Συζήτηση - Εκστρατείες | 4ο Επίπεδο Δυσκολίας

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
Την γνωμη μου για ποιον λογο αξιζει το 4 επιπεδο σας την εχω ηδη αναφερει
Το προβλημα δεν ειναι η μεγαλη επιθεση του αντιπαλου στρατου αλλα η μεγαλη αμυνα του και παραλληλα η μικρη αμυνα του δικου μας στρατου
θεωρω οτι εχει γινει καποιο σοβαρο λαθος στον υπολογισμο
πιστευω οτι οταν πρωτο σχεδιαστηκε υπολογισαν τις μοναδες βαση των παλαιων χαρακτηριστηκων τους
και αντι να κανουν κατι προς την βελτιωση της αμυνας του επιθετικου στρατου μας ..εκαναν εμμεσως το αναποδο
Θεωρω οτι θα επρεπε ηδη πριν μπει στους κανονικους σερβερς να ειχε δωθει καποια λυση
πχ μια πολυ ευκολη λυση ως προς την εφαρμογη της θα ηταν
τα μπονους αμυνας της φλογας τελετουργιας θα επρεπε να αφορουσαν
μονο την αμυνα του επιθετικου στρατου μας
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

dio21

Καμένος Χρήστης
τα μπονους αμυνας της φλογας τελετουργιας θα επρεπε να αφορουσαν
μονο την αμυνα του επιθετικου στρατου μας

Πολυ σωστα!!!!
Αλλωστε ειναι δωρο της Ζουγκλας και θα επρεπε να αφορα τον εκει στρατο, που ειναι ΜΟΝΟ επιθετικος....τι δουλεια εχει η αμυνα της πολης????...γιαυτην εχουμε τους Πυργους Φωτιας που ειναι το ιδιο πραγμα (+4αμυνα αλλα 1χ1)....
Και φυσικα εξακολουθω να κατακρινω τα υψηλα ποσοστα (επιθεσης, και περισσοτερο αμυνας) και τους δυσκολους Συνδιασμους στρατων στις 2πλες μαχες της Ζουγκλας... θα μπορουσαν απλα να εχουν καποιους πυργους ΜΟΝΟ με διαπραγματευση, αν θελουν αυτο....γιατι θα πρεπει να τρωμε και τα μουτρα μας με το στρατο, σε κατι που λογικα δεν βγαινει?
Και γιατι οι στρατοι της Ζουγκλας εχουν τα ιδια ποσοστα Αμυνας και Επιθεσης, αφου λογικα κανεις παικτης δεν μπορει να εχει ιδιο ποσοστο και στα 2?
 

andrian empire

Ενεργό Μέλος
Και φυσικα εξακολουθω να κατακρινω τα υψηλα ποσοστα (επιθεσης, και περισσοτερο αμυνας) και τους δυσκολους Συνδιασμους στρατων στις 2πλες μαχες της Ζουγκλας... θα μπορουσαν απλα να εχουν καποιους πυργους ΜΟΝΟ με διαπραγματευση, αν θελουν αυτο....γιατι θα πρεπει να τρωμε και τα μουτρα μας με το στρατο, σε κατι που λογικα δεν βγαινει?
Και γιατι οι στρατοι της Ζουγκλας εχουν τα ιδια ποσοστα Αμυνας και Επιθεσης, αφου λογικα κανεις παικτης δεν μπορει να εχει ιδιο ποσοστο και στα 2?
Δεν το πιάσατε............διαμάντια θέλουν να χαλάμε,απλά δεν το λένε.
Αίσχος
Όλα αυτά τα είχαμε γράψει πριν μπουν στους κανονικούς server αλλά όπως μπορείτε να φανταστείτε μας γράψανε κανονικά.
Όταν μπαίνει η κονόμα στην μέση στου κουφού την πόρτα................
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Μωρε οτι και να γινει εαν παραμεινει ετσι θελει ...κοσμηματοπωλειο για να το ολοκληρωσει ενας κανονικος παιχτης
Εκτος εαν καποιος ειχε 500 διπλους και εχει ηδη ολα τα επιθετικα πανω απο 70 (οχι το ενα μονο)
τοτε ισως βγαινει δηλ να εχει αλλο ενα επιπλεον 120% μπονους αμυνας του στρατου
Εχω φαει απειρο στρατο εχω κανει ατελειωτους συνδυασμους
τις τελευταιες μερες γκρεμιζω κτιζω κτιρια
οι υπηκοιοι μου εχουν απελπιστει για να σκεφτειτε μολις βλεπουν να ''σκαω μυτη''
βουτανε την βαριοπουλα και γκρεμιζουν απο μονοι τους οτι εχει μεινει ορθιο
μεχρι και το μπονους των ..ταχυ κατασκευων εχω χρησιμοποιησει
Τελικα με τα χιλια ζορια και με πολλα ''κενοταφια'' εχω φτασει στον 58 τομεα ...
περναω σχετικα ευκολα το πρωτο κυμα
http://prnt.sc/e9zsoi
..και με πνιγει το δευτερο κυμα ..για μια δυο σταγονες
Φυσικα εμμενω οτι μου αρεσει ..οχι μπορει να εχω εναν μικρο διχασμο αλλα δεν εχω και σαδομαζοχισμο
ομως τωρα σχεδιαζω πλανα μαχης, τσαντιζομαι, πεισμωνω κλπ και το καλυτερο ουτε συζητηση για αυτοματο
 

DeletedUser29206

Guest
Εγώ πάλι έκανα την πρώτη μάχη στο 4ο επίπεδο και στην επόμενη έχασα αλλά έμεινε μία μονάδα με 2 γραμμές ζωή :mad:. Οπότε κατάλαβα πως θα είναι και η συνέχεια και ξενέρωσα. Άμα φεύγουν έτσι οι μονάδες, τι να τις κάνω τις μάχες;
 

DeletedUser26793

Guest
Τα 3 επιθετικά κτήρια στο επίπεδο 20 = 115% επίθεση και άμυνα. + 30% από την ταβέρνα = 150 επίθεση και άμυνα. Μόνο έτσι μπορεί να την παλέψει κάποιος στο τέταρτο επίπεδο. Το ερώτημα είναι αν οι ανταμοιβές αξίζουν τους μήνες που χρειάζονται για να τα ανεβάσεις.
 

nikosch

Banned
Μωρε οτι και να γινει εαν παραμεινει ετσι θελει ...κοσμηματοπωλειο για να το ολοκληρωσει ενας κανονικος παιχτης
Εκτος εαν καποιος ειχε 500 διπλους και εχει ηδη ολα τα επιθετικα πανω απο 70 (οχι το ενα μονο)
τοτε ισως βγαινει δηλ να εχει αλλο ενα επιπλεον 120% μπονους αμυνας του στρατου
Εχω φαει απειρο στρατο εχω κανει ατελειωτους συνδυασμους
τις τελευταιες μερες γκρεμιζω κτιζω κτιρια
οι υπηκοιοι μου εχουν απελπιστει για να σκεφτειτε μολις βλεπουν να ''σκαω μυτη''
βουτανε την βαριοπουλα και γκρεμιζουν απο μονοι τους οτι εχει μεινει ορθιο
μεχρι και το μπονους των ..ταχυ κατασκευων εχω χρησιμοποιησει
Τελικα με τα χιλια ζορια και με πολλα ''κενοταφια'' εχω φτασει στον 58 τομεα ...
περναω σχετικα ευκολα το πρωτο κυμα
http://prnt.sc/e9zsoi
..και με πνιγει το δευτερο κυμα ..για μια δυο σταγονες
Φυσικα εμμενω οτι μου αρεσει ..οχι μπορει να εχω εναν μικρο διχασμο αλλα δεν εχω και σαδομαζοχισμο
ομως τωρα σχεδιαζω πλανα μαχης, τσαντιζομαι, πεισμωνω κλπ και το καλυτερο ουτε συζητηση για αυτοματο
δοκιμασε ενα αιωρουμενο απο μελλον σ αυτη την πιστα
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
δοκιμασε ενα αιωρουμενο απο μελλον σ αυτη την πιστα
Eυχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια
το ειχα δοκιμασει αλλα δεν μου βγηκε
επρεπε να θεραπευσω με διαμαντια οτι μικρο τραυματισμους υπηρχαν στο πρωτο κυμα στην κανονικη μοναδα για να βγει το δευτερο και προσωρινα δεν θελω ..μπορει να μου εχουν φυγει περισσοτερα με το κτισε γκρεμισε διαμαντενια κτιρια αλλα θελω να δω πως ..εχουν σκεφτει να ..περναμε
 

andrian empire

Ενεργό Μέλος
Τα 3 επιθετικά κτήρια στο επίπεδο 20 = 115% επίθεση και άμυνα. + 30% από την ταβέρνα = 150 επίθεση και άμυνα. Μόνο έτσι μπορεί να την παλέψει κάποιος στο τέταρτο επίπεδο. Το ερώτημα είναι αν οι ανταμοιβές αξίζουν τους μήνες που χρειάζονται για να τα ανεβάσεις.
Η Ταβέρνα νομίζω αυξάνει μόνο την επίθεση.....η άμυνα θα παραμείνει στο 115%
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

dio21

Καμένος Χρήστης
Πολυ σωστα....
Η αμυνα του στρατου μας -οπως το εχουν στησει οι μαστορες- θα ειναι παντα μικροτερη απο την επιθεση.....εκτος αν ακουσουν καποιες απο τις προτασεις μας και διορθωθει το θεμα...ειναι αδικο ο αντιπαλλος να εχει ιδια επιθεση, ιδια αμυνα, και γω να μην μπορω...
Ηδη εχουμε αναφερει πολλα "τραβηγμενα" που εκαναν στο 4ο επιπεδο... και ολοι καταληγουμε στο οτι το 4ο -για διαφορους λογους- δεν συμφαιρει, ουτε ατομικα, αλλα πολυ περισσοτερο ουτε Συντεχνιακα... ουτε οι μισοι απο μια Συντεχνια δεν θα το βγαζουν...και τα αγαθα στο Θ θα πεφτουν...
Οποτε θα πρεπει η διαχειρηση να πραξει αναλογα....
Εγω μεχρι κατι να διορθωθει θα προτεινω στις Ομαδες μου να μην ανοιγουμε το 4ο... αν το κανουν πολλες ομαδες αυτο, πιστευω κατι να αλλαξει... γρηγορα, ειναι το ζητουμενο....
Μαγαζι που δεν δουλευει, θελει λιφτινγκ....ε? ;)
 

andrian empire

Ενεργό Μέλος
Εγώ μόνο μία απορία έχω σε όλο αυτό.
Αυτοί που "σετάρανε" το 4ο τις μάχες κάθισαν να τις κάνουν ;
Κι αν ναι με τι μπόνους ;
Μπορεί η διαχείριση να μας ενημερώσει ;
 

DeletedUser29206

Guest
Ποιο από εσάς κατάφεραν να φτάσουν μακριά;
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Ποιο από εσάς κατάφεραν να φτάσουν μακριά;
Καλησπερα δεν ξερω τα παιδια εγω με μαχες μονο
φυσικα ..απειρες αποτυχιες, γκρεμισματα κλπ μεχρι να πετυχω τον σωστο συνδυασμο
εχω φτασει στο τελευταιο κομματι προσωρινα οτι δοκιμασα εκει ..εφαγα πορτα
αυριο θα ξαναπροσπαθησω
Μια συμβουλη στα πολυ δυσκολα κομματια μην ξεχνατε τους τυμπανιστες(+ 6% μπονους αμυνας και επιθεσης στον στρατο και μια επιπλεον γραμμη ζωης στο πρωτο κτυπημα) και τους φρουρους σημαιας (+12% μπονους επιθεσης και αμυνας του στρατου )
Ναι φοεκιτακια μου το εζησα κι αυτο
δηλ να ψαχνω να βρω ...απελπισμενα μοναδα ανεξαρτητη τυμπανιστη 'η φρουρου σημαιας
για να αντιμετωπισω ..στρατ μοναδες πυροβολικου πλασματος, μεγαθηριου κλπ
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Εχασα κατι?
Αλλαξαν τα κοστη ανοιγματος στα επιπεδα?
Ισχυει πλεον αυτο?
http://prnt.sc/eai0ro
δλδ και στο 3ο επιπεδο δινουμε αγαθα της εποχης μας? ... και οχι της προηγουμενης?
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Εχασα κατι?
Αλλαξαν τα κοστη ανοιγματος στα επιπεδα?
Ισχυει πλεον αυτο?
http://prnt.sc/eai0ro
δλδ και στο 3ο επιπεδο δινουμε αγαθα της εποχης μας? ... και οχι της προηγουμενης?
Καλημερα ναι
αφου το ειχαμε συζητησει εδω και καιρο (εγραφως ορατα ) με τον φιλο μας finrod
ασχετο .....ησουν και συ ''παρων'' στην συζητηση
https://forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/Συζήτηση-Εκστρατείες-Συντεχνίας.6821/page-2
https://forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/Συζήτηση-Εκστρατείες-Συντεχνίας.6821/page-3
 

DeletedUser29206

Guest
Καλησπερα δεν ξερω τα παιδια εγω με μαχες μονο
φυσικα ..απειρες αποτυχιες, γκρεμισματα κλπ μεχρι να πετυχω τον σωστο συνδυασμο
εχω φτασει στο τελευταιο κομματι προσωρινα οτι δοκιμασα εκει ..εφαγα πορτα
αυριο θα ξαναπροσπαθησω
Μια συμβουλη στα πολυ δυσκολα κομματια μην ξεχνατε τους τυμπανιστες(+ 6% μπονους αμυνας και επιθεσης στον στρατο και μια επιπλεον γραμμη ζωης στο πρωτο κτυπημα) και τους φρουρους σημαιας (+12% μπονους επιθεσης και αμυνας του στρατου )
Ναι φοεκιτακια μου το εζησα κι αυτο
δηλ να ψαχνω να βρω ...απελπισμενα μοναδα ανεξαρτητη τυμπανιστη 'η φρουρου σημαιας
για να αντιμετωπισω ..στρατ μοναδες πυροβολικου πλασματος, μεγαθηριου κλπ
Έχω 500 περίπου τυμπανοκρούστες και 300 περίπου φρουρά σημαίας. Δεν τους έχω χρησιμοποιήσει καθόλου. Τους έψαχνες; Πάρε τους. Είχα στρατόπεδα από αυτών και είχα και αλκατράζ και γέμισα! Τώρα τα γκρέμισα τα στρατόπεδα.
 

DeletedUser30805

Guest
παιδια εγω περασα τα επιπεδα μονο με διαπραγματευση εβαλα στην ταβερνα τον εξτρα γυρο και αυτο με βοηθησε πολυ ξοδεψα καπου 50 διαμαντια και μεταλια που ειχαν 2 διαπραγματευσης αλλα βασικα οι αμοιβες που δινουν δεν αξιζη να κανουμε τον τεταρτο γυρο
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Το μεγαλο ζητημα ειναι γιατι να κανει καποιος το Δ επιπεδο? Για τις extra προσπαθειες? Η για τα 50 διαμαντια? που σιγουρα τα εχεις ηδη χαλασει? Η πιο σωστη λυση αγαπητοι συμπολεμιστες ειναι να γυρισουμε πλατη στο επιπεδο...παιχνιδι ειναι..που θελει τα λεφτα μας που ως γνωστον...ειναι πιο σπανια κι απο τα διαμαντια του ΦΟΕ...γυριστε πλατη στο επιπεδο και θα καταπιουν τα μεγαλα λογια και τα υπερβολικα μπονους αμυνας στον αντιπαλο στρατο....Μονο ετσι καταλαβαινουν...με κλαματα και φωνες τιποτα δεν αλαζει.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα
Με το ζορι κρατηθηκα εχθες να μην σας φορτωσω με το γκρινιαρικο σεντονακι της μαντας
οκ ισως ειναι σετ πληρες με το πανωσεντονο κατωσεντονο ..και παπλωματοθηκη για να μην παθουν τιποτα
τα.. πολλα και ακριβα δωρα του 4 επιπεδου

Τελικα τι θελουν να πετυχουν οι προγραμματιστες δεν εχω καταλαβει
ΒΟΗΘΗΣΕΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ
και οκ εγω ειμαι ξανθοπη αλλα κι μαντα που ..μελαχρινοφερνει (και αντικειμενικως ως γαλη ομοιαζει) δεν μπορει να τους ..αποκωδικοποιησει
Πλεον το 4 επιπεδο αντικειμενικα ειναι ακατορθωτο να τελειωσει με μαχες (τουλαχιστον απο τους κανονικους παιχτες της τελευταιας εποχης) να μην πω οτι αρκετα παιδια μου εχουν ηδη διαμαρτυρηθει και για καποιους τομεις του 3 επιπεδου
1 Οι μαχες δεν μετρουν
παρολο που ειναι ατομικες με κανονικο αντιπαλο
αντιθετως μετρουν οι υποχωρησεις ως ηττα
και ασφαλως μετρουν οι στημενες (που και γω κανω ) στον χαρτη των συντεχνειων
2 Το κοστος για μια κανονοκη συντεχνεια παρα πολυ μεγαλο για 2 -4 παιχτες που θα το δοκιμασουν και θα επιφερουν καποιο οφελος βαθμων
3 Τα δωρα και ..οι πιθανοτητες των κειμιλιων ειναι αντιστοιχα με αυτα του στιγμιαιου λαχειου ''τυχη στην στιγμη''
4 Η απογοητευση των παιχτων που δοκιμαζουν ειναι ..το πιο επικινδυνο κομματι ολης της ιστοριας με το που μπορει να οδηγησει τους παιχτες αυτους ***


Με ολα αυτα τι επιδιωκουν αραγε ?
1 να σταματησουμε να παιζουμε γενικα .... πολυ πρωτοτυπο και κενοτομο marketing
2 να σταματησουμε να παιζουμε στην ζουγκλα ετσι ωστε να την αποσυρρουν με.. ''οικεια βουλησει'' των παιχτων
3 να μαλωνουν οι παχτες μια συντεχνειας μεταξυ τους
γιατι στις μικροτερες εποχες τα πραγματα ειναι σχετικα καλυτερα μεν
αλλα δεν μπορουν παλι να παιξουν γιατι θα πρεπει να πληρωθουν τα υλικα για ολους
4 μετακινηση ..πληθυσμων .
τι να πω πια θα τα βαλω ολα στο τραπεζι
γιατι πλεον οι μικροτερων εποχων παιχτες (που μπορουν να περασουν το 4 επιπεδο)
ψαχνουν με το φαναρι του Διογενη να βρουν συντεχνεια που να ξεκλειδωνει το 4 επιπεδο
Ειλικρινα εχω βρεθει σε παρα πολυ δυσκολη θεση με τα μνμ που ελαβα το τελευταιο διαστημα
απο παιχτες που εψαχναν συντεχνεια για να μπορουν να παιξουν το 4 επιπεδο
Μνμ ευγενικα μεσα στα οποια προσπαθουσαν να μου εξηγησουν οτι ειχαν τα υλικα που τους αντιστοιχουσαν
οτι ειχαν προσπαθησει και ειχαν ανεβασει τα επιθετικα τους μκ
Ειναι απο τις λιγες φορες που δεν απαντησα σε μνμ
Τι να τους απαντουσα δηλ
οτι πιθανον ουτε κα εμεις τις επομενες εβδομαδες θα ανοιγουμε το 4 επιπεδο να μην πω και το 3
ή οτι ειχα κανει λαθος που ειχα υποστηριξει την υπαρξη του 4 επιπεδου ... οτι μου μαυρισαν την χαρα
ή οτι απο τα νευρα μου εχθες ξανα γκρεμισο-εκτισα τα κρουσης , τα εργοστασια εξωσκελετων κλπ για να εχω ..κατι να κανω
ή οτι απο τις πολλες υποχωρισεις εχω κερδισει σε χρονο ρεκορ την ασημενια σημαια και οσονουπω ...την χρυσιζω

*** Ε χωρις ασχετο νομιζετε θα σας αφηνε Κυριακατικα η μαντα ?
Εδω και 2 μερες εμαθα για την αποχωριση ( μετα απο 5 φοεκικα χρονια )
δυο μεγαλων παιχτων, αρκετα γνωστων και κυριως φιλων
η ειρωνια της ολης ιστοριας ειναι ..οτι δεν καταφεραν καποιοι αλλοι
το καταφεραν οι '''ενδιαφερουσες'' φοεκικες εξελιξεις/αναβαθμισεις που γινονται ..παντα για το καλο μας !χ1= ??χ2=@@@χ3

Παντως εαν πιστευουν καποιοι οτι ολα αυτα ..αυξανουν την διασκεδαση μας
δηλ τον βασικο στοχο ολων των παιχνιδιων
η μαντα θα τους συμβουλευε ..για το δικο τους καλο
Οταν επισκεφτουν τον Ελληνικο σερβερ
(
εχω την εντυπωση οτι ιδιο θα ισχυει και σε ολους τους αλλους σερβερς )
καλο θα ειναι να εχουν και κανενα πλαστικο ποτηρακι πιατακι μαζι τους (εστω μια λαδοκολα ενα καλαμακι βρε αδελφε για την ταβερνα )
γιατι ..απο την πολυ διασκεδαση ''τσαταλακι'' τα νευρα μας ... δεν εχει μεινει φοεκικο ποτηρι και πιατο ορθιο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή