα εχουν περασει τοσες μερες για να τα παρεις.τι κανεις τοτε;περιμενεις 5-6 μερες;θα εχεις φτασει 10 μερες και θα χεις κανει 2 πολεις ΜΟΝΟ.μετα σε 10 μερες δεν βγαζεις αλλες 4 πολεις.....
το προβλημα ειναι πως απο τα 11.200 νομισματα τα 6.000+ τα παιρνεις μετα τις 10 μερες.....αρα για τις πρωτες 10 μερες θα εχεις 5.000 νομισματα και 2 πολεις....
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Δεν καταλαβαίνω τίποτα!!!!! Πότε να πάω στην επόμενη πόλη, πόσες αναβαθμίσεις να κάνω, πόσα τριφύλλια να μαζέψω, πόσο χρυσό να φυλάξω..... ξέρω, ξέρω, έχει μέρες που δίνονται οδηγίες, απαντώνται faq, γίνονται συζητήσεις, αλλά αυτά τα βλέπουμε, τα κατανοούμε και τα εφαρμόζουμε στην πράξη, όταν τρέχει δλδ η εκδήλωση... μία εκδήλωση με εντελώς διαφορετικό μηχανισμό και η οποία ξεκίνησε μαζί με τα ΠεΠ!!! όχι άλλο κάρβουνοοοοο

στα λεω εν ταχει...
ΒΑΣΙΚΟ να ξεκλειδωσουν οι μανατζερς σε καθε κτιριο.οι μανατζερς θα πρεπει να ειναι στα 2 αριστερα κτιρια στο επιπεδο 3 και στα υπολοιπα στο 2.
τα 2 αριστερα κτιρια πρεπει να πανε στο 300 σταδιακα.τα 2 δεξια που παραγουν και τις περισσοτερες προμηθειες στο 50.τα υπολοιπα στο 100 εκτος και αν υπαρχει κα καμμια αποστολη για αυτα που μπορεις να κανεις.διαρκεια πολης 1,5-2 μερες το πολυ.
αυτα θα σου κοστισουν 730 χρυσα νομισματα.θα κανεις 10 πολεις περιπου.αρα 7300 περιπου.θα παρεις απο αυτες 5 κιτ.
σε 2 απο τις πολεις που θα τελειωσουν θα ανοιξεις ολα τα σεντουκια για να παρεις 2 κιτ ακομα.κοστος 3800 νομισματα.
συνολο σε κιτ μαγικος αριθμος 10.
συνολο σε νομισματα 11.100 περιπου.θα παρεις κατα τη διαρκεια του εβεντ 11.200 (χωρις τα περιστατικα).
βγαινει ακριβως.οτι θελεις μου λες
 
Κορυφή