Συζήτηση Συζήτηση:Αρχαιολογική Εκδήλωση 2020

DeletedUser783

Guest
Σκακιέρες, Ροτόντες, Καρουσέλ, όλα σας τα χαρίζω. Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη θα δούμε ως ημερήσιο έπαθλο;
Πρωτοεμφανίστηκε το 2018 στην ιστορική εκδήλωση για τον Ναπολέοντα Βοναπάρτη κι έκτοτε δεν την ξαναείδα, παρά μόνο στον Παλαιοπώλη. Ίσως να εμφανίστηκε και να μου διέφυγε. Έλλειψα και κάμποσο χρονικό διάστημα από το παιχνίδι. Πάντως, αξεπέραστες οι αποδόσεις της ανά ψηφίδα. Λίγο χωλαίνει στις πρώιμες εποχές, όμως γι' αυτό υπάρχουν τα εργαλεία αναβάθμισης κι ανακαίνισης...

1,166666666666667‬ Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη / 1,222222222222222 Πλατεία Σκακιού
 
Αν δεν βγαλουν σκακιερα.που ειναι δικαιωμα της εταιριας φυσικα.....απλα θα δειξουν το σεβασμο τους χα χα χα χα λυπαμαι μονο αυτους που χαλανε χρημα μπολικο.....για να κοκορευονται ...χα χα χα οπως και να εχει θα περιμενω μεχρι τελευταια μερα...αν δεν βαλουν δεν θα κλαψω..ουτε θα σκασω που μπορει να μην προλαβω το σουπερ δωρο αεροπλοιο...χα χα χα η καραντινα με εφερε παλι πιο κοντα στο φοε αλλά ευτυχως εληξε κι αυτή...οποτε φτου ξελευτερια

Αλήθεια τι εννοείς λέγοντας πως λυπάσαι όσους χαλάνε μπόλικο χρήμα? Ξέρεις κάτι για τι ζωές τους και μπορείς ή σου δώσανε το δικαίωμα να τους κρίνεις? Και τι πλαφόν έχεις ορίσει στις τσέπες των άλλων παιχτών?
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
zacharias lamprakis Για να μπήκες έστω και μέχρι να τελειώσει η καραντίνα, σημαίνει ότι κάτι καλό θα έχει αυτό το παιχνίδι. Διαφορετικά θα είχες πάει σε κάπου αλλού που να δίνει αυτά που θες και να μη πληρώνουν οι παίκτες του.
Το πως θα επιλέξει ο κάθε ένας να παίξει ένα παιχνίδι είναι καθαρά σύμφωνα με το προσωπικό του στυλ και δε θα του επιβάλει κανείς, ούτε θα τον κρίνει για το αν επιλέγει να πληρώσει ή όχι. Πόσο μάλλον να λυπάται...
Όπως επίσης επιλογή σου είναι να αποχωρήσεις και να επιστρέψεις όποτε επιλέξεις ή όχι...
Μη ξεχνάς επίσης ότι σε καμία περίπτωση δε πληρώνει κάποιος για να έχει ιδιαίτερη μεταχείριση, ούτε του εγγυάται κάποιος ότι αν αγοράσει επιπλέον πάπυρους με Διαμάντια θα πάρει την Ημερήσια Ανταμοιβή ή ότι θα του εμφανίσει το δώρο που θέλει.

Αγαπημένε μου Finrod... να είσαι σίγουρος πως αν ήταν στο χέρι μου 100% έτσι ακριβώς θα γινόταν. Τυχαία εμφάνιση των αποστολών και τυχαία εμφάνιση των Ημερησίων Ανταμοιβών για να έχει περισσότερη αγωνία ! :p
Δε χρειάστηκε μέχρι τώρα να πιαστώ από τα μαλλιά μου για να σωθώ, γι' αυτό διατηρώ το κοντό χρόνια τώρα... και φυσικά δε θα συζητήσουμε ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Έτσι έχουν τα πράγματα. Take it or leave it (ή το δέχεσαι ή όχι) που λένε και στο χωριό μου
 

finrοd

Banned
Αγαπημένε μου Finrod... να είσαι σίγουρος πως αν ήταν στο χέρι μου 100% έτσι ακριβώς θα γινόταν. Τυχαία εμφάνιση των αποστολών και τυχαία εμφάνιση των Ημερησίων Ανταμοιβών για να έχει περισσότερη αγωνία ! :p
Κοίτα να δεις που συμφωνούμε στο ότι δεν διαφωνούμε!!! Φούρνος γκρέμισε.... :D

Δε χρειάστηκε μέχρι τώρα να πιαστώ από τα μαλλιά μου για να σωθώ, γι' αυτό διατηρώ το κοντό χρόνια τώρα... και φυσικά δε θα συζητήσουμε ούτε το ένα, ούτε το άλλο.
Η αλήθεια είναι πως και μακριά να τα 'χες, «αλογοουρά» που λένε, πάλι ανάγκη να πιαστείς απ' αυτά δεν υπάρχει. Είναι και η θέση που επιβάλλει κάποια πράγματα, κάποιες απόψεις κι ενέργειες... Κατανοητό.

Έτσι έχουν τα πράγματα. Take it or leave it (ή το δέχεσαι ή όχι) που λένε και στο χωριό μου
Για το παρόν η επιδοκιμασία. Αυτό μπορώ να το δεχτώ δίχως κανένα «σκόντο» στη νοημοσύνη μου.
Όντως, «Έτσι έχουν τα πράγματα.»!
Αλίμονο όμως αν αυτό επικαλούμενοι, παραιτούμαστε από την προσπάθεια για το καλύτερο. Στη λίθινη εποχή θα 'μασταν ακόμη. Εξάλλου και το «μπίρι-μπίρι», κοινώς η γκρίνια, κάτι καλό μπορεί να φέρει. :)
Συνεπώς, de facto κι όχι de jure, η απαγόρευση, («έτσι έχουν τα πράγματα»).:(

ΥΓ
Εντάξει, «καπέλωμα», προβοκατόρικο η χρήση τής λέξης «καλύτερο». :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser783

Guest
το θεμα δεν ειναι η πολιτικη της εταιρειας για να βγαζει χρημα, σαν καθε εταιρεια κανει οτι θεωρει καλυτερο.
το θεμα ειναι αν θα δωσει τη σκακιερα που πολλοι παικτες ενεργοι που παιζουν χωρις χρηματα περιμενουν,
και γενικα μεχρι τωρα στις εκδηλωσεις που εχω παιξει σκεφτεται και τους ενεργους np παικτες
 

finrοd

Banned
1,166666666666667‬ Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη / 1,222222222222222 Πλατεία Σκακιού
Βρίσκω λίγο μονοδιάστατη την προσέγγισή σου. Εξάλλου, στην τελευτάια εποχή που προστέθηκε στο παιχνίδι, από τα 4 κτίσματα που παρακάτω αναφέρω, μόνο στην «Πλατεία Σκακιού» δόθηκε +1% στην απόδοση της επιθετικής ενίσχυσης του επιτιθέμενου στρατού. Σε κανένα άλλο. Τι ισχύει για τις προηγούμενες εποχές; Ακόμη κι έτσι, η Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη, υπερέχει, υπό τις προϋποθέσεις που παρακάτω αναφέρω.
Κι αν αύριο, στην εποχή που έρχεται δοθεί ένα 5% επιπλέον στην συγκεκριμένη απόδοση μόνο στην Βοτανική Ροτόντα; Θα μαζεύουμε ροτόντες και θα ξηλώνουμε σκακιέρες;
Δεν κρίνεις έναν άνθρωπο μόνο από ένα του χαρακτηριστικό, πχ, το μήκος τής κόμης του.
Το σίγουρο είναι πως κάθε κτίσμα έχει την δική του αξία, η οποία «αυξάνεται» αναλόγα με τον ιδιαίτερο τρόπο παιχνιδιού κάθε παίκτη, ανάλογα με τη χρησιμότητα των αποδόσεών του στην ικανοποίηση αυτών που ο κάθε παίκτης επιδιώκει.
Επιφυλάσσομαι να δημοσιεύσω έναν πίνακα, (κάτι πολλαπλασιασμούς έχω να ρυθμίσω στο νέο υπολογιστικό φύλλο), με τις αποδόσεις 4 ειδικών κτισμάτων, τα οποία είναι τα παρακάτω:
Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη
Βοτανική Ροτόντα
Καρουζέλ
Πλατεία Σκακιού
Οι αποδόσεις τους είναι αυτές που ...είναι. Από 'κει και πέρα όλα εξαρτώνται από το τι ο κάθε παίκτης επιδιώκει, οπότε συνεκτιμά, αποφασίζει και πράττει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser783

Guest
Βρίσκω λίγο μονοδιάστατη την προσέγγισή σου. Εξάλλου, στην τελευτάια εποχή που προστέθηκε στο παιχνίδι, από τα 4 κτίσματα που παρακάτω αναφέρω, μόνο στην «Πλατεία Σκακιού» δόθηκε +1% στην απόδοση της επιθετικής ενίσχυσης του επιτιθέμενου στρατού. Σε κανένα άλλο. Τι ισχύει για τις προηγούμενες εποχές; Ακόμη κι έτσι, η Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη, υπερέχει, υπό τις προϋποθέσεις που παρακάτω αναφέρω.
Κι αν αύριο, στην εποχή που έρχεται δοθεί ένα 5% επιπλέον στην συγκεκριμένη απόδοση μόνο στην Βοτανική Ροτόντα; Θα μαζεύουμε ροτόντες και θα ξηλώνουμε σκακιέρες;
Δεν κρίνεις έναν άνθρωπο μόνο από ένα του χαρακτηριστικό, πχ, το μήκος τής κόμης του.
Το σίγουρο είναι πως κάθε κτίσμα έχει την δική του αξία, η οποία «αυξάνεται» αναλόγα με τον ιδιαίτερο τρόπο παιχνιδιού κάθε παίκτη, ανάλογα με τη χρησιμότητα των αποδόσεών του στην ικανοποίηση αυτών που ο κάθε παίκτης επιδιώκει.
Επιφυλάσσομαι να δημοσιεύσω έναν πίνακα, (κάτι πολλαπλασιασμούς έχω να ρυθμίσω στο νέο υπολογιστικό φύλλο), με τις αποδόσεις 4 ειδικών κτισμάτων, τα οποία είναι τα παρακάτω:
Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη
Βοτανική Ροτόντα
Καρουζέλ
Πλατεία Σκακιού
Οι αποδόσεις τους είναι αυτές που ...είναι. Από 'κει και πέρα όλα εξαρτώνται από το τι ο κάθε παίκτης επιδιώκει, οπότε συνεκτιμά, αποφασίζει και πράττει.

Μιλησες πριν για αξεπέραστες οι αποδόσεις της ανά ψηφίδα για τη βασιλικη πυλη και δεν ισχυει. αν μιλαμε για επιθεση. τι επιλεγεις ειναι δικο σου θεμα φυσικα αλλα οι αποδοσεις ανα ψηφιδα ειναι νουμερα.
Στη προκειμενη περιπτωση μ ενδιαφερει σε 2 κοσμους η επιθεση και σε αλλους 2 οι ευχες. Η δικη μου προσεγγιση ειναι αυτη μονοδιαστατη ή και οχι.
Αυριο μεθαυριο σε ενα χρονο μπορει να βαλουν καποιο κτηριο που να τα κανει αυτα αχρηστα ή να μαζεψουμε αρκετα σουπερ ειδικα κτηρια με επιθεση και να τα πεταμε ολα και σκακιερες και πυλες και καρουζελ....προς στιγμης αυτα.
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
δωστε σκακιερες στον λαο ΤΩΡΑ!!!
+ 50 ευρω paysafe
+ 500 ποντακια μπαρα.
+ 2 επεκτασεις.
και ισως....
ισως λεω να μεινουμε ευχαριστημενοι.
 

finrοd

Banned
Μιλησες πριν για αξεπέραστες οι αποδόσεις της ανά ψηφίδα για τη βασιλικη πυλη και δεν ισχυει.
Τι ισχύει για τις εποχές από το Μέλλον έως Ο Άρης στην εποχή του διαστήματος;
Τι λένε τα νούμερα, έστω και μόνο στην επίθεση;
Μα δεν είναι μόνο η επίθεση. Το πλήθος των αποδόσεων της Βασιλικής Μαρμάρινης Πύλης, ανά ψηφίδα, συνεκτιμώμενο την καθιστά αξεπέραστη. Χαμόγελα, πληθυσμός, νομίσματα, επίθεση, πόντοι κατάταξης και φυσικά η διάστασή της, (3Χ2), που κάνει «βολικότερη» την ένταξή της στον ιστό τής πόλης.

ΥΓ (λόγω ανωτέρας βίας αργοπορημένο)
Η Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη καλώς δίνει όλα όσα δίνει. Κακώς την «παραμέλησαν» στην τελευταία εποχή που στο παιχνίδι προστέθηκε. Τα υποστηρίζω αυτά σε συνάρτηση με το τιμώμενο πρόσωπο της ιστορικής εκδήλωσης στην οποία εμφανίστηκε. Ναπολέων Βοναπάρτης. Μύριες ελπίδες ζωντάνεψε, το δρόμο στην πραγμάτωση διακαών πόθων άνοιξε, έως που αυτοκράτορας στέφθηκε. Εκεί απογοήτευσε. Ο Λούντιβχ ιδιοχείρως την Eroica, (Ηρωική), τού αφιέρωσε και με το ίιδιο χέρι την αφιέρωση διέγραψε σαν ο Ναπολέοντας προχώρησε στη στέψη.
Ελπίζω, στη συνέχεια του παιχνιδιού, να μην επιλεγεί το να μας «απογοητεύσει» και η Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser783

Guest
δωστε σκακιερες στον λαο ΤΩΡΑ!!!
+ 50 ευρω paysafe
+ 500 ποντακια μπαρα.
+ 2 επεκτασεις.
και ισως....
ισως λεω να μεινουμε ευχαριστημενοι.

δωστε αυτα που ως συνηθως δινετε στον beta και ειμαστε οκ.....οχι οτι ειναι υποχρεωμενοι αλλα ειναι ενα γεγονος.
 

DeletedUser783

Guest
Τι ισχύει για τις εποχές από το Μέλλον έως Ο Άρης στην εποχή του διαστήματος;
Τι λένε τα νούμερα, έστω και μόνο στην επίθεση;
Μα δεν είναι μόνο η επίθεση. Το πλήθος των αποδόσεων της Βασιλικής Μαρμάρινης Πύλης, ανά ψηφίδα, συνεκτιμώμενο την καθιστά αξεπέραστη. Χαμόγελα, πληθυσμός, νομίσματα, επίθεση, πόντοι κατάταξης και φυσικά η διάστασή της, (3Χ2), που κάνει «βολικότερη» την ένταξή της στον ιστό τής πόλης.

ΥΓ (λόγω ανωτέρας βίας αργοπορημένο)
Η Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη καλώς δίνει όλα όσα δίνει. Κακώς την «παραμέλησαν» στην τελευταία εποχή που στο παιχνίδι προστέθηκε. Τα υποστηρίζω αυτά σε συνάρτηση με το τιμώμενο πρόσωπο της ιστορικής εκδήλωσης στην οποία εμφανίστηκε. Ναπολέων Βοναπάρτης. Μύριες ελπίδες ζωντάνεψε, το δρόμο στην πραγμάτωση διακαών πόθων άνοιξε, έως που αυτοκράτορας στέφθηκε. Εκεί απογοήτευσε. Ο Λούντιβχ ιδιοχείρως την Eroica, (Ηρωική), τού αφιέρωσε και με το ίιδιο χέρι την αφιέρωση διέγραψε σαν ο Ναπολέοντας προχώρησε στη στέψη.
Ελπίζω, στη συνέχεια του παιχνιδιού, να μην επιλεγεί το να μας «απογοητεύσει» και η Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη

το αντικειμενο το κοιτας στο ανωτερο του επιπεδο-εποχη για να εκτιμησεις την αποδοση του και εφοσον μιλαμε για επιθεση μας ενδιαφερει κυριως αυτη.
Οσο για τα Χαμόγελα, πληθυσμός, νομίσματα, πόντοι κατάταξης προσωπικα δε μου χρειαζονται.
Για τη " διασταση που κάνει «βολικότερη» την ένταξή της στον ιστό τής πόλης" δεν υπαρχει σαν σταθερα μετρησης γιατι ο καθενας εχει διαφορετικη πολη.
Την ιστορικη διασταση που δινεις την εκτιμω, αλλα αν με ενδιεφερε το lore θα επαιζα καποιο rpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

finrοd

Banned
το αντικειμενο το κοιτας στο ανωτερο του επιπεδο-εποχη για να εκτιμησεις την αποδοση του και εφοσον μιλαμε για επιθεση μας ενδιαφερει κυριως αυτη.
Μας ενδιαφέρει ότι στον τρόπο παιχιδιού μας συνάδει και τις στοχεύσεις μας σ' αυτό εξυπηρετεί.
Οσο για τα Χαμόγελα, πληθυσμός, νομίσματα, πόντοι κατάταξης προσωπικα δε μου χρειαζονται.
Εμένα μου χρειάζονται. Ιδίως τα χαμόγελα κι ο πληθυσμός. 7 στρατώνες μελλοντικής, 3 στρατώνες αυριανής και μου λείπουν ακόμη 3, 5 στρατώνες σημερινής και μου λείπουν ακόμη 3, 2 στρατώνες μεταμοντέρνας και μου λείπουν ακομη 5, 2 στρατώνες σύγχρονης και μου λείπουν ακόμη 4, 1 στρατώνας Ύστερου Μεσαίωνα και μου λείπουν ακόμη 3, 2 στρατώνες Μέσου Μεσαίωνα και μου λείπουν ακόμη 2, 3 στρατώνες Πρώιμου Μεσαίωνα και μου λείπει ακόμη 1.
Θα γίνουν όλα με τη σειρά τους.
Θαρρώ πως συμφωνούμε στο κύριο, ότι το κάθε κτίσμα εκτιμάται από τον καθένα ανάλογα με το κατά πόσο αρμόζει στον τρόπο που παίζει.
Εμένα με βολεύει η Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη. Εσένα σε βολεύει η Πλατεία Σκακιού. Ας τα εμφανίσει και τα δυο!!! χαχαχα
Πάντως θα βάλω τους πίνακες με τις αποδόσεις τους. Αυτό που οι αριθμοί θα δείχνουν θα ναι η αλήθεια το΄΄υ κάθε κτίσματος, η οποία όμως άλλη «όψη» κι αξία θα 'χει για τον κάθε παίκτη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser783

Guest
Θαρρώ πως συμφωνούμε στο κύριο, ότι το κάθε κτίσμα εκτιμάται από τον καθένα ανάλογα με το κατά πόσο αρμόζει στον τρόπο που παίζει.
Εμένα με βολεύει η Βασιλική Μαρμάρινη Πύλη. Εσένα σε βολεύει η Πλατεία Σκακιού. Ας τα εμφανίσει και τα δυο
συμφωνοι. μαρμαρινη πυλη δινει η χρυση πηλινη πλακα αν την πετυχεις.
 

finrοd

Banned
συμφωνοι. μαρμαρινη πυλη δινει η χρυση πηλινη πλακα αν την πετυχεις.
Αλήθεια; Δεν έχω σπάσει ούτε ένα κιούπι ακόμη και δεν εχω προχωρήσει πέρα από την πρώτη οθόνη στην πυραμίδα. Σ' ευχαριστώ. Θα δω αν θα μου λάχει! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

lolitaki

Καμένος Χρήστης
Δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι τέτοιο στην αποθήκη μου!
Λογικά σου λείπει το Κιτ αποθήκευσης γι'αυτό και δεν μπορείς να αποθηκεύσεις το κτίριο.Θα πρότεινα να το κρατήσεις μέχρι να βρεις το Κιτ αποθηκευσης
 

finrοd

Banned
Και σε Σένα. Μακάρι να σου βγάλει την Πλατεία Σκακιού και που ξέρεις, μιας κι εμφανίστηκε κτίσμα που στην βήτα έκδοση δεν υπήρχε, τότε ίσως εμφανιστεί και Φρουρός Οικισμού. χαχαχαχα Όλα δικά μου τα θέλω!
 

DeletedUser

Guest
@lolitaki σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες σε παλαιότερη ερώτησή μου! Ναι, πλέον το έχω μάθει και πλέον υπάρχει στη μικρή μου αποθήκη και αυτό. Ακόμα δεν γνωρίζω αν κατά την αποθήκευση (π.χ. Παγκόσμια Έκθεση, επιπέδου 2+) χάνονται οι αναβαθμίσεις και γίνεται μετάπτωση στο επίπεδο 1.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Καλημέρα, τα κτίρια αποθηκεύονται στην εποχή και το επίπεδο που είναι. Μόνο από τα στρατιωτικά κτίρια χάνονται οι επιπλέον θέσεις ππυ έχεις ξεκλειδώσει
 

finrοd

Banned
τα κτίρια αποθηκεύονται στην εποχή και το επίπεδο που είναι.
Γεια χαρά!
Δηλαδή, για να «σιγουρευτεί»:
1. Έστω «Καταφύγιο Πρωταθλητή» π' αποκτήθηκε στην Προοδευτική εποχή και στο οποίο:
α) Χρησιμοποιηθήκε εργαλείο αναβάθμισης ή/και ανακαίνισης για να συγχρονιστεί σε μεταγενέστερη εποχή.​
β) Χρησιμοποιήθηκαν διαμάντια για να ξεκλειδωθεί επιπλέον θέση εκπαίδευσης.​
Αν αποθηκευτεί, θα χαθεί η επιπλέον θέση εκπαίδευσης, ενώ θα παραμείνει στην εποχή που αναβαθμίστηκε/ανακιινίστηκε, δίχως να επανέλθει στην εποχή που αποκτήθηκε, δηλαδή στην Προοδευτική εποχή στο συγκεκριμένο ερώτημα;

2. Έστω κάποιο ειδικό κτίριο, (πχ «Ναός τής Γνώσης»), που αποκτήθηκε στην εποχή του Πρώιμου Μεσαίωνα και στο οποίο χρησιμοποιήθηκε εργαλείο αναβάθμισης ή/και ανακαίνισης για να συγχρονιστεί σε μεταγενέστερη εποχή.
Αν αποθηκευτεί θα παραμείνει στην εποχή στην οποία αναβαθμίστηκε/ανακαινίστηκε ή θα επανέλθει στην εποχή κατά την οποία αποκτήθηκε;
 
Κορυφή