ΦοΈκδοτα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser

Guest
mKFXGg0.png


Έγινε πότε επίσημη ανακοίνωση για την προσθήκη τόσων μπλε παπαγάλων στις πόλεις μας; Διατάραξη χλωρίδας και πανίδας, μας λέει κάτι; Έγινε κάποια περιβαλλοντική διαχειριστική μελέτη ή έτσι απλά για γραφιστικούς λόγους; Ποιό είδος τελικά θα επιβιώσει στο ΦοΕ...; Ο παπαγάλος ή το γεράκι;
 

DeletedUser

Guest
OlToqgB.png


Και μία με δύο γεράκια έναντι ενός παπαγάλου, για να μην φανεί ότι προκαθορίζω κάτι o_O
 

Nightvisitor

Μέλος
Ή τα δόντια ...στόμωσαν, ή αμελήθηκε η ...μασέλα να φορεθεί!

Αυτό που έγραψα, παίρνοντας την «πάσα» από το δικο σου γραφόμενο το οποίο και παρέθεσα, είναι το:

Προφανές το τι πλέον απαιτεί προνομιακό νόμισμα.
Προφανές το τι όλο και λιγοστεύει στο παιχνίδι.
«Μάσημα» δεν χρειάζεται για να γίνουν, τα παραπάνω, αντιληπτά.

Κι αλήθεια, της πραγματικότητας η περιγραφή, ως «γκρίνια» σού φαίνεται; Μήπως αμελήθηκε και τα ματογυάλια να φορεθούν;
Φυσικα και είναι γκρινια ...όλα τα παραπανω ΔΕΝ σημαινουν ότι είναι pay to play αλλα... pay to win.
 

finrοd

Banned
Φυσικα και είναι γκρινια ...όλα τα παραπανω ΔΕΝ σημαινουν ότι είναι pay to play αλλα... pay to win.
Προαπαιτούμενο τής νίκης, το να παίξεις. Για να παίξεις προαπαιτούμενο όλες τις μάχες ν' αξιοποιήσεις. Για ν' αξιοποιήσεις όλες τις μάχες υποχρεωτικό το να πληρώσις. Πέι τού Πλέι, κατ' αρχήν, κι ίσως στη συνέχεια, εφόσον νίκης στεφάνι ...στεφανωθείς, θα γίνει για σένα και Πέι τού Γουίν.
Σε κάθε άλλη περίπτωση ΔΕΝ παίζεις. Απλώς το δωρεάν «εμπόρευμα» τής ΙΝΝΟ αποτελείς, για να το παρέχει στ' άτομα που πραγματικά παίζουν και πληρώνουν γι' αυτό τους το παιχνίδι.
Ε, ας τους παρέχει εικονικούς αντιπάλους. Εγώ δεν θα συμμετέχω. Καλό σας παιχνίδι παιδιά!
Αυτά!

ΥΓ
Φυσικα και είναι γκρινια
Αναγκαία η επίσκεψη στον οφθαλμίατρο. Προφανής η αναγκαιότητά της, μιας και προφανώς, στο βλέμμα Σου, η αντικειμενική, της πραγματικότητας περιγραφή, ως γκρίνια φαίνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nightvisitor

Μέλος
Πολύ ωραια αυτά που γραφεις για οφθαλμιατρο.. φυσικα η προσπαθεια μειωσης της αντίληψης μου ειναι και απελπισμενη μιας και το <χανω> σε ένα παιχνιδι δεν σημαινει ότι δεν παιζω... αρα τα παραδείγματα σου είναι ατοπα.
Ισως για εσενα το παιζω είναι και νικαω , καλο είναι να μαθεις ότι και όταν χανεις , παιζεις
Επισης το <υποχρεωτικα> είναι μονο για αυτους που δεν μπορουν να <καταπιουν> την πραγματικοτητα και είναι μονόδρομος το <pay>
 

DeletedUser

Guest
Άλλο παίζω για να χάσω και άλλο παίζω για να κερδίσω... τεράστια η διαφορά (η πρώτη είναι μίζερη αντιμετώπιση και μόνο σε παιχνίδι δεν μοιάζει) και φυσικά είτε στη μία είτε στην άλλη περίπτωση το αποτέλεσμα δεν είναι προκαθορισμένο. Το «παίζω για να κερδίσω» δεν σημαίνει πως αν χάσω δεν θα έχω ευχαριστηθεί το παιχνίδι, με την προϋπόθεση όμως ότι έπαιξα για να κερδίσω ή έστω θεωρώντας πως υπάρχει και αυτή η πιθανότητα. Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος για να παίζουν οι άνθρωποι γι αυτό και οι κανόνες στα παιχνίδια και γι αυτό οι θέσεις κατάταξης. Δεν έχω ακούσει άνθρωπο να ξέρει πως δεν πρόκειται να κερδίσει και να το θεωρεί αυτό παιχνίδι. Υπάρχει μόνο (για παράδειγμα στο σκάκι) η περίπτωση του αρχάριου σε ένα παιχνίδι, όπου παίζει με δυνατούς αντιπάλους (γνωρίζοντας πως 99,99% θα χάσει... ακόμα και εδώ το 0,01% είναι αρκετό για να κάνει τη δουλίτσα του υποσυνείδητα) για να Μάθει το παιχνίδι και πάλι όμως έχοντας στο βάθος του μυαλού του την ημέρα όπου θα μπορεί να παίζει στα ίσα... για ποιο λόγο; για να ξέρει ότι θα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να κερδίσει φυσικά. Εδώ πέρα από το κόστος που απαιτείται για να κερδίσεις και σου αφαιρεί ένα σωρό πιθανότητες για το πολυπόθητο αποτέλεσμα, όπου δεν υπάρχει κόστος υπάρχει κυρίως πιθανότητα, όπου εκεί απλά αφήνεσαι στο έλεος του τζόγου, γνωρίζοντας όλοι τις καταστροφικές συνέπειες που αυτός έχει, καθώς είναι πολύ εύκολο ακόμα και σε αυτό το πεδίο του παιχνιδιού να αρχίσεις να ξοδεύεις ευρώ το ευρώ μιας και π.χ. ήδη έχεις χαλάσει 75 αγαθά για μια διαπραγμάτευση και κρίμα είναι να πάει χαμένη, οπότε διαμάντι το διαμάντι... δεν λέω ευτυχώς υπάρχουν αρκετές γωνιές ακόμα που απαιτείται μυαλό και άρα το παιχνίδι ζωντανεύει, αλλά δεν λιγοστεύουν; Εσένα πως σου φαίνεται;
 

finrοd

Banned
Πολύ ωραια αυτά που γραφεις για οφθαλμιατρο..
Ναι, πολύ ωραίο αυτό που για τον οφθαλμίατρο γράφω, λανθασμένο (!) όμως. Ξεκάθαρο πως το θέμα δεν είναι στο ερέθισμα/πληροφορία που το βλέμμα στον εγκέφαλο στέλνει, μα η επεξεργασία που αυτός της κάνει, ο τρόπος που την κατανοεί...
Χρεία ιατρού, άλλης ειδικότητας, υπάρχει!

φυσικα η προσπαθεια μειωσης της αντίληψης μου ειναι και απελπισμενη μιας και το <χανω> σε ένα παιχνιδι δεν σημαινει ότι δεν παιζω... αρα τα παραδείγματα σου είναι ατοπα.
Ισως για εσενα το παιζω είναι και νικαω , καλο είναι να μαθεις ότι και όταν χανεις , παιζεις
Στα λεγόμενά Σου τώρα απαντάς; Ποιός μίλησε για «πέι τού γουίν» και ποιος μίλησε για «πέι τού πλέι»;
Δεν με νοιάζει τ' αποτέλεσμα, νικηφόρο ή μη. Το παιχνίδι ευχαριστιέμα, την άμιλλα σ΄αυτό. Ε, τώρα ή θα πρέπει ν' αρκεστώ στις 5+(12*7)= 89 μάχες την εβδομάδα, (ταβάνι το λοιπόν στην ευχαρίστηση, στη διασκέδαση), οι οποίες ουδέν αντίκρυσμα θα 'χουν, ή θα πρέπει να ξοδέψω διαμάντια για να ευχαριστηθώ μάχες, να συμμετέχω στις όποιες αναμετρήσεις και να χαρώ την άμιλλα, ασχέτως τ' αποτελέσματός της.

Πασίδηλο, κι από την προαναγγελθείσα κατάργηση των Τουρνουά Πύργων/Γειτονιάς, το μη μας «ζαλίζετε» τους διακομιστές στο τζάμπα. Το δωρεάν στις 89 μάχες εβδομαδιαίως. Πληρώστε για να κάνετε μάχες σ' ένα πολεμικό παιχνίδι και ν' αναμετρηθείτε/συναγωνιστείτε με τους υπόλοπους παίκτες.
Πέι & πλέι, στο εξής.

Ας το βάλουν το νέο χαρακτηριστικό. Ας πάνε εκεί όσοι θέλουν. Τα Τουρνουά Πύργων/Γειτονιάς γιατί να τα καταργήσουν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Δηλαδή κάνεις μάχες για να χάσεις; Γιατί ποινικοποιείτε το «για να κερδίσω»; Άλλο κερδίζω εις βάρος των άλλων και άλλο κερδίζω-ουμε με άμιλλα ή ακόμα και χαίρομαι όταν χάσω και κερδίσει κάποιος άλλος καθώς το παιχνίδι χάρηκα (ενστικτωδώς χαίρεσαι το παιχνίδι μόνο όταν υπάρχει η προοπτική νίκης, και αν χάσεις, από το πόσο ώριμος είσαι το απολαμβάνεις κι αυτό ή όχι). Το «πλήρωσε για να κερδίσεις» είναι εξίσου όμοιο με το «πλήρωσε για να παίξεις» για το λόγο που αναφέρω αλλά και για τους λόγους που αναγράφει ο finrod. Από όπου κι αν το κοιτάξεις είναι το ίδιο νόμισμα. Μην αμελούμε όμως ότι το «πλήρωσε για να κερδίσεις» είναι απολύτως χωρίς έμμεσες αποδείξεις εφάμιλλο του «πλήρωσε για να παίξεις».
 

Nightvisitor

Μέλος
Οσοι καταλαβαινουν ...δεν προκειται να κανω ιδιαιτερα μαθηματα Ελληνικης γλωσσας . ;)
Δοξα το Θεο , εγραψα σε φορουμ και όχι σε προσωπικο
 

cknadia

Μέλος
Ας μας εξηγήσει ο finrod, μιας και την κουβεντούλα την παρακολουθεί και η Iris, από πότε ένας "λόγιος" του forum, στέλνει στο γιατρό (πραγματική ζωή) αυτούς με τους οποίους διαφωνεί ή τοποθετούνται διαφορετικά από αυτόν, όπως επίσης να μας πει και ποιος τον έχρισε επίσημο αντιπρόσωπο της mensa στο foe για να μας λέει ποιος είναι χαζός, έξυπνος κ.λπ.
Όλοι έχουμε άποψη για τους υπόλοιπους παίκτες που γνωρίζουμε περισσότερο ή λιγότερο, αλλά αν δεν κάνω λάθος εδώ δεν είναι ο χώρος για να δημιουργούμε και να κουσκουσάρουμε προφίλ άλλων ανθρώπων, οπότε ας αφήσει τις προτάσεις για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και να κάνει 2-3 εγκλιτικές αντικαταστάσεις να ξεχάσει τον καημό των μαχών.
Και για να κλείσει το θέμα, στον Β κόσμο τόσα χρόνια πρώτος στην κατάταξη είναι παίκτης που δεν χαρακτηρίζεται από το ξόδεμα διαμαντιών (και θα συνεχίσει να είναι, μέχρι να τον περάσουν όσοι κάνουν περισσότερο τις επαναλαμβανόμενες αποστολές μάχης άνευ διαμαντιών και πάλι) άρα το θέμα συζήτησης θα έπρεπε να έχει οριστεί αφού θα είχε υπάρξει κοινός τόπος για το ποιο είναι το κέρδος στο foe και συνεκδοχικά ο κερδισμένος.
Ένα ακόμα κακό και πρόχειρο χαρακτηριστικό είναι αυτό που έρχεται αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εναλλακτικές. Μας δίνεται ένα παιχνίδι με 5-10 αδρές γραμμές, αλλά είναι στο χέρι μας πως και πότε θα το πλάσουμε.
 

finrοd

Banned
Ας μας εξηγήσει ο finrod, μιας και την κουβεντούλα την παρακολουθεί και η Iris, από πότε ένας "λόγιος" του forum, στέλνει στο γιατρό (πραγματική ζωή) αυτούς με τους οποίους διαφωνεί ή τοποθετούνται διαφορετικά από αυτόν, όπως επίσης να μας πει και ποιος τον έχρισε επίσημο αντιπρόσωπο της mensa στο foe για να μας λέει ποιος είναι χαζός, έξυπνος κ.λπ.
Από τότε που οι άλλο, οι όποιοι άλλοι, παραφράζουν τα γραφόμενά μου, με ανυπόστατους χαρακτηρισμούς τα στολίζουν, την ικανότητα αντίληψής μου σε επίπεδο υποδεέστερο από παιδιού του δημοτικού κατατάσσουν, εμφανίζουν, εντός παραθέσεων ως δικά μου, πράγματα που ουδέποτε έγραψα και σαν αυτό τους επισημαίνεται απαντούν ότι λάθος δεν έχουν κάνει, εσκεμμένα δηλαδή εμφανίζουν ως δικά μου, λόγια που ουδέποτε έγραψα.
Το παραδέχομαι, με λιγότερα απ' ότι τους αξίζει τους ...αντάμειψα, ανταποδίδοντας!

Όσο για την ....πραγματική ζωή την απάντηση θα την βρεις στο αμέσως επόμενο:
Οσοι καταλαβαινουν ...δεν προκειται να κανω ιδιαιτερα μαθηματα Ελληνικης γλωσσας
Έχει προόραση, προαίσθημα κι ορθή πρόγνωση του τι θα γράψεις και την απάντηση Σου 'δωσε πριν το γράψεις.
Θα βοηθήσω και λίγο γιατί είμαι καλός άνθρωπος: Στον λόγο υπάρχει η κυριολεξία και η μεταφορά. ΠΧ σαν λέμε «θα το μασήσω για να το κάνω αντιληπτό», (άραγε ποιος το έγραψε αυτό; ), μάλλον δεν εννούμε ότι τους ψηφιακούς χαρακτήρες επί τις οθόνης θα μασήσουμε. Τώρα δεν δικαιολογείσαι να υποστηρίξεις πως δεν το γνωρίζεις.

ΥΓ (αργοπορημένο αρκετά)
Ένα ακόμα κακό και πρόχειρο χαρακτηριστικό είναι αυτό που έρχεται αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εναλλακτικές.
Αδιάφορο το κακό που έρχεταιι. Ειλικρινά αδιάφορο. Το καλό που καταργούν είναι που πονάει. Η εναλλακτική που, δια της ...καρατόμησης, να υπάρχει παύει..
Κι 'ναι καλό, πολύ καλό χαρακτηριστικό τού παιχνιδιού, (ακρογωνιαίο λίθο τού ΦοΕ το θεωρώ), τα Τουρνουά των Πύργων των εποχών μεταξύ των γειτόνων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cknadia

Μέλος
Για να βάλουμε τα πράγματα σε τάξη. Ο Nightvisitor έθιξε το θέμα "pay to win" και εσύ διαφώνησες (δικαίωμά σου). Επειδή, όμως, σου τελείωσαν τα επιχειρήματα, μιας και απλά διαφώνησες για να έχεις να γράφεις 5 σειρές για να πεις μία λέξη, τον έστειλες σε γιατρό, πράγμα τουλάχιστον αναξιοπρεπές. Κανονικά, θα έπρεπε με όσες λέξεις θες, να ζητήσεις συγγνώμη για την αστοχία σου. Είναι φαιδρό ότι παραθέτεις χωρία που όντως ενέχουν το στοιχείο της μεταφοράς, θέλοντας να μου καταδείξεις κάτι που δεν υπάρχει, όταν εσύ έχεις θεωρήσει ορθό να πεις σε έναν συνομιλητή σου να πάει σε γιατρό.
Αν γνώριζες ότι αυτός ο συνομιλητής που τον έστειλες σε οφθαλμίατρο είχε ωχρά κηλίδα, θα είχες τα ίδια κότσια να τον παραπέμψεις;
Ακριβώς αυτό είπε, ότι εδώ δεν είναι για να κάνει μαθήματα (αληθινή ζωή) και ότι απευθύνεται σε όσους καταλαβαίνουν τι γράφει. Αν πήρες προσωπικά κάτι, είναι γνωστή η ρήση με τη μύγα. Όλοι απευθυνόμαστε εκεί που πιστεύουμε ότι θα μας καταλάβουν. Επίσης, δεν βρίσκω κάτι κακό όταν κάποιος λέει ότι θα γίνει περαιτέρω επεξηγηματικός.
Άσε, λοιπόν, γαρνιτούρες και τις γιρλάντες, έχουμε την τύχη για να έχουμε διαβάσει original λογοτεχνία και ως εκ τούτου να ξεχωρίζουμε το αυθόρμητο και ειλικρινές από το επίπλαστο και κενό νοήματος.
Όση διαφωνία θες επί του θέματος και όχι επί των ατόμων. Η μπάλα εντός γηπέδου και όχι στην κερκίδα.
 

finrοd

Banned
στο μονοπάτι του <pay and win>
Θα διαφωνήσω! Στο μονοπάτι του «πέι εντ πλέι» βαδίζει.
Πόσες μάχες στο ΠΜΣ δίχως χρήση κτισμάτων, (άμεση ανέγερση με διαμάντια και θεμελίωση μ' αγαθά), αντέχουν οι περισσότεροι παίκτες;
Θες μάχες; Θες να παίξεις; Πλήρωσε. Εδιάλλως μη μας τους διακομιστές με κίνηση φορτώνεις. Μη μας τους ...ζαλίζεις.
Το ίδιο και στο ΠεΠ Αρένα. Περιορισμός τ' αριθμού των μαχών, πληρωμή για να μπορέσεις να ΠΑΙΞΕΙΣ κάνοντας λίγες μάχες παραπάνω. Και στο αυτόματο, ε; Όχι πολύ ζαλούρα για την τεχνητή νοημοσύνη.
Είναι και η εφαρμογή για τις συσκευές κυψελωτής τηλεφωνίας. Άντε εκεί να κάνεις χειροκίνητη μάχη και να το ευχαριστηθείς. Δεν...

@CorneliusΑν βάσανος δεν σου 'ναι, πιο συχνά γράφε. Λόγος στρωτός, σκέψη δομημένη, γραφή αλάνθαστη, εμφάνιιση άψογη. Αν κόπος δεν σου 'ναι, γράφε.

Θα διαφωνήσω! Στο μονοπάτι του «πέι εντ πλέι» βαδίζει.



Ε..τώρα αναιρείσαι μόνος σου μέσα σε 5-6 γραμμές :)
Pay and play δεν θα γίνει ποτέ.

Απόλυτη η συνέχεια του συλλογισμού μου, ουδεμία αναίρεση αυτού.
Κατέληξα στ' ότι τα ΠΜΣ είναι η μηχανή που αλέθει Στρατό+αγαθά+διαμάντια μετατρέποντάς τα σε μέγιστο κέρδος με το ελάχιστο κόστος για την ΙΝΝΟ, μαζί με το μικρότερο φορτίο κίνησης στους διακομιστές της, ενώ προσφέρουν «λιγότερο», ποσοτικά και ποιοτικά, παιχνίδι στα μέλη της κοινότητας τού FoE.
Πόσες μάχες να κάνει τη μέρα στο ΠΜΣ ένας παίκτης που δεν δαπανά διαμάντια; Πενήντα; Άντε να σας πω εγώ 150, αν έχει τουμπανιασμένα τα ΜΚ και πολλά ειδικα κτίρια που δίνουν επίθεση. (και πόσο θ' αντέξει τις απώλειες, σε στρατιωτικές μονάδες, για να τις κάνει...)
Από εκεί και πέρα, μάχες θα κάνει όποιος δαπανά διαμάντια για κτίσματα και αγαθά. Αργότερα θα αγοράζει και τα αγαθά με διαμάντια.
Όσοι πληρώνουν θα παιζουν. Οι «τζαμπατζήδες» να μας κάνουν τη χάρη να περιοριστούν στις λίγες μάχες, στο ...λίγο παιχνίδι και να μη μας ζαλίζουν τους ...διακομιστές, φορτώνοντάς τους με κίνηση.
Αυτή είναι η λογική!
Από τη μια υποστηρίχθηκε, μέσω επίκλησης στατιστικών στοιχείων, ότι λίγα άτομα ασχολούνται με τον ΣεΣ, συνεπώς, αν ισχυει, δεν φορτώνεται με κίνηση ο διακομιστής, κι από την άλλη μάς λένε, μέσω της λειτουργίας των ΠΜΣ αλλά και των επίσημων κειμένων στο φόρουμ του διακομιστή δοκιμαστικών εκδόσεων, ότι θ' αυξήσουν τη φθορά γιατί κάνουμε πολλές μάχες, και τα ΠΜΣ γίνανε για το ακριβώς αντίθετο.
Βεβαίως, εξάρτάται από τι το κάθε άτομο ως παιχνίδι και συμμετοχή σ' αυτό ορίζει...
Τι να τις κάνω τις διαπραγματεύσεις που βάλανε; Καλύτερα με την επίλυση σουντόκου ν' ασχοληθώ, που 'χει και λογική!
Τι να το κάνω το παιχνίδι δίχως μάχες; Να γίνω "γιάπις" ...φορτζποντοεπενδυτής και «κοράκι» λεηλατώντας φορτζ πόντους έχοντας Θόλο από το 80στο και πανω ενώ τα ΜΚ π' αποδίδουν κάθε μορφής στρατιωτική ώθηση κι υποστήριξη είναι χαμοκέλες; Υπάρχουν άλλα παιχνίδια αν κάτι τέτοιο επιζητούσα.
Τι να το κάνω το παιχνίδι δίχως ΣεΣ που να λειτουργεί σωστά. Διχως την στρατηγική σ' αυτόν. Δίχως τον σχεδιασμό στις εποχές του. Δίχως την άμεση αλληλεπίδραση μεταξύ ΑΝΘΡΩΠΩΝ δια μέσω τής μηχανής, κι όχι ανθρώπου με μηχανή;
Σύγκρινε το παρόν του ΦοΕ με το παρελθόν του. Πότε ήταν πιο παιχνίδι, πιο θελκτικό, βάσει των παραπάνω;
Ατένισε το που βαδίζει...

ΥΓ
Σου «ξέφυγε» και τοποθέτησες το δικό σου κείμενο, εντός τής περιοχής της παράθεσης του δικού μου, στ' οποίο απάντησες.

Δεν μου ξέφυγε τίποτα... ;) Ωραίο το κείμενο ... δεν λεω . Δεν δικαιολογει πουθενά το pay and play που χαρακτήρισες

Δεν μου ξέφυγε τίποτα...
Πουθενά δεν εχω γράψει το:
«Ε..τώρα αναιρείσαι μόνος σου μέσα σε 5-6 γραμμές :)
Pay and play δεν θα γίνει ποτέ.».
Στη δημοσίευσή Σου εμφανίζεται ως δικό μου γραφόμενο.

Κατά τα λοιπά, όπως έγραψα, εξαρτάται από το τι ως παιχνίδι ο καθένας ορίζει, και μιας κι επιμένεις, αν θες, αιτιολογείς την αυτοαναίρεση που μου προσάπεις.

Αν αναλύουμε τα προφανή είμαστε χαμένοι ;)
Παιδάκι του δημοτικού αν διαβάσει το κείμενο θα καταλάβει ότι δεν αιτιολογείς το pay and play.

Καλώς! Προφανές το έωλο τού χαρακτηρισμού που μου απεύθυνες, πρόδηλη δε η αδυναμία αιτιολόγησής του.
Ας μην διαταράξω άλλο τη συνέχεια του νήματος, μιας και το παρόν θέμα άλλο αντικείμενο έχει.

Προφανές για εσένα γιατι έτσι βολεύει

Προφανές για εσένα γιατι έτσι βολεύει
Εξ ιδίων τ' αλλότρια, μιας και Συ είπες
Αν αναλύουμε τα προφανή είμαστε χαμένοι
Τ' αντιγύρισμα χαρακτηρισμών και, του λόγου τα παιχνιδίσματα, κάτι που λατρεύω είναι. Το 'χει κι ένα άτομο που καλά γνωρίζεις, γένους θηλυκού το διακριτικό του στο παιχνίδι. Παραδέχομαι ότι σ' ένα μόνο υστερώ: Ο δικός μου «κώδικας» μου απαγορεύει να χρησιμοποιήσω χαρακτηρισμούς αβάσιμους, αστήρικτους, τους οποίους αδιάσειστα αδυνατώ ν' αποδείξω. Πομφόλυγας, εν ολίγοις, δεν μου επιτρέπει να γενώ, κι ότι το ...προφανές απ' αυτό καταλαβαίνεις.

Τέλος εδώ και συμπαθάτε με οι υπόλοιποι για του νήματος την διαταραχή.

Προφανές για εσένα γιατι έτσι βολεύει
Εξ ιδίων τ' αλλότρια, μιας και Συ είπες

Αν αναλύουμε τα προφανή είμαστε χαμένοι
Τ' αντιγύρισμα χαρακτηρισμών και, του λόγου τα παιχνιδίσματα, κάτι που λατρεύω είναι. Το 'χει κι ένα άτομο που καλά γνωρίζεις, γένους θηλυκού το διακριτικό του στο παιχνίδι. Παραδέχομαι ότι σ' ένα μόνο υστερώ: Ο δικός μου «κώδικας» μου απαγορεύει να χρησιμοποιήσω χαρακτηρισμούς αβάσιμους, αστήρικτους, τους οποίους αδιάσειστα αδυνατώ ν' αποδείξω. Πομφόλυγας, εν ολίγοις, δεν μου επιτρέπει να γενώ, κι ότι το ...προφανές απ' αυτό καταλαβαίνεις.

Τέλος εδώ και συμπαθάτε με οι υπόλοιποι για του νήματος την διαταραχή.

Ok... Θα το μασήσω για να το κάνω αντιληπτό .. Εγραψες ότι διαφωνείς μαζί μου γιατι το παιχνίδι είναι pay and play και αρχισες την γκρίνια γιατί παλιά ήταν καλύτερα , γιατί δεν σου αρέσει να κάνεις σπαθάκια , να φαρμάρεις πόντους , αλλα για την ταμπακιέρα τίποτα . Αυτά είναι άσχετα με το ότι οι παίκτες πρέπει να πληρώνουν για να παίζουν...Τοσο απλό

Αντιγυρίσματα και <καθρεφτάκια> είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε

Είναι φαιδρό ότι παραθέτεις χωρία που όντως ενέχουν το στοιχείο της μεταφοράς, θέλοντας να μου καταδείξεις κάτι που δεν υπάρχει, όταν εσύ έχεις θεωρήσει ορθό να πεις σε έναν συνομιλητή σου να πάει σε γιατρό.
Χμμμ, Έτσι ε; Άχρησττη η βοήθειά μου στο να κατανοήσεις τη διαφορά μεταξύ κυριολεξίας και μεταφοράς σττον λόγο. Την ήξερες ήδη!
Όμως, επιλεκτικά, μόνο στα γραφόμενα του Nightvisitor την διακρίνεις, επιμένοντας στα δικά μου να την αγνοείς!
Βάσει αυτού δικαιούμαι να υποστηρίξω ότι πρόθεση κακή ενάντια σε μένα έχεις. Να με διαβάλλεις, να προβοκάρεις τα γραφόμενά μου, να θίξεις την προσωπικότητά μου και, συνάμα,εκτοξεύοντας χαρακτηρισμούς κακόσημους, (και φυσικά αναιτιολόγητους κι αστήριχτους), ενάντια σ' ότι υποστηρίζω, το ορθό τους να αντιπαρέλθεις.
Μην αξιωθώ τέτοια μιζεριάσματα να 'ναι η χαρά μου! Μην το αξιωθώ.
Το σε ποιον αρμόζει τη συγγνώμη να ζητήσει ας το κρίνει ο καθένας κατά το ήθος του.

Τώρα, με την άδειά σου, ( ή και χωρίς, δεν σκάω διόλου), θα ασχοληθώ με σοβαρότερα, για μένα, πράγματα.
Χαίρετώ Σε ευχόμενός Σου το υγίαινε!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nightvisitor

Μέλος
Το θεμα είναι πολύ απλο . Pay to Play δεν είναι και δεν θα γινει ποτε. Δεν μπορεις να το τεκμηριώσεις και επειδή συμβαινει αυτό ξεφευγεις δεξια και αριστερα πετώντας μελανια σαν την σουπια.
Παμε λοιπον...
Υποστήριξες ότι <Προαπαιτούμενο τής νίκης, το να παίξεις. Για να παίξεις προαπαιτούμενο όλες τις μάχες ν' αξιοποιήσεις. Για ν' αξιοποιήσεις όλες τις μάχες υποχρεωτικό το να πληρώσις>
Επειδή λοιπον είναι καθαρα θεμα αντίληψης της γραφης. Πληρωνω και παιζω δεν είναι.
Εθεσες αρχικα, προαπαιτουμενο της νικης το να παιξεις (Μαντεψε ...αυτό είναι το Play to Win και εδώ είναι το μαγικο...αρχιζεις να δικαιολογεις κατι το οποιο σου ακυρωνει το Pay to Play
Μετα από αυτό το ότι για να παιξεις πρεπει να αξιοποιήσεις ολες τις μαχες . Όχι φιλε μου ..παιζω σημαινει απλα παιζω. 1 ωρα ..2 .. μιση ..10
Αυτο είναι... μαντεψε ...προαπαιτουμενο ΠΑΛΙ για να κερδισεις (ουπς ..αυτοαναιρείσαι... κατι μου θυμιζει αυτό).
Σου αφησα τελευταιο το κερασακι... Εγραψες αμεσως μετα <Για να αξιοποιήσεις ολες τις μαχες πρεπει να πληρωσεις>
Ολες ;;; Χα... Ολες για τι ; για να βγεις πρωτος ; Ποσες είναι οι ολες ; Εχει οριο ; (όχι φυσικα)
Αν πχ εγω κανω 1001 νικηφόρες μαχες με 50 διαμαντάκια κανει καποιος 1002 και μετα..μαντεψε ... καποιος άλλος 1003 . Συν απειρο λεγεται ..
Αρα το ότι καποιοι θελουν να κανουν (πληρωνοντας) 1000-2000-3000 μαχες παραπανω από εμενα , αυτό δεν σημαινει ότι δεν μπορω να παιξω.
Αν τωρα δεν αντεχεις στην ιδεα αυτή ..αλλαζει το θεμα
Ξεμπερδεψαμε και με αυτό . <Ολες> δεν υπαρχουν.
Καταλαβαίνεις λοιπον ότι τα 3 σημεια που διάλεξες για να διαφωνήσεις με το Pay and Win εκαναν ακριβως ένα πραγμα. Το επιβεβαιωσαν..
 

cknadia

Μέλος
Καλημέρα,
@finrod Μπορώ και διακρίνω πολλά και αξιολογώ ακόμα περισσότερα, σίγουρα, όμως, αυτό που αποδεικνύεται είναι ότι σου απάντησα όταν θεώρησα ότι ξεπέρασες τα όρια σε σημείο που θα έπρεπε και να είχες τιμωρηθεί.
Από την αρχή διαφωνώ με την άποψή σου, με εξαίρεση την κριτική για την πτώση ενδιαφέροντος και ποιότητας (περιληπτικά το λέω δεν είναι τα ακριβή σου λόγια), αλλά από τη στιγμή που ήδη είχες αντίλογο θεώρησα μάταιο και κρίμα να μπω στο χορό και να επιχειρηματολογώ κατά της θέσης σου. Αυτό θα ήταν σαν ιντερνετικό μπούλινγκ και αποτέλεσμα δεν θα είχε μιας και ακουγόταν ήδη και το Α και το Β.
Τώρα γιατί να θέλω να σε προβοκάρω και να έχω κακή πρόθεση έναντί σου παραμένει άλυτο μυστήριο (έχουμε διαντιδράσει κάπου, κάπως;). Εγώ αυτό που είπα και ξαναλέω, μέχρι να απολογηθείς είναι ότι στις μέρες μας που γίνονται παγκόσμιες καμπάνιες για την υποστήριξη σωματικά ασθενών, ψυχικά ασθενών, ανθρώπων με διαταραχές, με προβλήματα συγκέντρωσης (και η λίστα δεν έχει τέλος), είναι ανήθικο να λες σε κάποιον, και δη δημόσια, να πάει σε γιατρό, έστω και αν αυτό χρωματίζεται από ληγμένο χιουμοράκι (και ιδίως όταν το κάνεις επειδή διαφωνείς με αυτό που γράφει). Εκτός των άλλων είναι και εκτός θέματος παιχνιδιού- φόρουμ και αφορά στην αληθινή ζωή, γεγονός όντως μίζερο για όποιον καταφεύγει σε αυτό.
 

finrοd

Banned
Στην κατηγορία ενισχύσεων μεγάλων κτιρίων «Μπόνους αποθέματος υποστήριξης, όπως φαίνεται σττην παρακάτω εικόνα, εμφανίζεται μόνο το «Παρατηρητήριο» κι όχι ο «Καθεδρικός ναός του Μ. Βασιλείου» και το «Deal Castle», ενώ κι αυτά προσθέτουν στο απόθεμα υποστήριξης της συντεχνίας, σύμφωνα με τ' αναγρόφενα στο λήμμα τού καθενός, στα οποία λήμματα απουσιάζει η στήλη με το εικονίδιο τής ενίσχυσης των μεγάλων κτιρίων π' αντιστοιχεί στην ενίσχυση «Μπόνους αποθέματος υποστήριξης» και, ΄φυσικά, η ποσότητα που αυτά προσθέτουν.
Απ' όσο γνωρίζω η ποσότητα αυτή ισούται με την ποσότητα της ποσοστιαίας αύξησης που παρέχουν στις τιμές τής επιθετικής κι αμυντικής δυναμικότητας των αμυντικών μονάδων, σ' απόλυτο όμως αριθμό.
Κατά τα λοιπά, και τα τρία μεγάλα κτίραι, αναγράφονται κανοινκά στις υπόλοιπες κατηγορίες ενισχύσεων που παρέχουν.

Συνεπώς, τ' ορθό είναι, να προστεθούν στην κατηγορία ενίσχυσης «Μπόνους αποθέματος υποστήριξης» τα μεγάλα κτίρια «Καθεδρικός ναός του Μ. Βασιλείου» και «Deal Castle», καθώς και να προστεθεί στο λήμμα καθενός απ' αυτά και η στήλη με την ποσότητα που προσθέτουν στ' απόθεμα υποστήριξης της συντεχνίας ανά επίπεδο.

FoEpaedia.png

ΥΓ
Θα το πάρουμε το ...+2; :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ΜΚ80

finrοd

Banned
COMMUNITY MANAGEMENT SPECIALIST - FORGE OF EMPIRES (INHOUSE)

Τώρα να υποθέσω ότι το «πρώτο αίμα» λόγω ΠεΠ Αρένας έχει ήδη χυθεί και προέρχεται από τ' άτομο το επιφορτισμένο με το «λανσάρισμα», το «πλασάρισμα», το «λουστράρισμα» και γενικότερα απ' το άτομο στο «φροντ ντεσκ» επειδή τα, όντως, αδικαιολόγητα δεν κατάφερε, σε βαθμό ικανοποιητικό, να ...δικαιολογήσει;
Ίσως και να λανθάνω. Θα δείξει η πορεία. Εξάλλου τα «φανταράκια» πρώτα «πέφτουν», ενώ οι στρατηγοί μετά. Αν, δε, οι «υστερούντες» στρατηγοί δεν «πέσουν» ή δεν αλλάξουν νοοτροπία, τότε, έστω κι αν κερδηθεί μια μάχη, ο «πόλεμος» χάνεται...

ΥΓ (αργοπορημένο, τώρα μου 'ρθε η αναλαμπή)
Ελπίζω να μην κανει αίτηση η δική μας CM και την χάσουμε. Χαθήκαμε μετά....

ΥΓ2 (πιο αργοπορημένο)
Ας αφήσουν τα Τουρνουά Πύργων στις Γειτονιές ως έχουν κι ας κάνουν ό,τι θέλουν με την ΠεΠ Αρένα τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Ο in-house community specialist, κάνει ότι κάνω κι εγώ εδώ μόνο που έχει στην ευθύνη του όλους εμάς τους CMs.
Καμία σχέση με την αρένα λοιπόν και το σχεδιασμό χαρακτηριστικών.

Και για να σου φύγει το άγχος... Όχι, δε θα κάνω αίτηση όσο και να μου αρέσει το Αμβούργο
 

finrοd

Banned
Ο in-house community specialist
ΔΕΝ έχει καμμία σχέση με το σχεδιασμό των χαρακτηριστικών αλλά έχει όλη την ευθύνη για την προώθηση, το λανσάρισμα του προϊόντος και των χαρακτηριστικών του, την αποδοχή του από τους παίκτες, (δύσκολο αυτό για την ΠεΠ Αρένα),καθώς και την καλλιέργεια καλής προς τους παίκτες εικόνας για την εταιρεία και τις επιλογές της. Από το σύνδεσμο προς την περιγραφή της θέσης που παρέθεσες, το «ρεζουμέ». Δεν θα χαλαστούμε όμως για δαύτο.
Θετικό τ' ότι δεν θα σε χάσουμε. Ειλικρινές αυτό.

Τελευταίο: Τα τουρνουά πύργων αφήστε. Να τους το λες αυτο κάθε μέρα, πρωί, μεσημέρι, βράδυ, προ και μετά φαγητού και, φυσικά, να τους υπενθυμίζεις στα διαλείμματα εργασίας! Ας θες μπορώ να στο θυμίζω. Μόνιμη ανατροφοδότηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή