Συζήτηση Συζήτηση:Αρχαιολογική Εκδήλωση 2020

DeletedUser31374

Guest
Αυτό είναι δες ξανά, αν δεν έχεις......
Η παγκόσμια έκθεση θα είναι τώρα στην εκδήλωση
και μετά στο μέλλον ίσως στο παλαιοπώλη
εσύ αποφασίζεις.

ap ktipiou.png
 

DeletedUser32976

Guest
Παιδιά να κάνω μια ερώτηση γιατί ούτε πέρσυ στο αρχαιολογικό ούτε στο χαλογουιν μου βγήκε το ειδικό κτήριο στο τέρμα επίπεδο... λοιπόν η ερώτηση μου είναι η εξής...αν παίξεις τα εργαλεία για κάποιο ημερήσιο δώρο πως θα ξέρω εγώ ότι θα μου φτάσουν τα εργαλεία για να βγάλω το αερόπλοιο στο επίπεδο 11;μήπως να μην παίξουμε καθόλου για ημερήσιο δώρο και να τα παίξουμε όλα για όλα στα χρυσά αγάλματα για να μας βγει το αερόπλοιο στο 11
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Είναι δύο διαφορετικές στρατηγικές και θα πρέπει να παίξεις ανάλογα με το τι θέλεις να κερδίσεις.
Αν δλδ θες να ολοκληρώσεις το Αερόπλοιο θα πρέπει να κυνηγάς μόνο τα χρυσά αγάλματα και να ολοκληρώνεις ταυτόχρονα και τις επιπλέον αποστολές από τις πήλινες πλάκες για να παίρνεις επιπλέον πάπυρους.
Από την άλλη αν δε σε ενδιαφέρει σε ποιο επίπεδο θα φτάσεις το Αερόπλοιο και θες να παίρνεις και τις μικρότερες ανταμοιβές, απλά χαλάς τα εργαλεία σου όπου βρεις :p
 

DeletedUser32976

Guest
Αξίζει να τα σπασεις όλα τα εργαλεία σου για πλατεία σκακιού όσες κερδίσεις που στο επίπεδο μου δίνει 11% επίθεση και να μην ασχοληθείς με το αερόπλοιο
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

DeletedUser31374

Guest
Αξίζει να τα σπασεις όλα τα εργαλεία σου για πλατεία σκακιού όσες κερδίσεις που στο επίπεδο μου δίνει 11% επίθεση και να μην ασχοληθείς με το αερόπλοιο
Μπορείς να τα κάνεις και τα δυο συγχρόνως με λογική χρήση εργαλείων και στρατηγική
αλώστε το ημερήσιο δώρο είναι τύχη μπορείς να χαλάσεις τα πάντα και να μη πάρεις ούτε ένα.
 

DeletedUser

Guest
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τα φώτα των παλαιότερων :) Στην αρχαιολογική εκδήλωση έχει δύο εικονίδια δώρων που αλλάζουν καθημερινά. Το ένα δεξιά από το αερόπλοιο (π.χ. σήμερα είναι κιτ συρρίκνωσης για το πηγάδι των ευχών) και το άλλο δεξιά από αυτό (π.χ. σήμερα είναι κιτ συρρίκνωσης για την κρυψώνα των κακοποιών). Και τα δύο αλλάζουν κάθε μέρα; Αν ναι, τότε περίπου ποια είναι αυτά; Ξέρω πως το ένα σίγουρα είναι κιτ αναβάθμισης της παγκόσμιας έκθεσης. Ρωτάω ώστε να ξέρω τί (αν) έχω να περιμένω, ώστε να μην παίξω σήμερα και να περιμένω μέχρι να έρθει κάποια ανταμοιβή που θα με ενδιαφέρει.

Σας ευχαριστώ!
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τα φώτα των παλαιότερων :) Στην αρχαιολογική εκδήλωση έχει δύο εικονίδια δώρων που αλλάζουν καθημερινά. Το ένα δεξιά από το αερόπλοιο (π.χ. σήμερα είναι κιτ συρρίκνωσης για το πηγάδι των ευχών) και το άλλο δεξιά από αυτό (π.χ. σήμερα είναι κιτ συρρίκνωσης για την κρυψώνα των κακοποιών). Και τα δύο αλλάζουν κάθε μέρα; Αν ναι, τότε περίπου ποια είναι αυτά; Ξέρω πως το ένα σίγουρα είναι κιτ αναβάθμισης της παγκόσμιας έκθεσης. Ρωτάω ώστε να ξέρω τί (αν) έχω να περιμένω, ώστε να μην παίξω σήμερα και να περιμένω μέχρι να έρθει κάποια ανταμοιβή που θα με ενδιαφέρει.

Σας ευχαριστώ!

Καθημερινα ΕΝΑ δωρο αλλαζει αυτο που λεει "ημερησια ανταμοιβη" πχ σημερα ειναι η συρικνωση κρυψωνας κακοποιων και εχει και χρονομετρο αναποδα για ποσες ωρες θα ειναι διαθεσιμο μεχρι να αλλαξει.

Το κεντρικο δωρο ειναι φιξ και το παιρνεις μαζευοντας 20 χρυσα ειδωλα. Ειναι κιτ για αεροπλοιο ενναλαξ με κατι αλλο. Αυτο ΔΕΝ προκειται να αλλαξει αυριο απο μονο του. Μονο αν μαζεψεις τα χρυσα ειδωλα και το παρεις θα σου εμφανισει το επομενο.


Τωρα οσο αφορα το καθημερινο δωρο ξερουμε ποια μπηκαν απο τον δοκιμαστικο σερβερ αλλα εδω μπαινουν με διαφορετικη σειρα. Επισης δεν μπορουμε να τα αποκαλυψουμε δημοσια εδω μεσα, τα απαγορευουν οι κανονες. Εν τουτοις να σου πω (και ας με συγχωρησουν οι διαχειριστες) οτι το κιτ παγκοσμιας εκθεσης μπηκε 3 φορες στον δοκιμαστικο σερβερ αρα εδω το περιμενουμε να μπει μια φορα ακομα λογικα (εφοσον εχει μπει 2 φορες μεχρι τωρα)
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν ήξερα ότι είναι απαγορευτικό, να υπάρχει η πληροφορία (π.χ. από την περσινή εκδήλωση) για το ποιες είναι οι ημερήσιες ανταμοιβές (όχι σε χρονολογική σειρά αλλά γενικά πόσες διαφορετικές υπάρχουν). Σχετικά με την παγκόσμια έκθεση, αν είναι μόνο τόσα τα κιτ, πως είναι δυνατόν να ανέβει τόσα πολλά επίπεδα; Αυτό είναι εφικτό μόνο μακροπρόθεσμα με άλλες εκδηλώσεις;
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Οταν γραφει ημερησιο δωρο σημαινει οτι μπορεις να το κερδισεις εκεινη την ημερα βρισκοντας βαζα. Καθε βαζο που βρισκεις εχει μια πιθανοτητα να σου δωσει το ημερησιο δωρο. Εννοειται οτι μπορεις να κερδισεις πολλες πολλες φορες και οχι μονο μια. Εργαλεια να εχεις πολλα να σκαβεις και να βρισκεις βαζα!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Καλή Κυριακή!
Είδα στις ημερήσιες ανταμοιβές τον «Ναό τής Γνώσης», σταθερή η παρουσία του σ' αυτές. Είδα, λίγο αργότερα, τον «Πύργο τού Τακτικιστή». Αναθάρρησα! Ενδεχομένως να εμφανιστεί αργότερα αναβάθμιση του «Ναού τής Γνώσης» κι ίσως, λόγω της εμφάνισης του «Πύργου τού Τακτικιστή», να εμφανιστεί και «Φρουρός Οικισμού».
Καβατζάραμε το μέσο τής εκδήλωσης.
Οι ελπίδες για τον «Φρουρό Οικισμού» εξανεμίστηκαν. Μάλλον ο «Πύργος τού Τακτικιστή» μπήκε στις ημερήσιες γιατί συνάδουν οι αποδόσεις του με κάποιες από τις αποδόσεις τ' «Αερόπλοιου», που 'ναι και το κύριο έπαθλο της εκδήλωσης. Σνιφ...
Μένουν οι ελπίδες για το να εμφανιστεί το εργαλείο αναβάθμισης του «Ναού τής Γνώσης», (Εμ, αυτό χρειάζεται πλέον για την δυναμική ανάπτυξη, μιας και η εκτατική έχει «φάει τα ψωμιά της». Αλήθεα, σας το 'πα; Δεν σας το 'πα; Ε, να σας το πω αν δεν σας το 'πα, κι αν πάλι σας το 'χω πει να σας το ξαναπώ μήπως δεν τ' ακούσατε σαν σας το 'χα πει, αν σας το ΄'χα πει: Ναούς έχω. Μπόλικους. Χώρο να τους βάλω δεν έχω, όπως δεν έχω κι εργαλεία αναβάθμισης των ήδη ενταγμένων στον ιστό τής πόλης, έτσι ώστε ν' αυξήσω τις αποδόσεις τού χώρου που δεσμεύουν...), Ίδωμεν.
Αν δεν εμφανιστεί κι αυτό, το «Σνιφ» θα γίνει «Κλαψ», το «Κλαψ» θα γίνει «Λυγμ» κι ως είθισται στο τέλος θα ηχήσουν κι οι ..σειρήνες «Ουά Ουά», μιας και την τελευταία μέρα «χαζο»έπαθλα δίνονται στις ημερήσιες ανταμοιβές.
Άντε να δω τι θα ξημερώσει. Στην αρχή είμαι ακόμη, ούτε ένα ...κιούπι δεν έχω σπάσει, ούτε η είσοδος στην πυραμίδα έχει χαθεί από το αριστερό άκρο τής οθόνης μου....
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Σήμερα εβγαλε ημερησιο που δεν εμφανιστηκε στον δοκιμαστικο σερβερ (beta)... κακό αυτό, πολύ κακό, γιατί περιμένω συγκεκριμένο ημερήσιο και πολύ φοβάμαι ότι δε θα εμφανιστεί τελικά... :(
 

finrοd

Banned
Σήμερα εβγαλε ημερησιο που δεν εμφανιστηκε στον δοκιμαστικο σερβερ (beta)... κακό αυτό, πολύ κακό
Καλό αυτό, πολύ καλό!!! χαχαχαχα Σιγά μη συμφωνήσω εγώ ο «ανάποδος»!
Άντε με το καλό να γίνει το ίδιο και με τις αποστολές στις εκδηλώσεις, δηλαδή με τη σειρά εμφάνισής τους. Ας εμφανίζονται μ' άλλη, εντελώς διαφορετική σειρά στους διακομιστές των τελικών εκδόσεων του παιχνιδιού. Να 'χει ενδιαφέρον το πράγμα... χιχιχι
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλησπερα μετα απο καιρο για μια ενημερωση δινω το παρων.

επικοινωνησα με την helga hildegard ειναι δευθυντρια και προεδρος τις εταιριας.
με ενημερωσε οτι στον ελληνικο σερβερ δεν θα βαλει σκακιερα....θα βαλει αναποδη σκακιερα (ταβλι.)
το θεμα τους κ η καθηστεριση εχει να κανει με τα ζαρια.
τα ζαρια θα δινουν κ το ποσοστο=μπονους του κτιριου.
πχ.
φερνεις 1-2? πατατα δωρο.
φερνεις 6ρες? 50% επιθεση για 6χ6 λεπτα.
καθε ζαρια θα κοστιζει ορειχαλκο.
αν εισαι σε χαμηλοτερη εποχη απ το ωκαιανιο κ δεν μπορεις να παραγεις ορειχαλκο?
παιζεις φευγα. :p

αυτα ισχυουν 100% ειναι φιλη μου μου τα ειπε εμπιστευτικα.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Οι Ημερήσιες Ανταμοιβές μπορεί να είναι διαφορετικές σε σχέση με την έκδοση Beta και δε μπορούμε να εγγυηθούμε ποτέ ότι οι ίδιες Ημερήσιες Ανταμοιβές από τον Beta θα εμφανιστούν και στους live servers.
Ίσως έτσι βγάζει και νόημα το ότι δεν επιτρέπουμε τη δημοσίευση δεδομένων που έρχονται από τον Beta, γιατί μπορεί να οδηγήσουν σε παραπλάνηση των παικτών.
 

finrοd

Banned
καλησπερα μετα απο καιρο για μια ενημερωση δινω το παρων.

επικοινωνησα με την helga hildegard ειναι δευθυντρια και προεδρος τις εταιριας.
με ενημερωσε οτι στον ελληνικο σερβερ δεν θα βαλει σκακιερα....θα βαλει αναποδη σκακιερα (ταβλι.)
το θεμα τους κ η καθηστεριση εχει να κανει με τα ζαρια.
τα ζαρια θα δινουν κ το ποσοστο=μπονους του κτιριου.
πχ.
φερνεις 1-2? πατατα δωρο.
φερνεις 6ρες? 50% επιθεση για 6χ6 λεπτα.
καθε ζαρια θα κοστιζει ορειχαλκο.
αν εισαι σε χαμηλοτερη εποχη απ το ωκαιανιο κ δεν μπορεις να παραγεις ορειχαλκο?
παιζεις φευγα. :p

αυτα ισχυουν 100% ειναι φιλη μου μου τα ειπε εμπιστευτικα.
xaxaxaxaxaxaxaxaxaa Παλλήκαρε! Ωραίος! Αυτά λείπανε, σε μένα τουλάχιστον. χαχαχαχαχαχα
Ήρθε η ώρα μου να ξοφλάω και ν' αποχωρώ, να πάω να παίξω ...φεύγα! χαχαχαχα απίθανο!!
Συνέχιστε εσύ. Θα σε διαβάζω να σκάει χαμόγελο στα χείλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Αν δεν βγαλουν σκακιερα.που ειναι δικαιωμα της εταιριας φυσικα.....απλα θα δειξουν το σεβασμο τους χα χα χα χα λυπαμαι μονο αυτους που χαλανε χρημα μπολικο.....για να κοκορευονται ...χα χα χα οπως και να εχει θα περιμενω μεχρι τελευταια μερα...αν δεν βαλουν δεν θα κλαψω..ουτε θα σκασω που μπορει να μην προλαβω το σουπερ δωρο αεροπλοιο...χα χα χα η καραντινα με εφερε παλι πιο κοντα στο φοε αλλά ευτυχως εληξε κι αυτή...οποτε φτου ξελευτερια
 

DeletedUser783

Guest
Περιμενουμε τη σκακιερα πως και πως και εδω ελλαδα και γενικα στους live servers και κανεις δε λεει τιποτα. Χτυπαμε για καρουσελ ; ή περιμενουμε τη πλατεια σκακιου ; ιδού η απορία
 

finrοd

Banned
Σκακιέρες, Ροτόντες, Καρουσέλ, όλα σας τα χαρίζω. Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη θα δούμε ως ημερήσιο έπαθλο;
Πρωτοεμφανίστηκε το 2018 στην ιστορική εκδήλωση για τον Ναπολέοντα Βοναπάρτη κι έκτοτε δεν την ξαναείδα, παρά μόνο στον Παλαιοπώλη. Ίσως να εμφανίστηκε και να μου διέφυγε. Έλλειψα και κάμποσο χρονικό διάστημα από το παιχνίδι. Πάντως, αξεπέραστες οι αποδόσεις της ανά ψηφίδα. Λίγο χωλαίνει στις πρώιμες εποχές, όμως γι' αυτό υπάρχουν τα εργαλεία αναβάθμισης κι ανακαίνισης...

Οι Ημερήσιες Ανταμοιβές μπορεί να είναι διαφορετικές σε σχέση με την έκδοση Beta και δε μπορούμε να εγγυηθούμε ποτέ ότι οι ίδιες Ημερήσιες Ανταμοιβές από τον Beta θα εμφανιστούν και στους live servers.
Προσωπική μου άποψη και «θέλω», οι «Ημερήσιες Ανταμοιβές» όχι να «μπορεί» αλλά να ΕΙΝΑΙ διαφορετικές από εκείνες στον, (dead, defunct, lifeless ??), διακομιστή τής βήτα έκδοσης. Όπως και η σειρά διαδοχής των αποστολών.
Παιχνίδι είναι. Τ' απρόσμενο, τ' άγνωστο, το «άντε να δούμε τι θα μου "κάτσει"», de jure στοιχείο του αποτελεί.

Ίσως έτσι βγάζει και νόημα το ότι δεν επιτρέπουμε τη δημοσίευση δεδομένων που έρχονται από τον Beta, γιατί μπορεί να οδηγήσουν σε παραπλάνηση των παικτών.
Από τα «μαλλιά» τραβηγμένη η αιτιολόγηση, την απαγόρευση δεν δικαιώνει, δεν «σώζει». Μόνο ο Βαρώνος Μινχάουζεν «ξελάσπωσε», σώθηκε από τον βούρκο, βγαίνοντας απ' αυτόν τραβώντας τα ...μαλλιά του!
Ε, το λοιπόν, όχι, δεν βγάζει νόημα!
Επιτρέψτε τη δημοσίευσή τους υπό την αίρεση να υπάρχει επισήμανση ότι οι αναγραφόμενες αποστολές, η σειρά τους, οι ανταμοιβές τους, οι ημερήσιες ανταμοιβές αλλά κι ό,τι άλλο, αφορούν τα τεκταινόμενα στον διακομιστή τής βήτα έκδοσης κι ίσως διαφέρουν στους διακομιστές τής κανονικής έκδοσης.
Ας παραπλανηθούμε!
Από την «αποπλάνηση» της νοημοσύνης μας, (δια της αποδοχής ως ορθής τής συγκεκριμένης αιτίασης), καλύτερη η «παραπλάνηση» της λογικής μας, (δια της ανατροπής των πιθανοτήτων), αν και προτιμότερο το να 'ναι όλα διαφορετικά, (στο τι θα εμφανιστεί και με ποια σειρά). Να 'χει ενδιαφέρον...
Οι παίκτες που βοηθάνε με τις παρατηρήσεις τους στον διακομιστή της δοκιμαστικής, (βήτα), έκδοσης, θα 'χουν, ως δίκαιο αντάλλαγμα, το πλεονέκτημα της εξοικείωσης με το περιβάλλον τής όποιας εκδήλωσης, της εμπειρίας στον τρόπο που σ' αυτήν θα παίξουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή