Συζήτηση Πεδία Μάχης Συντεχνιών

dio21

Καμένος Χρήστης
Να απαντήσω και σε αυτό που λέτε τόσες ημέρες για τις συντεχνίες με τις οποίες ανταγωνίζεστε για να λήξει και αυτό το θέμα.

Το να γίνει το ταίριασμα σύμφωνα με τον αριθμό των μελών της κάθε συντεχνίας, δε θα ήταν καθόλου δίκαιο καθώς μπορούμε να έχουμε συντεχνίες 70 μελών απέναντι σε 20 και να κερδίζουν αυτές με τα 20 μέλη, αν έχουν λογαριασμούς με υψηλά επίπεδα ενώ οι άλλες όχι.
Το μέγεθος της συντεχνίας ωστόσο, είναι ένας παράγοντας στον οποίο στηρίζεται το ταίριασμα, αλλά κυρίως παίζει ρόλο η απόδοση τους στα Πεδία Μάχης και αν ο MMR μιας συντεχνίας ταιριάζει με αυτόν μια μικρότερης, τότε είναι πολύ πιθανό η μικρότερη συντεχνία να είναι πιο ενεργή.
Έτσι το παιχνίδι γίνεται πιο δίκαιο.
Τώρα η χρήση των Διαμαντιών είναι επίσης ένα θέμα καθαρό προσωπικό. Σε όλο το παιχνίδι μπορούν να πάρουν προβάδισμα οι παίκτες που μπορούν να ξοδέψουν Διαμάντια. Το ίδιο συμβαίνει και τα Πεδία Μάχης.

Συμφωνω στο πρωτο μερος της απαντησης σου Iris...
Οσο αφορα το δευτερο μερος, και τη χρηση διαμαντιων θα διαφωνησω, καθετως και οριζοντιως....:oops:
Στα Πεδια δεν περνουν απλως προβαδισμα τα Διαμαντια σας... εξαφανιζουν καθε πιθανοτητα δικαιου παιχνιδιου απο τους υπολοιπους, θα ελεγα...μπορουν να σε κανουν απλο θεατη, επισης....
και ξερω καλα τι λεω, καθως το εχουμε κανει με φιλο στο 2ο πεδιο... βαλαμε και οι δυο μαζι, 2500 διαμαντια και ασπρισε ο χαρτης....
για 3 μερες δεν ειχαμε που να βαρεσουμε και μεις οι ιδιοι, ομως.... οποτε και το δικο μας παιχνιδι χαλουσε, καθως αν συνεχιζαμε να χωνουμε διαμαντια δεν θα επαιζε κανεις αλλος...
Δεν θα αναλυσω για ευννοητους λογους τη στρατηγικη αυτη....μερικοι θα το ευχαριστιοταν κιολλας αν το καταφερναν αυτο και θα μας επρηζαν με τα "κατορθωματα" τους, ακομα και εδω...;)
Αρα η φραση σου " Έτσι το παιχνίδι γίνεται πιο δίκαιο." μπορει να αφορα το πρωτο σκελος της απαντησης σου, αλλα στο δευτερο σκελος ειναι τελειως αστοχη... Ναι, σε ολο το παιχνιδι περνουν απλως προβαδισμα τα Διαμαντια, και πολλες φορες ασκοπο...στα Πεδια ΟΧΙ...
Θα το καταλαβετε και θα αρχισουν οι διορθωσεις, σιγουρα...
Μεχρι τοτε ομως, μπορει καποιοι λογαριασμοι να "ελαφρυνουν" κατα πολυ απο Διαμαντακια...
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Ναι, η απάντηση μου ως προς Δίκαιο Παιχνίδι αφορούσε καθαρά τον τρόπο με τον οποίο γίνεται το ταίριασμα των συντεχνιών στα Πεδία.

Τώρα, και διαγωνίως να διαφωνείς.. δε μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ με τη χρήση των Διαμαντιών.
Δώστε μου προτάσεις. Τι νομίζετε ότι πρέπει να γίνει για να μειωθεί η χρήση των Διαμαντιών?
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

dio21

Καμένος Χρήστης
Κατι θα σκεφτουμε στη πορεια....;)

Προς το παρων , εγω τουλαχιστον, αποφασισα να κρατησω οσα διαμαντια εχω για ουσιαστικοτερες χρησεις, απο αυτη της "νικης" σε ενα Πεδιο...
που δεν δινει και τπτ σοβαρο, εδω που τα λεμε,ε?
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

finrοd

Banned
Ναι, η απάντηση μου ως προς Δίκαιο Παιχνίδι αφορούσε καθαρά τον τρόπο με τον οποίο γίνεται το ταίριασμα των συντεχνιών στα Πεδία.

Τώρα, και διαγωνίως να διαφωνείς.. δε μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ με τη χρήση των Διαμαντιών.
Δώστε μου προτάσεις. Τι νομίζετε ότι πρέπει να γίνει για να μειωθεί η χρήση των Διαμαντιών?
Kοίτα το παρακάτω:
Αν έβαζε τουλάχιστον έναν συντελεστή, βάσει τού πλήθους των μελών της κάθε αντιμαχόμενης συντεχνίας στο ίδιο ΠΜΣ, έτσι ώστε τα επιτεύγματα αυτών να εξισώνονταν αναλογικά, θα ήταν δικαιότερη η κατάταξη.
Πολλαπλασιάστε, (με τον συντελεστή εξίσωσης βάσει του πλήθους των μελών), το τι κατάφερε η 3η στην κατάταξη συντεχνία και θα δείτε ότι, αναλογικά βάσει των μελών, έχει καταφέρει περισσότερα. Είναι πρώτη!!!
Κι υπάρχει κι ένας ακόμη συντελεστής δυσκολίας τον οποίο αδυνατώ να προσδιορίσω, μιας και υπήρχε συμμαχία και αγαστή συνεργασία των δύο πρώτων και πολυπληθέστερων σε μέλη συντεχνιών. ΔΕΝ είναι κακό αυτό. Θεμιτό κι εντός του πλαισίου άμιλλας. Έστω κι έτσι, τα 42 μέλη της 3ης συντεχνίας κατάφεραν, αναλογικά κι εφόσον γίνει αναγωγή των αποτελεσμάτων, περισσότερα απ' ότι τα 150 συνολικά μέλη των δύο πρώτων συντεχνιών.
Εξισορρόπηση είναι ο όρος που χρησιμοποιεί σε ανάλογες περιπτώσεις η ΙΝΝΟ.
Έτσι, θα «αναλογικοποιούνται» τα επιτεύγματα των συντεχνιών και όποια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κατάφερε το ανώτερο θα παίρνει και την καλύτερη θέση.
Για να καταφέρει το ίδιο, το μέλος της 3ης συντεχνίας με το μέλος της 1ης συντεχνίας και κάθε άλλης στο ΠΜΣ τού παραδείγματος, θα πρέπει να κάνει επιπλέον μάχες, να έχει επιπλέον φθορά. Ας υπάρξει εξισορρόπηση στο αποτέλεσμα.

Κυρίως όμως ρίξε μια ματιά στην ενότητα τής ίδιας ανάρτησης όπου αναφέρονται τα σχετικά με τον ΣεΣ.

Σχετικά με τα edit προειδοποιήσεων σε κάποιες αναρτήσεις:
forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/Κανόνες-για-τον-τομέα.5965/
Εντός τού πλαισίου τού «ξεκατινιάσματος» και του απαραίτητου «τζέρτζελου» τού παιχνιδιού τις κατατάσσω.
Απλώς, ας μεταφερθούν στην ανάλογη ενότητα του φόρουμ οι εν λόγω αναρτήσεις κι ας αποσυρθούν οι προειδοποιήσεις και οι τυχόν ποινές.
Πολεμικό παιχνίδι παίζουμε, όπως πολύ σωστά αναγράφεται. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα δεν νομιζω οτι εχει κοπει ,
βασικα ζει και βασιλευει ,
στην αρχη καθε κοσμου υπαρχει μια ενοτητα
Πολεμος Συντεχνιων


πανω πανω ,,,υπαρχουν οι κανονες της συγκεκριμενης ενοτητας


υπαρχει αντιστοιχη ..ανακοινωση σε ολους τους κοσμους
απλως ..εχει απαξιωθει αφου δεν ειχε μεγαλη τηλεθεαση ...εδω στο φορουμ
η γενικη συνομιλια εχει περισσοτερους .....τηλεθεατες
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

DeletedUser29206

Guest
Αναμφίβολα τα διαμάντια δημιουργούν διακρίσεις μεταξύ των παικτών και προφανώς κυριαρχεί η αδικία ασυνήδητα! Ένα online ηλεκτρονικό παιχνίδι όπου οι παίτκες αλληλεπιδρούν μεταξύ τους και έχουν σχέσεις εξάρτησης δεν γίνεται να δίνονται άλλες ευκαιρίες στον καθένα. Γιατί αυτός που πληρώνει, όχι απαραίτητα αυτός που είναι οικονομικά ευκατάστατος, να μεγαλώνει το χάσμα μεταξύ των συμπαικτών του; Μάλλον αφού χρησιμοποιούνται αθέμιτα μέσα (που τα σημερινά παιχνίδια τα έχουν κάνει θεμιτά) θα έπρεπε να τους χαρακτηρίζω αντίπαλους. Αν το FoE μετατρέπεται ως μέσο κυριαρχίας και εκτόνωσης τότε παύει να είναι παιχνίδι και χάνει το νόημά του. Ξεκάθαρα ο όρος στρατηγική δεν αντιπροσωπεύει το FoE. Η εμπορευματοποίηση δεν επιτρέπεται να λειτουργεί παντού ή τουλάχιστον να υπάρχει ένα μέτρο! Η χρήση διαμαντιών δεν είναι υπόθεση «προσωπικής επιλογής» αλλά θέμα εξάρτησης με το παιχνίδι και εξόντωσης του αντιπάλου. Αλλά νομίζω ένα τέτοιο θέμα θα ήταν παντελώς αδιάφορο για την Inno εφόσον ωφελείται απο όλο αυτό...
 

DeletedUser27232

Guest
Καλησπερα.Θα ηθελα να γραψω και εγω καποια πραγματα-προτασεις-παραπονα, που αφορουν τα πεδια μαχων.
1) Πιστευω πως θα επρεπε να μην μπορει το καθε μελος της συντεχνιας να βαζει σημαια παρα μονο αυτοι που θα εχουν δικαιωματα απο την συντεχνια.
2)Καλο θα ηταν να φαινεται στο ιστορικο ποιος κανει μαχες οπως στον ΣΕΣ.
3)Καπου διαβασα οτι τα αγαθα που χρειαζονται για τα κτιριακια,πανε αναλογικα με τα μελη και τις εποχες που αυτα βρισκονται.Δεν ειναι δυνατον η συντεχνια μου να εχει 3 μελη στο μελλον και 5 στην συγχρονη και σε καποιους τομεις να χρειαζονται 2000 αγαθα μελλοντος ή συγχρονης για ενα κτιριο που συνολικα θελει 3000 αγαθα.Θα επρεπε λογικα να πηγαινουν οπως ειπατε αναλογικα με τους παικτες.
4)Δεν γινεται σε αυτο το πραγμα που ονομασατε ΄΄πεδια μαχων΄΄ να δινετε ουσιαστικα προβαδισμα στις διαπραγματευσεις και μια διαπραγματευση να ισουται με διπλη μαχη.Αν ειναι ετσι θα επρεπε να λεγονται ''πεδια αγαθων''.
Αυτα τα λιγα και ελπιω να μην κουρασα!Ευχαριστω και ελπιζω να γινουν καποιες αλλαγες προς το καλυτερο.
 

DeletedUser27510

Guest
Καλησπέρα αφού διάβασα τα παράπονα τον παικτών και της απαντήσεις της διαχείρισης το συμπέρασμα που έβγαλα για άλλη μια φορά είναι ότι δεν υπάρχει λύση ότι και να λέει η μια μεριά δεν το δέχεται η άλλη
  • Μας αρέσει δεν μας αρέσει το παιχνίδι θέλει διαμάντια και το πεδίο μαχών είναι απλά κραυγαλέα απόδειξη
  • Ότι και να πούμε η διαχείριση θα κάνει αυτό που έχει αποφασίσει (αρά τσάμπα γράφετε)
  • Θέλαμε καλύτερο ΣΕΣ μας έφεραν ΠΜΣ
  • Τώρα η παρατάμε το παιχνίδι η παίζουμε και όσο αντέξουμε χωρίς να μιλάμε γιατί και που μιλάμε δεν μας ακούνε
  • Και τελειώνω με την άποψη μου για το ΠΜΣ με μια παροιμία << ήταν στραβό το κλίμα το έφαγε και ο γάιδαρος >> γιατί εάν πω να σχολιάσω θα πρέπει να γράφω μέρες ίσως και μήνες
 

DeletedUser29206

Guest
Το να δέχεσαι κάτι παθητικά, χωρίς να κάνεις τίποτα, χωρίς να αντιδράσεις είναι μεγάλο λάθος! Απλά δίνεις αφορμή για να συνεχίζουν τις κακές αναβαθμίσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

DeletedUser27510

Guest
Καλησπέρα νομίζω δεν κατάλαβες τη γράφω η δεν θέλεις να καταλάβεις
θα το γράψω ποιο άπλα για να δεις ότι η αλήθεια πονάει
Η ιννο είναι εταιρία και τη θέλει μια εταιρία? «ΚΕΡΔΟΣ» μια εταιρία πληρώνει οικονομικούς σύμβουλους για αυτό τον λόγο
πόσοι έχουν γράψει σε αυτή την συζήτηση δέκα άτομα εγώ σου βάζω 20 ότι έγραψαν
πόσοι παίζουν σε πέντε κόσμους ? «ΧΙΛΙΑΔΕΣ»
νομίζεις με 20 άτομα που έγραψαν ενώ παίζουν χιλιάδες θα αλλάξει κάτι ?
θα σου πω πως θα αλλάξει μόνο εάν μαζευτούν όλοι οι αρχηγοί από τους πέντε κόσμους και πούνε ΦΤΑΝΕΙ θέλουμε αλλαγές αλλιώς μια εβδομάδα δεν θα κουνηθεί κανένας σύντεχνος μας
λίγο δύσκολο να γίνει και για αυτό θα πω εμείς επιτρέπουμε να μας κάνουν ότι θέλουν άρα εμείς φταίμε όχι η εταιρία και είναι απλό σταματάμε το παιχνίδι αλλιώς το δεχόμαστε παθητικά
μπορώ να γράψω πολλά ακόμα άλλα νομίζω έχω ξεφύγει από το θέμα της συζήτησης και θα ζητήσω συγνώμη εάν σας κούρασα με αναλύσεις
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπέρα νομίζω δεν κατάλαβες τη γράφω η δεν θέλεις να καταλάβεις
θα το γράψω ποιο άπλα για να δεις ότι η αλήθεια πονάει
Η ιννο είναι εταιρία και τη θέλει μια εταιρία? «ΚΕΡΔΟΣ» μια εταιρία πληρώνει οικονομικούς σύμβουλους για αυτό τον λόγο
πόσοι έχουν γράψει σε αυτή την συζήτηση δέκα άτομα εγώ σου βάζω 20 ότι έγραψαν
πόσοι παίζουν σε πέντε κόσμους ? «ΧΙΛΙΑΔΕΣ»
νομίζεις με 20 άτομα που έγραψαν ενώ παίζουν χιλιάδες θα αλλάξει κάτι ?
θα σου πω πως θα αλλάξει μόνο εάν μαζευτούν όλοι οι αρχηγοί από τους πέντε κόσμους και πούνε ΦΤΑΝΕΙ θέλουμε αλλαγές αλλιώς μια εβδομάδα δεν θα κουνηθεί κανένας σύντεχνος μας
λίγο δύσκολο να γίνει και για αυτό θα πω εμείς επιτρέπουμε να μας κάνουν ότι θέλουν άρα εμείς φταίμε όχι η εταιρία και είναι απλό σταματάμε το παιχνίδι αλλιώς το δεχόμαστε παθητικά
μπορώ να γράψω πολλά ακόμα άλλα νομίζω έχω ξεφύγει από το θέμα της συζήτησης και θα ζητήσω συγνώμη εάν σας κούρασα με αναλύσεις
Kαλησπερα
Λοιπον θα σας πω μια ... ιστορια που μου περιεγραψε ο γνωστος Κουασιμοδος μου
ο οποιος ισχυριζεται οτι ηταν ''αυτηκοος'' μαρτυρας διπλα
δηλ διαβασε το μνμ ,ειδε ποιοι/ ποσοι το υπεγραψαν
και παραλληλα του επιβεβαιωσε την .....αποστολη του ..ενας φιλος του απο την αυλη του αποδεχτη
εδω οφειλω να σας δηλωσω (..για καλο και για κακο ) ως ταλαμαντα οτι μπορει ολα να τα ειδε στον υπνο του
και ισως το ονειρο που ειδε ηταν τοσο εντονο που να θεωρησε τα ονειρικα δρωμμενα αληθινα
Παμε λοιπον στο τι μου ειπε ο Κουασιμοδος
Πριν καποιους μηνες παιχτες απο ολους τους σερβερ συνεταξαν ενα μνμ
με αποδεχτη καποιον που ειχε ''ανοιχτη'' επικοινωνια με ..ιννοιακη κορυφη
κοινος παρανομαστης ο σερβερ βετα
κατηγγειλαν παπουτσα σαγιοναρες και συναφη κατηγοριες υποδηματων που χρησιμοποιουσαν καποιοι παιχτες συγκεκριμενων συντεχνιων
στο κοινο μνμ εκτος απο την τιμωρια των συγκεκριμενων παιχτων/συντεχνιας
ζητουσαν να γινει κατι με τον ΣεΣ
Στην αρχη το μνμ πηγε ..στην στοιβα με τα υπολοιπα μνμ παραπονων
ομως οι παιχτες εκαναν εμπαρκο στην αγορα διαμαντιων και στον βετα και στους κανονικους σερβερς
τοτε ξαφνικα αλλαξαν ολα
..τι 4 ωρα προστασιας στον ΣεΣ εγιναν ,,,τι νεα χαρακτηριστηκα φτιαχτηκαν
σε μια εβδομαδα εγιναν ανακοινωσεις ...τι να λεμε τωρα
εγιναν αναγγελιες δοκιμες ενθουσιασμος
.ομως το τελικο κλου ηταν ..μη αναμενωμενο
σιγα σιγα παλι ξαναγυρισαμε στα παλια μονοπατια
ξερετε απο την μια ο δρομος ηταν ..στενος απο την αλλη φαρδυναν ..τα πεζοδρομια
..τι εμεινε τελικα απο τα αρχικα προεκλογικα λογια ...των συνταρακτικων αλλαγων ...
οι λακουβες των τωρινων ΠΜ
 

finrοd

Banned
..τι εμεινε τελικα απο τα αρχικα προεκλογικα λογια ...των συνταρακτικων αλλαγων ...
οι λακουβες των τωρινων ΠΜ
«...οι λακουβες των τωρινων ΠΜ»
Ωραία εικόνα! Άξια επικρότησης. Πανάξια!

Το έχουμε πάρει είδηση ότι τα ΠΜΣ ευνουχίζουν το κίνητρο για να προχωρήσει μια πόλη στις εποχές;
Πχ, Τους «φάρμα» λογαριασμούς μας, τους σταθμεύουμε για πάντα στη Σημερινή, λόγω γρήγορης, εύκολης και με ελάχιστες απώλειες «ζούγκλας».
Γιατί να πάει μια πόλη σε παραπάνω εποχή, αφού θα αντιμετωπίζει στα ΠΜΣ στρατό της εποχής της;
Θα την ...αράξει σε μια εποχή που θ' αντιμετωπίζονται εύκολα οι αντίπαλες δυνάμεις και ...έτερον ουδέν!!

Σε αντίθεση, η δημιουργία χαρτών στον ΣεΣ, αντιστοιχισμένων σε κάθε εποχή, αποτελούσε κίνητρο, ισχυρότατο, για να προχωρήσουν οι πόλεις στις εποχές και να μπορούν να συμμετέχουν στους αντίστοιχους χάρτες ΣεΣ, βοηθώντας τη συντεχνία τους.
Πώς να μη λέω, ξανά και ξανά και ξανά: ΠΑΜΕ ΣεΣ !! (προσοχή στο δρόμο, υπάρχουν οι ...λακκούβες των ΠΜΣ ;))

Επεξεργασία για να προσθέσω το παρακάτω:
Θυμάστε τις όμορφες εποχές, που σαν ήταν να μπει η νέα εποχή, κρατούσαμε αμάζευτο το Αλκατράζ, (δεν πήγαινε τότε πάνω από το 10ο επίπεδο), ξεκλειδώναμε την πρώτη τεχνολογία τής νέας εποχής, αναβαθμίζαμε τον στρατώνα των πρωταθλητών, μαζεύαμε το αλκατράζ για να πάρουμε πρωταθλητές τής νέας εποχής και να μπορούμε να κάνουμε μάχες στον χάρτη της στον ΣεΣ και ορμούσαμε σ' αυτόν για να προλάβουμε να πάρουμε τους τομείς που θα μας οδηγούσαν στην περιοχή που θέλαμε να καταλάβουμε;
Τα δευτερόλεπτα μετρούσαμε κι όλοι πάνω στους Η/Υ μας είμασταν με το δάκτυλο στη σκανδάλη, δηλαδή στο αριστερό πλήκτρο του δρομέα...
Όμορφες εποχές. Όμορφες στιγμές. Ο ΣεΣ μάς τις χάρισε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser31394

Guest
Η προχειρότητα σε όλο της το μεγαλείο. Δωρεάν online παιχνίδι στρατηγικής σου λένε !!!

Ξεκινάνε τα πεδία και δεν ξέρεις πόσους πόντους έχεις... τι θέση πρέπει να καταλάβεις για να παραμείνεις στην κατηγορία, ν' ανέβεις στην επόμενη ή να πέσεις στην προηγούμενη... τι θέση έχουν οι αντίπαλες συντεχνίες του κόσμου... τι πρεστιζ κερδίζεις... πως το κερδίζεις... ποιος κάνει μάχες... ποιος βάζει λάβαρα... και ο κατάλογος συνεχίζεται. Ο λαός έχει μια έκφραση που λέει "Του Κουτρούλη ο γάμος" !!!

Αν δεν γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές και να έχουμε γνώση του τι γίνεται και γιατί... να με συγχωρείτε αλλά... έλεος !!!
 

DeletedUser24496

Guest
Καταρχήν η InnoGames, αρέσει... δεν αρέσει είναι στις παγκόσμιες κορυφές στον τομέα της! Άρα το σχεδιαστικό - δημιουργικό τμήμα της αλλά και το τμήμα προγραμματιστων είναι, εξ ορισμού, καλά!
Κατά την γνώμη μου το γεγονός ότι δεν κατάφερε να βάλει στα κινητά τις ΣxΣ, είτε είναι πρακτικά αδύνατο είτε δεν είναι συμβατό με το μέλλον του παιχνιδιού, τελικά.....
Η πραγματικότητα είναι ότι οι ΣxΣ έχουν εκφυλιστει!!
Οτι έχει εκφυλιστει, χωρίς δυνατότητα να βελτιωθεί, μόνο κακό κάνει στο παιχνίδι. Πόσοι έχουν απομείνει που ασχολούνται με ΣxΣ....?? Απέναντι σε αυτή την κατάσταση η απάντηση της Εταιρείας είναι τα ΠxΠ.
Μία απάντηση, που έχω την υποψία, ότι την προετοίμαζε καιρό.....
μιας και τα events έδιναν κτήρια που τονώνουν την επίθεση.
Με δεδομένο ότι αν ήταν τεχνικά δυνατή η βελτίωση του ΣxΣ, η Εταιρεία θα την είχε κάνει..... προ τι τόση "μουρμούρα"?
Μουρμούρα για το ταίριασμα των Συντεχνιων....
Συμφωνώ..... αλλά ας δώσουμε λίγο χρόνο.....
Μουρμούρα για την "δύναμη" των Διαμαντιών (χρήματα).....
Η InnoGames είναι πολυεθνική ιδιωτική εταιρία και σκοπό της έχει το κέρδος, όπως κάθε άλλη εταιρεία.
Ειδικά οι παλαιότεροι παίκτες του Α κόσμου, τότε που δεν υπήρχαν ΣxΣ - Εκστρατεία και ΠxΠ, είχατε δει και μάλιστα πολύ καλά την δύναμη των Διαμαντιών..... η διαφορά της 1ης παίκτριας από τον 2ο ήταν τεράστια..!!
(ΑΠΌΛΥΤΟ δικαίωμα της και ΌΤΙ ήθελε έκανε τα λεφτά της)
Από τους παίκτες που "έλιωναν" ώρες και ώρες στις στημένες πολιορκιες
(το δοκίμασα και εγώ.... πω.. πω τι πήγα να πάθω...) ή έκαναν χιλιάδες φορές τις πρώτες, από τις διπλές, μάχες, προτιμώ αυτούς που ρίχνουν Διαμάντια.....
Στηρίζουν το F.o.E που παίζουν και πάρα πολλοί χωρίς ή με ελάχιστα Διαμάντια....!!
Μουρμούρα γιατί ο κάθε ένας μπορεί να βάλει σημαία.....
Μα αυτό είναι θετικό!!
"Κακά τα ψέματα" πολλών οι ώρες μας είναι "παλαβες"!!
Γιατί κάποιος να μην μπορεί να κάνει μάχες, οπότε και όταν, μπει στο παιχνίδι?? Έτσι θα μπορέσει να γίνει πιο ενεργός και να βοηθήσει την Συντεχνια του. Υπάρχουν τα κυκλικά για να δει σε ποιους δεν πρέπει να επιτεθεί. Με βάση αυτό καλό θα ήταν να είναι φανερό ποιος βάζει σημαία...
Για να μπορούν οι Συντεχνίες να επιβάλουν μια πειθαρχία.
Μουρμούρα για το ότι θέλουν πολύ στρατό.....
Οι λογαριασμοί από ένα επίπεδο και πάνω, αυτοί που κάνουν και τις πιο πολλές μάχες, έχουν ένα Αλκατραζ σε πολύ υψηλό επίπεδο
Οι μικροί λογαριασμοί.... δεν κάνουν πολλές μάχες και ένα μικρό Αλκατραζ + οι μονάδες που δίνονται σαν ανταμοιβή, πρέπει να καλύπτουν τις ανάγκες.
Μουρμουρα για το ότι θέλουν πολλά υλικά και Διαμάντια.....
Αυτό... ναι.....
Άμα τα ξοδεύεις σαν να μην υπάρχει αύριο....!!
Την 1η φορά ήρθαμε 3οι, την 4η θέση πήρε μια συντεχνια που "έριχνε" Αγαθά και Διαμάντια...... και??
Την 2η φορά κάναμε 488.000 με την 2η να κάνει 129000...!!
Σας λέω ότι ρίξαμε ελάχιστα Αγαθά και καθόλου Διαμάντια...
Τώρα (3η φορά) είμαστε 5η θέση.....
Τώρα είναι που δεν θα ρίξουμε, σχεδόν, τίποτα....!!
Οι ανταμοιβες που δίνουν οι ΠxΠ είναι ουσιαστικές!
Κομμάτια Ανδριάντα (ισχυρό multi κτήριο), "φίλτρα" επίθεσης, κιτ, μονάδες στρατού και forge πόντους (και μάλιστα αρκετούς)!!
Δεν δίνει Διακοσμητικά και Πλατείες Φυλής......
Σίγουρα θα φέρει αλλαγές στην κατάταξη των Συντεχνιων....
(για τον Β κόσμο δεν νομίζω ότι θα αλλάξει η 1η και 2η θέση)
Σε" δεύτερο χρόνο" θα αλλάξει και το στυλ παικτών....
"Κτιστες", "φάρμες" και όσοι απλά μπαινοβγαινουν σε όλους τους κόσμους και άρα δεν προλαβαίνουν να κάνουν μάχες ΠxΠ..... θα βλέπουν ενεργούς,
που ήταν δίπλα - δίπλα στην κατάταξη, να τους προσπερνανε και τους ίδιους να καταλήγουν σε Συντεχνίες - "νεκροταφεια".....
για να μην καταλήξουν οι Συντεχνίες που τους έχουν....
"νεκροταφεία".!!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

DeletedUser31394

Guest
Απλά και κατανοητά για τη λάθος βάση που έχει η συζήτηση... "Η πραγματικότητα είναι ότι οι ΣxΣ έχουν εκφυλιστει!!"
Ναι οι μάχες ΣεΣ, έχουν εκφυλιστεί. Το θέμα όμως είναι ότι αυτό έγινε εσκεμμένα από την ίδια την εταιρία.

Συνεπώς... Από αυτό το σημείο και κάτω, όλα τα υπόλοιπα είναι "απλά να ασχολούμαστε".

Ας επιστρέψει η αναβάθμιση 1.159 στους χάρτες ΣεΣ κι ας προσθέσουν σ' αυτήν τα πεδία. Τότε θα δείτε ότι τα πεδία απλά θα είναι ακόμη μια εκστρατεία στο παιχνίδι. Λίγα διαμαντάκια και μαχούλες θα γίινονται εκεί. Αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και έτσι, με την αναβάθμιση 1.159 και όσες ακολούθησαν, κατέστρεψαν τις ΣεΣ για να μην υπάρχουν πολλές επιλογές.
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
Ενημέρωση :
έχουμε νέα δεδομένα για τα χρώματα στα πεδία : Η συντεχνια σου ειναι πάντα άσπρη-γκρι.Τα χρώματα έχουν άμεση σχέση με την κατάταξη συντεχνιων στις κατηγορίες και μέσα στις κατηγορίες ανάλογα το MMR της καθεμιας.
Από το μεγαλύτερο MMR προς το μικρότερο τα χρώματα πάνε ως εξής : Κόκκινο, πράσινο, κίτρινο, γαλάζιο, πορτοκαλί, μπλέ, μωβ και ροζ.
Οι συντεχνίες τοποθετούντε στον χάρτη επίσης ανάλογα του MMR τους, Η πιο αδύναμη συντεχνία θα βρίσκεται πάντα στο Α4Α, και οι υπόλοιπες ανεβένοντας με την φορά του ρολογιού, δηλαδη η δυνατοτερη θα ειναι στο D4D.

Συζήτηση :
Κατ αρχας, όλοι βιάζεστε. Επίσημα και ανεπίσημα απο εμάς τους παίκτες στον beta πρέπει να περιμένουμε 4 σεζον (2 μήνες) για μια πιο δίκαιη κατανομή των συντεχνιών στις κατηγορίες.
Το να συγκρίνετε όλοι οι παίκτες των 3-4-5 χρόνων τον ΣΕΣ με τα πεδία μάχης είναι άκυρο, άσχετο, και δεν σέβεστε καθόλου τους νέους παίκτες. Στον ΣΕΣ παίρνουν μέρος αποκλειστικά έμπειροι παίκτες από έμπειρες συντεχνίες. Ένας νέος παίκτης σε μια νέα συντεχνία απλά δεν θα προσπαθήσει καν, καθως είναι αδύνατον για κάποιον χωρις Αλκατραζ πχ να πάρει μέρος. Τα πεδία μάχης δίνουν σε όλους την δυνατότητα να πα΄ρουν μέρος και να κερδίσουν δώρα πίσώ. Θυμήστε μου λίγο τι σας δίνει ο ΣΕΣ . . α ναι . . τίποτα (πόντους κατάταξης οκε). Πηγέντε εσεις λοιπον κάθε μέρα στις 8.02 να τις "παίζετε" με τις επαρχίες που ελευθερωσατε οι ίδιοι πριν 3 ώρες με τους πρωταθλητες που εσεις βάλατε και αφήστε τους χιλιάδες νέους παίκτες να χαίροντε που επιτέλους κάνουν κάτι που δεν θέλει 2 χρόνια παιξίματος για να πάρεις απλά μέρος.
Οι παίκτες που δίνουν λεφτά και χαλάνε διαμάντια στα Πεδία θα παίζουν πλάτινουμ + διαμαντένια και δεν θα πέσουν απο εκεί. Τι σας χαλαει δηλαδη να παιζετε χρυση κατηγορια και να εχετε μεσο όρο δώρο 30-40 forge την ημέρα?
αλήθεια μάγκες δεν σας πιάνω, βγάζω 40-50 forge τη μέρα στην χρυσή, 80-100 στην πλατινουμ, και θελετε να μου πειτε να παω να παιζω ΣΕΣ για να παρω . . . 0 forge ποντους και να χανω στρατο. cool
ο καθένας επιλέγει που θα παίζει, απλα να σας ενημερωσω οτι οι ενεργοι παικτες στα Πεδία θα σας περασουν ποντους, θα ανεβασουν ΜΚ και εσεις ακομα θα αναρωτιεστε γιατι . . .
 

DeletedUser32335

Guest
Insom καταρχήν με κούρασες με το που μπαίνει ο καθένας και με το θέμα του πρεστίζ, παντελώς αδιάφορο από την στιγμή που το βλέπουμε live, υπάρχουν πολύ σημαντικότερα προβλήματα.

1) Η αλλαγή φθοράς ευνόησε συντεχνίες με πολύ μεγάλους λογαριασμούς, έτσι ένας μεγάλος λογαριασμός μπορεί εύκολα να πάρει τομέα μόνος του. Αυτό το είδαμε ζωντανά παίζοντας με τη. Ίδια συντεχνία αντίπαλοι προ και μετά αλλαγής φθοράς.

2) Η ΙΝΝΟ είναι εταιρεία και όπως όλες οι εταιρείες σκοπός είναι το κέρδος, επομένως μην διαμαρτυρεστε για τα διαμάντια. Απλά το ΠΜΣ οδεύει προς.την αδιαφορία.....

3) Επειδή ειπώθηκε κάτι για τα αγαθά και τις εποχές που ει αι τα μέλη των συντεχνιών, αν και εμένα δεν Μάρεσει θεωρώ δίκαιο και σωστό να ζητούνται αγαθά απολες τις εποχές για τα κτίρια, τι περίμεναν μερικοί ότι επειδή μαζεύτηκαν 70 άτομα στην εποχή του Άρη ότι θα παίζουν μόνο με αγαθά του Άρη, μπορούν να βάλουν διαμαντακια αν θέλουν.
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΙΟ ΔΊΚΑΙΟ!!! Και αυτός είναι ένας τρόπος να αντισταθμιστεί η αλλαγή που εγινε στην φθορά. Δεν έχεις αγαθά δεν βάζεις κτίρια, ενώ συντεχνίες με λογαριασμούς σε όλες τις εποχές θα έχουν αγαθά για να βάλουν κτίρια.

4) Σε λίγο καιρό κάποιες συντεχνίες θα έχουν πρόβλημα με τα αγαθά στο θησαυροφυλάκιο τους, μπορούν να βάλουν κτήρια αγαθών υπάρχουν στο μενού κάθε παίκτη, εξάλλου σε έναν πόλεμο χρειάζεται στρατός αλλά πρέπει να έχεις και καλή τροφοδοσία.... Αυτό λέγεται στρατηγικη.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή